İçinde AFİS geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "afis" olan, toplam 3 tane kelime bulunuyor. İçerisinde afis bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu afis ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında afis olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

AFİS

Gümüş balığının küçüğü.

AFİSİT

Yaprak bitlerine karşı kullanılan ilaç.

SPİROGRAFİS

Kıllı ayaklılar (Chaetopoda) sınıfının çok kıllılar (Polychaeta) takımından 9-10 cm kadar uzunlukta, ağzının yanındaki dokunaçlı yapraklardan biri yay biçiminde kıvrılarak yukarı uzamış olan ve Akdeniz'de yaşayan türleri olan bir halkalı solucan cinsi. (Spirographis), Kıllı-ayaklılar (Chaetopoda) sınıfının çok-kıllılar (Polychaeta) takımından bir halkalıkurt cinsi. Uzunluğu 9-10 cm kadardır. Mukuslu, zar gibi olan ya da keratinli borular içinde yaşar. Ağzının yanındaki dokunaçlı yapraklardan biri yay biçiminde kıvrılarak yukarı uzamıştır. Akdenizde bulunur.

  -   -   -  

Anlamında AFİS bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AFİS geçen kelimeler listesi verilmiştir.

SPLENOGRAFİ

Dalak radyografisi.

SİLİKAJEL

Kolon ve ince tabaka kromatografisinde iyonik olmayan organik maddeleri ayırmak için kullanılan adsorbant bir madde. Silikagel.

KOLANJİYOGRAFİ

Kontrast maddenin vena içi verilmesinden sonra safra yollarının grafisinin alınması.

EKOKARDİYOGRAFİ

Kalp ultrasonografisi.

FLEBOGRAFİ

Radyo-opak madde enjeksiyonundan sonra toplardamar veya toplardamarların röntgen filminin alınması, ven radyografisi, toplardamar radyografisi.

HAYAT

Canlı, sağ olma durumu. Canlılığı gösteren hareket, kaynaşma. Yaşam. Avlu. Bir kimsenin tarihsel biyografisi, hayat öyküsü, hayat hikâyesi. Geçim şartlarının bütünü. Genellikle köy ve kasaba evlerinde, üstü kapalı, bir veya birkaç yanı açık sofa. Meslek. Sundurma. Hayat biçimi, içinde yaşanılan şartların bütünü, yaşantı. Balkon. Yazgı. Yaşamayı sağlayan şartların bütünü.

VENOGRAFİ

Radyo-opak madde enjeksiyonundan sonra toplardamarların röntgen filminin alınması, ven radyografisi, toplardamar radyografisi, flebogram.

BİLİGRAFİNE

Safra kesesi grafisinde kullanılan kontrast madde.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük