İçinde AKDA geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "akda" olan, toplam 36 tane kelime bulunuyor. İçerisinde akda bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu akda ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında akda olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ÇOMAKDAĞKIZILAĞAÇ

12 harfli kelimeler

ORTAKDARACIK

11 harfli kelimeler

AKDAĞMADENİ, KULAKDAVULU, TIRNAKDAMAK

10 harfli kelimeler

AKDARMALIK

9 harfli kelimeler

AKDARACAK, AVŞAMAKDA, BARAKDAĞI, KABAKDAĞI, ÖZAKDAMAR

8 harfli kelimeler

AKAKDAMI, AKDAMLAR, AKDARGAÇ, AKDARMAH, AKDARMAK, AYAKDAMI, BAKDANOS, BAYAKDAN, ÇAKDAMAK, HAKDAMAK, SICAKDAM

7 harfli kelimeler

AKDAMAR, AKDAMLA, AKDARAÇ, AKDARMA, ANAKDAR, AYAKDAŞ, DAKDAKA

6 harfli kelimeler

AKDARI, AKDARA

5 harfli kelimeler

AKDAĞ, AKDAL, AKDAM, TAKDA

4 harfli kelimeler

AKDA

Bazı kelimelerin anlamları

AKDA

Aktarmak.

AVŞAMAKDA

Akşama değin.

AKDARMAH

Bir şeyi altüst etmek, karıştırmak, savurmak, boşaltmak, devretmek, hatmetmek, çevirmek.

AKDARMALIK

Kuran'ı hatmeden öğrencinin hocaya verdiği hediye.

ÖZAKDAMAR

Trabzon şehrinde, Akçaabat ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

BARAKDAĞI

Adana şehrinde, Karaisalı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

AKDAĞMADENİ

Yozgat iline bağlı ilçelerden biri.

AKAKDAMI

İki katlı evlerde, odaların önündeki toprak kısım. (Körküler Yalvaç Isparta).

ÇOMAKDAĞKIZILAĞAÇ

Muğla şehri, Milâs belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

AKDARACAK

Sacın üzerindeki yufkayı çevirmeye yarıyan, yassı demir veya tahta aygıt.

KABAKDAĞI

Ordu kenti, Bolaman nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

AKDAMLAR

Antalya kenti, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ORTAKDARACIK

Sivas kenti, Karacaören nahiyesine bağlı bir bölge.

AKDARGAÇ

Sacın üzerindeki yufkayı çevirmeye yarıyan, yassı demir veya tahta aygıt.

TIRNAKDAMAK

Kalem ucu.

KULAKDAVULU

Kulak zarı.

  -   -   -  

Anlamında AKDA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AKDA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABDURRAHMANLI

Tokat kenti, Reşadiye ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Yozgat şehri, Akdağmadeni ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

AKÇAKOYUNLU

Çorum ilinde, Sungurlu ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Kahramanmaraş ili, Andırın ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Kahramanmaraş şehrinde, Narlı bucağına bağlı bir bölge. Osmaniye ilinde, Düziçi ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Yozgat ili, Akdağmadeni ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Yozgat ili, Şefaatli ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÇERÇİALANI

Yozgat şehrinde, Akdağmadeni ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÇAMPINAR

Adıyaman ili, Çelikhan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Bolu şehri, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Çorum ilinde, Osmancık ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. İçel şehri, Mut ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kastamonu ili, Abana belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Manisa ili, Selendi ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Manisa kenti, Turgutlu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Yozgat kenti, Akdağmadeni ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

BELEKÇAHAN

Yozgat şehrinde, Akdağmadeni ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

BAŞÇATAK

Yozgat ili, Akdağmadeni ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

ÇOMAÇ

Yufka ekmeğinin içine peynir veya kıyma konularak yapılan dürüm. Yufka ekmeğin içine katık konarak yapılan durum. Çan. Yufka ekmek dürümü. İçine katık konularak dürülmuş yufka. (Gedikli Şarkikaraağaç Isparta) (çomeş) : (Akdağ Gelendost Isparta).

AHDA

İğdiş edilmiş erkek hayvan. İşe yaramaz. Akdağ (Yozgat).

DAYILI

Giresun ili, Görele ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Ordu ili, Mesudiye ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Sivas ili, Kavak nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Yozgat ilinde, Akdağmadeni ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Yozgat şehri, Musabeyli nahiyesine bağlı bir yer.

DAVUTLU

Kırklareli şehrinde, Büyükkarıştıran bucağına bağlı bir yer. Sinop kenti, Ayancık ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Yozgat şehri, Akdağmadeni belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

AŞAĞIÇULHALI

Yozgat şehrinde, Akdağmadeni belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

BOYALIK

Kökünden boya yapılan bir çeşit ot. Ankara kenti, Haymana belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Erzincan şehrinde, İliç belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. İstanbul kenti, Boyalık bucağına bağlı bir bölge. Karaman kenti, Ermenek belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kırşehir ilinde, Akpınar belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Yozgat ili, Akdağmadeni ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Yozgat kenti, Sarıkaya ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

AKÇAKIŞLA

Batman ili, Tuzlagözü bucağına bağlı bir yer. Sivas şehri, Akçakışla nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Yozgat ili, Akdağmadeni ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

BEŞİKÖRTÜ

İki yüzlü dam. (Akdağ, Celiptaş Yalvaç Isparta).

ALİCİK

Yozgat ili, Akdağmadeni ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

BOZHÜYÜK

Adıyaman ili, Bağpınar bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Afyon şehri, İhsaniye belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Antalya ilinde, Elmalı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Hatay şehri, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kahramanmaraş ilinde, Göksun ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Mardin şehrinde, Kızıltepe ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Siirt kenti, Yanarsu nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Sivas ili, Yazyurdu nahiyesine bağlı bir yer. Yozgat ili, Akdağmadeni belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

BOĞAZKÖY

Aksaray ili, Sarıyahşi ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Amasya kenti, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Balıkesir ilinde, Şamlı bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Batman şehri, Gercüş ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Bingöl kenti, Yayladere ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Burdur ilinde, Kızılkaya nahiyesine bağlı bir yer. Bursa ilinde, İnegöl ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Bursa kenti, Karacabey ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Bursa şehrinde, Mustafakemalpaşa belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Diyarbakır ilinde, Dicle ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Diyarbakır şehrinde, Ergani belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Hakkâri kenti, Şemdinli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Isparta ili, Sütçüler ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. İstanbul ili, Gaziosmanpaşa belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Kars ili, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kütahya ili, Simav belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Nevşehir şehrinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Sakarya kenti, Doğançay nahiyesine bağlı bir bölge. Sivas ilinde, Gölova ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Yozgat kenti, Akdağmadeni ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

DAVULBAZ

Davlumbaz. Ot makinelerinin arkası. Sivas ilinde, Kangal ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Yozgat şehri, Akdağmadeni ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ARDIÇALANI

Yozgat kenti, Akdağmadeni belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

DARI

Buğdaygillerden, kuraklığa dayanıklı bir bitki, akdarı (Panicum miliaceum). Mısır. Bu bitkinin buğday yerine besin olarak kullanılan tohumu.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük