İçinde AG geçen 15 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ag" olan 15 harfli toplam 17 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde ag bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu ag ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ag olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

HEMAGLÜTİNASYON

Eritrositlerin çöktürülmesi. Kimi bakteriler veya virüslerin yüzeylerinde bulunan hemaglütinin proteinleri sayesinde, bu mikroorganizmaların uygun alyuvar hücreleri yüzeyine bağlanması ve alyuvarları çöktürmesi. Yanlış kan aktarımlarında antikorların alyuvar yüzeyindeki antijenlere bağlanması sonucu alyuvarların bir araya toplanarak kümeler oluşturması gibi alyuvar kümeleşmesine verilen ad.

YUKARIAĞCAGÜNEY

Samsun şehri, Dikbıyık nahiyesine bağlı bir yer.

OESOPHAGODONTUS

Strongylidae ailesinde bulunan nematod cinsi.

FERROMAGNETİZMA

Bazı maddelerin (özellikle Fe, Co ve Ni) sürekli mıknatıs oluşturabilme özelliği; atomların magnetik momentleri bölgecikleri şeklinde yönlenmiş olup, magnetik alan içinde bu bölgecikler sürekli mıknatıs vermek üzere yönlenirler.

OESOPHAGOSTOMUM

Nodüler solucan.

ÖZOFAGOSTOMOZİS

Nodüler solucan hastalığı.

YUKARIAKÇAGEDİK

Van ili, Kocapınar nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

MAGAZİNLEŞTİRME

Magazinleştirmek işi.

HİPOGLUKAGONEMİ

Kanda glukagon seviyesinin normalin altına düşmesi.

PROPAGANDACILIK

Propaganda yapma işi.

AGRANÜLOSİTOZİS

Kandaki granülosit sayısının aşırı derecede azalması veya kaybolması. Kemik iliğinde granülosit akyuvar üretiminin ve kandaki granülositlerin özellikle nötrofil lökositlerin azalması sonucu, vücudun ikincil bakteriyel enfeksiyonlara duyarlı hâle gelmesiyle birlikte müköz zarlarda, deride, sindirim ve solunum kanalında erozyon ve ülserlerle belirgin, ateşli hastalık tablosu, granülositopeni.

YUKARIKARAGÜNEY

Kars ili, Kağızman ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

SAKAGUCHİDENEYİ

Guanidin türevlerinin ve özellikle arjinin aminoasidinin varlığını belirlemek amacıyla yapılan deney.

BALLIBABAGİLLER

Nane, lavanta çiçeği, kekik vb. kokulu bitkileri içine alan ve iki çenekli bitişik taç yapraklılardan oluşan bir familya.

HOROZBİNAGİLLER

Örnek hayvanı horozbina olan, kayalık deniz kıyılarında yaşayan kemikli balıklar familyası.

ANTİKOAGÜLASYON

Pıhtılaşmanın önlenmesi, antikoagülan tedavi.

EKSFLAGELLASYON

Plasmodium veya ilişkili cinslerde kısa sürede mikrogametositten mikrogametlerin oluşumu.