İçinde AGO geçen 11 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ago" olan 11 harfli toplam 15 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde ago bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu ago ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ago olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PARAGONİMUS

Troglotrematidae ailesinde bulunan, birinci ara konağı Semisulcospira gibi salyangozlar, ikinci ara konağı yengeç, istakoz ve kerevides gibi kabuklular olan trematod cinsi. Bu cinste bulunan Paragonimus westermani, Paragonimus kellicotti, P. ohirai ve P. miyazakii gibi türler insanların, evcil ve yabani etçillerin akciğerlerinde parazitlenmekte, metaserkerlerle enfekte yengeç, istakoz ve kerevideslerin yenilmesiyle bulaşmaktadır.

TRİTAGONİST

Üçüncü oyuncu. Antik tiyatroya Sofokles'in getirdiği üçüncü oyuncu. Üçüncü oyuncu. Eski Yunan tiyatrosundaki üç oyuncudan üçüncüsü. Antik tiyatroya bu üçüncü oyuncuyu getiren Sophokles'tir.

FAGOLİZOZOM

Fagozomla, lizozomun birleşmesinden oluşan sitoplâzmik kesecik. Fagozom ve lizozomun birleşmesiyle oluşan ve hücre içi sindirimin gerçekleştiği yer. Fagozom ve lizozomun birleşmesiyle oluşan ve alınan maddenin hücre içi sindirimininin gerçekleştiği yer.

VAGOTROPİZM

Vagus sinirine etki etme.

ÖZOFAGOTOMİ

Yemek borusunun ameliyatla açılarak yabancı cisim, tümör ve benzerleri alındıktan sonra yeniden kapatılması.

PARAGORDİUS

Nematomorpha şubesinde bulunan P. cinctus, P. tricuspidatus ve P. varius gibi türleri insan enfeksiyonlarına neden olabilen paraziter solucan cinsi.

PROTAGONİST

Antik tiyatroda baş oyun kişisi, kahraman. Kahraman. Oyunun baş kişisi.

METAGONİMUS

Heterophyidae ailesinde bulunan digenetik trematod cinsi.

TÜTÜNVAGONU

Tütün yapraklarını kurutma yeri. (Yaykıl Gerze Sinop).

ÖZOFAGOGRAM

Yemek borusundan alınan radyografik görüntü.

ANTİKOLAGOK

Safra boşalmasını önleyen.

ANTAGONİZMA

Tezat.

VAGOMİMETİK

Vagusun etkisini kuvvetlendiren veya ona benzer etki yapan.

PASTAGOMLAK

Pasta biçiminde dökülerek dondurulan gomlak türü.

LAGOFTALMUS

Alt göz kapağının düşmesi.