İçinde AL geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "al" olan, toplam 14589 tane kelime bulunuyor. İçerisinde al bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu al ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında al olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ALAFRANGALAŞTIRMA, ALATURKALAŞTIRMAK, DOKUZALTMIŞBEŞLİK, TOPLUMSALLAŞTIRMA, YALIÇAPKINIGİLLER, ALEVLENDİREBİLMEK, ALTIYARIKLIGİLLER, ANAYASALLAŞTIRMAK, AVRUPALILAŞTIRMAK, CEZALANDIRABİLMEK, CÜZDANBOŞALTTIRAN, ÇALIŞTIRICISIZLIK, ÇALIŞTIRILABİLMEK, ÇİFTEDUYARGALILAR, DALGALANDIRABİLME, FULYABALIĞİGİLLER, GÜMÜŞBALIĞIGİLLER, HAVALANDIRABİLMEK, KAĞITBALIĞIGİLLER, KALABALIKLAŞTIRMA, KALKERLİSÜNGERLER, KILIÇBALIĞIGİLLER, KRİSTALLENDİRİLME, KURUMSALLAŞTIRMAK, KUSMAULLHASTALIĞI, MANALANDIRABİLMEK, MECALSİZLEŞTİRMEK, MEHMETALİÇİFTLİĞİ, NAFTALİNLEŞTİRMEK, NARINCALISÜLEYMAN, Devamını Oku »»

16 harfli kelimeler

AKILSALLAŞTIRMAK, ALATURKALAŞTIRMA, ALTERNATİFSİZLİK, ANORMALLEŞTİRMEK, BASMAKALIPLAŞMAK, EGZİSTANSİYALİST, EGZİSTANSİYALİZM, EKSPERİMANTALİZM, ELEKTROMETALÜRJİ, ENTERNASYONALİZM, KAPİTALİSTLEŞMEK, MİNERALLEŞTİRİCİ, MİNERALLEŞTİRMEK, MUSTAFAKEMALPAŞA, PARALELLEŞTİRMEK, PROVİDANSİYALİZM, SENDİKALAŞTIRMAK, TRANSANDANTALİZM, YEDİALTMIŞBEŞLİK, ADDİSONHASTALIĞI, AİREDALETERİYERİ, ALEVLENDİREBİLME, ALFANAFTİLTİOÜRE, ALGILANABİLİRLİK, ANAYASALLAŞTIRMA, ANOPLOCEPHALİDAE, APTALLAŞTIRILMAK, ASFALTLANABİLMEK, ASFALTLATABİLMEK, ASFALTLAYABİLMEK, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

AKILSALLAŞTIRMA, ALACAKLANDIRICI, ALACAKLANDIRMAK, ALAFRANGALAŞMAK, ALAMETİFARİKALI, ALTERNATİFLİLİK, AMERİKALILAŞMAK, ANORMALLEŞTİRME, ANTİEMPERYALİST, ANTİEMPERYALİZM, ARAPÇALAŞTIRMAK, BALLIBABAGİLLER, BUKALEMUNGİLLER, CEZALANDIRILMAK, DALGINLAŞTIRMAK, ENSTRÜMANTALİZM, ENTERNASYONALCİ, HAVALANDIRILMAK, KALABALIKLAŞMAK, KAPİTALİSTLEŞME, KARŞILAŞTIRMALI, KARTPOSTALCILIK, KUTSALLAŞTIRMAK, MİNERALLEŞTİRME, NORMALLEŞTİRMEK, NUMARALANDIRMAK, PARALELLEŞTİRME, RADİKALLEŞTİRME, RASYONALİZASYON, SALDIRGANLAŞMAK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ALABALIKGİLLER, ALACAKLANDIRMA, ALACALANDIRMAK, ALAFRANGACILIK, ALAFRANGALAŞMA, ALAKALANDIRMAK, ALATURKALAŞMAK, ALÇAKLAŞTIRMAK, ALIŞILMAMIŞLIK, ALMANLAŞTIRMAK, AMERİKALILAŞMA, ANTİKAPİTALİST, ANTİKAPİTALİZM, APTALLAŞTIRMAK, ARAPÇALAŞTIRMA, AVRUPALILAŞMAK, BALIKÇILGİLLER, BALIKLANDIRMAK, BAŞKALAŞTIRMAK, CEZALANDIRILMA, ÇATALLAŞTIRMAK, DALGALANDIRMAK, DALKAVUKLAŞMAK, DENİZALTICILIK, DİYALEKTOLOJİK, DOGMALAŞTIRMAK, DOĞALLAŞTIRMAK, ELEKTRODİYALİZ, ENDÜSTRİYALİZM, ENTELEKTÜALİZM, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

AFALLAŞTIRMAK, AĞDALAŞTIRMAK, ALACABALIKÇIL, ALACALANDIRMA, ALAKALANDIRMA, ALAMETİFARİKA, ALATURKACILIK, ALATURKALAŞMA, ALÇAKLAŞTIRMA, ALDIRIŞSIZLIK, ALEVLENDİRMEK, ALGILAYICILIK, ALIKLAŞTIRMAK, ALMANLAŞTIRMA, ALTERNATİFSİZ, AMBALAJLANMAK, ANORMALLEŞMEK, BALABANLAŞMAK, BALIKLANDIRMA, BASMAKALIPLIK, BAŞMUALLİMLİK, BİYOKATALİZÖR, CADALOZLAŞMAK, CEZALANDIRMAK, ÇALILANDIRMAK, ÇALIŞTIRILMAK, DALAVERECİLİK, DAMARDARALTAN, DİYALEKTOLOJİ, ENTERNASYONAL, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ADALETSİZLİK, AFALLAŞTIRMA, AĞDALAŞTIRMA, AKKARINCALAR, ALABİLDİĞİNE, ALACAMENEKŞE, ALAFRANGALIK, ALEVLENDİRME, ALIKLAŞTIRMA, ALIŞILMIŞLIK, ALTERNATİFLİ, AMBALAJCILIK, AMBALAJLAMAK, AMBALAJLANMA, ANALAŞTIRMAK, ANDAVALLILIK, ANORMALLEŞME, ASALAKLAŞMAK, ASFALTLANMAK, ATIŞTIRMALIK, AVUSTRALYALI, AYRICALIKSIZ, BADANALANMAK, BADANALATMAK, BALABANLAŞMA, BALLANDIRMAK, BALYOZLANMAK, BEDAVALAŞMAK, BİYOKİMYASAL, BUDALACASINA, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ADALETLİLİK, AFRİKALILIK, ALACAKLILIK, ALACALANMAK, ALACASANSAR, ALAFRANGACI, ALAKADARLIK, ALAKALANMAK, ALAKASIZLIK, ALAŞIMLAMAK, ALATURKALIK, ALÇAKLAŞMAK, ALDIRMAZLIK, ALENİLEŞMEK, ALEYHTARLIK, ALIKONULMAK, ALINTILAMAK, ALIŞILMAMIŞ, ALİCENAPLIK, ALİTERASYON, ALKALİMETRE, ALKIŞLANMAK, ALKIŞLATMAK, ALKOLSÜZLÜK, ALMANLAŞMAK, ALTINLAŞMAK, AMBALAJLAMA, ANALAŞTIRMA, ANALİZCİLİK, ANAMALCILIK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AÇIKLAMALI, AFALLAŞMAK, AFALLATMAK, AĞDALANMAK, AĞDALAŞMAK, AKBALIKÇIL, AKROMEGALİ, ALACAKARGA, ALACALAMAK, ALACALANMA, ALAİMİSEMA, ALAKALANMA, ALAMERİKAN, ALAŞIMLAMA, ALATURKACI, ALAZLANMAK, ALÇAKLAŞMA, ALÇILANMAK, ALÇILATMAK, ALDATILMAK, ALDIRIŞSIZ, ALELACAYİP, ALELADELİK, ALENİLEŞME, ALEVLENMEK, ALFATERAPİ, ALGILANMAK, ALGILATMAK, ALGILAYICI, ALIKLAŞMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ABARTMALI, ADALETSİZ, ADRENALİN, AFALLAMAK, AFALLAŞMA, AFALLATMA, AĞALANMAK, AĞDALANMA, AĞDALAŞMA, AĞDALILIK, AKRABALIK, AKTARMALI, AKTÜALİTE, AKTÜALİZM, AKTÜERYAL, ALACAKAYA, ALACALAMA, ALAFRANGA, ALAGARSON, ALAVERECİ, ALAYBOZAN, ALAYCILIK, ALAYLILIK, ALAYUNTLU, ALAZLAMAK, ALAZLANMA, ALBENİSİZ, ALBÜMİNLİ, ALÇALTMAK, ALÇILAMAK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ABDALLIK, ADALESİZ, ADALETLİ, AFALLAMA, AFRİKALI, AĞALANMA, AĞLAMALI, AKÇAKALE, AKHARDAL, AKIŞMALI, AKITMALI, ALABACAK, ALABALIK, ALABANDA, ALACAKLI, ALACALIK, ALAGEYİK, ALAKADAR, ALAKARGA, ALAKASIZ, ALALAMAK, ALAMİNÜT, ALAŞEHİR, ALATURKA, ALAYİŞLİ, ALAZLAMA, ALBATROS, ALBAYLIK, ALBENİLİ, ALÇAKLIK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ABLALIK, AÇMALIK, ADALELİ, AĞDALIK, AKBALIK, AKÇASAL, AKILSAL, AKKEFAL, AKSAKAL, ALABORA, ALABROS, ALACALI, ALAKALI, ALAKART, ALALAMA, ALAMANA, ALARMAK, ALAVERE, ALBASMA, ALBASTI, ALBİNOS, ALBÜMİN, ALÇACIK, ALÇAKÇA, ALÇALIŞ, ALÇALMA, ALÇALTI, ALÇARAK, ALÇIPAN, ALDANIŞ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AÇISAL, ADALAR, ADALET, AĞALIK, AĞDALI, ALABAŞ, ALACAK, ALAÇAM, ALAÇIK, ALADAĞ, ALAKOK, ALAMET, ALANYA, ALAPLI, ALARGA, ALARMA, ALAŞIM, ALATAV, ALATEN, ALAYCI, ALAYİŞ, ALAYLI, ALAYSI, ALBATR, ALBENİ, ALÇICI, ALÇILI, ALDANÇ, ALEKSİ, ALEMCİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABALI, ABDAL, ADALE, ADALI, AHALİ, AHVAL, AKALA, ALACA, ALAKA, ALARM, ALAZA, ALBAY, ALBÜM, ALÇAK, ALENİ, ALEVİ, ALEYH, ALGIN, ALICI, ALİZE, ALKAN, ALKIM, ALKIŞ, ALKİL, ALKOL, ALLEM, ALLIK, ALMAÇ, ALMAK, ALMAN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AFAL, ALAN, ALAY, ALAZ, ALÇI, ALEM, ALET, ALEV, ALFA, ALGI, ALIÇ, ALIK, ALIM, ALIN, ALIŞ, ALİL, ALLI, ALMA, ALPU, ALTI, ALTO, AMAL, ANAL, ASAL, AVAL, AYAL, BALA, BALE, BALO, FAAL, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ALA, ALG, ALİ, ALO, ALP, ALT, BAL, ÇAL, DAL, FAL, HAL, KAL, LAL, MAL, NAL, PAL, SAL, TAL, YAL, ALE, ALI, ALU, CAL, GAL, ŞAL, ZAL

2 harfli kelimeler

AL

Bazı kelimelerin anlamları

AL

Kanın rengi, kızıl, kırmızı. Dorunun açığı, kızıla çalan at donu. Aldatma, düzen, tuzak, hile. Yüze sürülen pembe düzgün, allık. Bu renkte olan (at). Alüminyum elementinin simgesi. Bu renkte olan.

CÜZDANBOŞALTTIRAN

Yünden yapılmış kahverengi bir kadın kumaşı. (Avşar Gelendost Isparta).

ÇİFTEDUYARGALILAR

Kabuklular sınıfını da içine alan ve genel olarak sularda yaşayan eklembacaklılar topluluğu; solungaçlılar.

AVRUPALILAŞTIRMAK

Avrupalılaşmasını sağlamak.

ALAFRANGALAŞTIRMA

Alafrangalaştırmak işi.

ANAYASALLAŞTIRMAK

Yürürlükte olan anayasaya uygun duruma getirmek.

ALATURKALAŞTIRMAK

Alaturkalaşmasını sağlamak.

CEZALANDIRABİLMEK

Cezalandırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

ALEVLENDİREBİLMEK

Alevlendirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DALGALANDIRABİLME

Dalgalandırabilmek işi.

DOKUZALTMIŞBEŞLİK

Namlusu 9,65 milimetre çapında olan bir tabanca türü.

TOPLUMSALLAŞTIRMA

Bazı imkânlardan, kuruluşlardan toplumun yararlanmasını sağlama, toplum hizmetine koyma, sosyalizasyon. Toplumun değer yargılarına uygun duruma getirme, sosyalizasyon.

ÇALIŞTIRICISIZLIK

Çalıştırıcısız olma durumu, antrenörsüzlük.

ALTIYARIKLIGİLLER

(Hexanchidae), Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının köpekbalıkları (Selachii) takımının çift-omurlular (Diplospondyli) alt-takımına giren bir familyası. Solungaçları 6-7 çifttir. Çoğu taşıldır.

ÇALIŞTIRILABİLMEK

Çalıştırılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

YALIÇAPKINIGİLLER

Örneği yalıçapkını olan omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfına giren bir familya.

  -   -   -  

Anlamında AL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ABECESEL

Alfabetik.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABARTICI

Abartıyı huy edinen (kimse), abartmacı, mübalağacı.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABDALLIK

Abdal olma durumu.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABARTICILIK

Abartıcı olma durumu, abartmacılık, mübalağacılık.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABECE

Alfabe. Başlangıç.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABDESTHANE

Tuvalet.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.