İçinde AG geçen 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ag" olan 4 harfli toplam 49 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde ag bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu ag ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ag olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

AGIM

Ayak tarağının üst tarafındaki çıkıntı, tümsek.

UFAG

Ufak.

AGON

Antik Yunan komedyasında düşünceleri birbirine karşıt olan iki oyun kişisinin tartışmaya girdiği bölüm. Sanatçılar, ezgiciler, yazar ve oyuncular arasında değerlendirme ile sonuçlanan yarışma. Sporcular arasında olduğu gibi, sanatçılar, ezgiciler, dansçılar, yazar ve oyuncular arasındaki dereceleme ile sonuçlanan yarışma. Dram sanatında olaylar dizisi içindeki çatışma (aşama yarışması).

BAGE

Hayvan yemliği.

AGGU

Ağlıyan küçük çocukları susturmak veya güldürmek için söylenir.

AGMA

Reçine. Yunancada "ng" sesi veren yanyana yazılmış iki gama'nın adı.

SAGI

Saki.

GAGO

Ağabey, bk. gego, kako.

AGAC

Ağaç.

AGAR

Kırmızı alglerden özütlenen jelâtinimsi bir madde olan agar-agar'dan hazırlanarak bakteri kültürleri için ve elektroforez jelleri için kullanılan jelâtinimsi bir madde. Agar-agar. Kırmızı alglerden elde edilen agar-agardan hazırlanarak bakteri kültürleri ve elektroforez jelleri için kullanılan jelatinimsi bir madde, agar-agar. Su yosunlarından elde edilen, bileşiminde çok sayıda değişik asidik polisakkarit bulunan hidrofilik, sarı renkli, bakteriyolojik kültür vasatlarının hazırlanmasında kullanılan bir madde, agar agar. Kimi su yosunu türlerinden elde edilen, kuru ve iyonize olmayan, agariboz birimlerinden yapılmış ishal yapıcı bir madde.

ALAG

Tepelerde rüzgâr gören açık yerler.

İRAG

Irak, uzak, bk. irag.

SAGU

Bazı hurma ağaçlarının özünden çıkarılan ve pirinç gibi kullanılan nişastalı bir madde, Hint irmiği. Ağıt.

AGOF

Boncuk oyununda, oyuncunun oyun sonuna kadar kullandığı yuvarlak, süslü meşe.

AGEL

Arap erkeklerinin kefiyelerinin üzerine bağladıkları, yünden örülmüş kalın çember bağ.

BAGA

Hayvan yemliği. Hayvanların ayağının altında, zorlamadan ileri gelen şiş, ur. Kaplumbağa.

AGIN

Dengesiz, eğik, bir yana devrik (yük). İhtiyar, yaşlı.

AGDA

Kaynatılarak koyulaştırılmış pekmez, şeker vb., ağda.