İçinde AF geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "af" olan, toplam 1579 tane kelime bulunuyor. İçerisinde af bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu af ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında af olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ALAFRANGALAŞTIRMA, TARAFSIZLAŞTIRMAK, DAKRİYOSİSTOGRAFİ, KAFADANBACAKLILAR, NAFTALİNLEŞTİRMEK, ŞEFFAFLAŞTIRILMAK

16 harfli kelimeler

MİSAFİRPERVERLİK, MUSTAFAKEMALPAŞA, TARAFSIZLAŞTIRMA, AFRİCANDERSIĞIRI, AFYONKARAHİSARLI, ALFANAFTİLTİOÜRE, ELEKTROMİYOGRAFİ, FONOKARDİYOGRAFİ, KROMOARGENTAFFİN, MÜKAFATLANDIRMAK, RADYOKROMATOGRAF, ŞEFFAFLAŞTIRILMA, YUKARIKARAFAKILI

15 harfli kelimeler

ALAFRANGALAŞMAK, MUVAFFAKİYETSİZ, ŞEFFAFLAŞTIRMAK, AFFETTİREBİLMEK, AŞAĞICUMAFAKILI, AŞAĞIKARAFAKILI, BELENCUMAFAKILI, BOĞAZCUMAFAKILI, EKOKARDİYOGRAFİ, FOTOHİYALOGRAFİ, HAFIZHÜSEYİNBEY, HAFİFLETEBİLMEK, HAFİFLEYEBİLMEK, İNSANCOĞRAFYASI, KAFACAKAPLANCIK, KARAHÜYÜKAFŞARI, KARAMUSTAFAPAŞA, LAFORAHASTALIĞI, LENFOSİNTİGRAFİ, MÜKAFATLANDIRMA, NAFAKALANDIRMAK, PNÖMOARTROGRAFİ, PNÖMORADYOGRAFİ, PNÖMOSİSTOGRAFİ, STAFİLOKOKKOZİS, ULTRAFİLTRASYON, ZAFERTEPEÇALKÖY

14 harfli kelimeler

AFYONKARAHİSAR, ALAFRANGACILIK, ALAFRANGALAŞMA, HAFİFMEŞREPLİK, MENAFİİUMUMİYE, METAFİZİKÇİLİK, MUVAFFAKİYETLİ, NAFTALİNLENMEK, SİNEMATOGRAFİK, ŞEFFAFLAŞTIRMA, AFANİPTERİOZİS, AFFEDİLEBİLMEK, AFFETTİREBİLME, AFFOLUNABİLMEK, AFİBRİNOJENEMİ, AFLATOKSİKOZİS, AFRODİZİOMANYA, ANTİANAFİLAKSİ, DİYAFRAMATİTİS, DİYAFRAMATOSEL, FOTOMİKROGRAFİ, HACIMUSTAFAKÖY, HAFİFLEŞTİRMEK, HAFİFLETEBİLME, HAFİFLEYEBİLME, HERMAFRODİSMUS, HERMAFRODİTİZM, İNSAFSIZCASINA, KARAMUSTAFALAR, KISTAFANLANMAK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

AFALLAŞTIRMAK, BİBLİYOGRAFİK, BİBLİYOGRAFYA, FOTOĞRAFÇILIK, FOTOĞRAFLAMAK, FOTOLİTOGRAFİ, HİLAFIHAKİKAT, MİSAFİRPERVER, MUVAFAKATNAME, NAFTALİNLEMEK, NAFTALİNLENME, OTOBİYOGRAFİK, SİNEMATOGRAFİ, TELEFOTOGRAFİ, TUHAFİYECİLİK, AFFEDİLEBİLME, AFFOLUNABİLME, ANEVRİZMORAFİ, BATTALMUSTAFA, BÜYÜKANAFARTA, COĞRAFYACILIK, DANGALAFISDİT, DANGALAFISTIK, DANGALAFISTİK, ENSEFALOGRAFİ, EVKAFÇİFTLİĞİ, FOTOMAKROGRAF, FOTOMİKROGRAF, GALAFATDEMİRİ, GRAAFFOLİKÜLÜ, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

AFACANLAŞMAK, AFALLAŞTIRMA, AFOROZLANMAK, AKSELEROGRAF, ALAFRANGALIK, BİBLİYOGRAFİ, BİYOJEOGRAFİ, BUTAFORCULUK, ÇARŞAFLANMAK, ÇARŞAFLATMAK, ÇARŞAFSIZLIK, DAKTİLOGRAFİ, DİKKAFALILIK, FİTOCOĞRAFYA, FOTOĞRAFHANE, FOTOĞRAFLAMA, HAFAZANALLAH, HİLAFETÇİLİK, KAFATASÇILIK, KAFİYESİZLİK, KALAFATÇILAR, KALAFATÇILIK, KALAFATLAMAK, KALAFATLANMA, KARDİYOGRAFİ, KEMALİAFİYET, LEKSİKOGRAFİ, LİTOGRAFYACI, MUVAFFAKİYET, MUZAFFERİYET, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

AFACANLAŞMA, AFFETTİRMEK, AFOROZLAMAK, AFOROZLANMA, AFRİKALILIK, AFSUNLANMAK, AFYONKEŞLİK, AFYONLANMAK, ALAFRANGACI, ANAFORCULUK, ANAFORLAMAK, ANJİYOGRAFİ, BİBLİYOGRAF, ÇARŞAFÇILIK, ÇARŞAFLAMAK, ÇARŞAFLANMA, ÇARŞAFLATMA, DAKTİLOGRAF, FONOTELGRAF, HAFIZIKÜTÜP, HAFİFLEŞMEK, HAFİFLETMEK, HAFİFMEŞREP, İTİLAFÇILIK, İTİRAFÇILIK, KALAFATLAMA, KARDİYOGRAF, KARTOGRAFİK, KARTOGRAFYA, KIYAFETNAME, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AFALLAŞMAK, AFALLATMAK, AFFEDİLMEK, AFFETTİRME, AFFETTUOSO, AFFEYLEMEK, AFFOLUNMAK, AFOROZLAMA, AFSUNCULUK, AFSUNLAMAK, AFSUNLANMA, AFYONLAMAK, AFYONLANMA, ANAFİLAKSİ, ANAFORLAMA, BAŞMİSAFİR, BİTARAFLIK, BİYOGRAFİK, COĞRAFYACI, ÇİNKOGRAFİ, DEMOGRAFİK, ETNOGRAFYA, FOTOĞRAFÇI, GRAFOLOJİK, GRAFOMETRE, HAFİFSEMEK, HAFTALIKÇI, HAFTALIKLI, HİDROGRAFİ, İNSAFLILIK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AFACANLIK, AFALLAMAK, AFALLAŞMA, AFALLATMA, AFFEDİLME, AFFEYLEME, AFFOLUNMA, AFİŞÇİLİK, AFSUNLAMA, AFYONLAMA, AGORAFOBİ, ALAFRANGA, ANAFORDAN, BABAFİNGO, BAŞKAFİYE, BERTAFSİL, BİYOGRAFİ, BUTAFORCU, CAFERİLİK, ÇARŞAFLIK, ÇARŞAFSIZ, ÇİNKOGRAF, DEMOGRAFİ, DİKKAFALI, EKSTRAFOR, ETRAFLICA, FONOGRAFİ, GAYRİSAFİ, GRAFOLOJİ, HAFIZASIZ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AFAKİLİK, AFALLAMA, AFETZEDE, AFFETMEK, AFORİZMA, AFOROZLU, AFRİKALI, AFYONKEŞ, ANAFORCU, ANAFORLU, BAROGRAF, BATİSKAF, BERTARAF, BİYOGRAF, CAFCAFLI, COĞRAFYA, ÇARŞAFÇI, ÇARŞAFLI, DEMOGRAF, DİKTAFON, DİYAFRAM, EPİGRAFİ, ESNAFLIK, EŞRAFLIK, ETNOGRAF, FONOGRAF, FOTOĞRAF, GAFİLANE, GAFİLLİK, GRAFOLOG, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AFERİST, AFFETME, AFORİZM, AFSUNCU, AFSUNLU, AFYONLU, BİTARAF, BUTAFOR, COĞRAFİ, DİYAFON, ETRAFLI, HAFAKAN, HAFİFÇE, HİLAFET, İHTİLAF, İNHİRAF, İNKİŞAF, İNSAFLI, İNSİRAF, İSRAFİL, İSTİNAF, İZAFİYE, KAFADAR, KAFADAŞ, KAFAKOL, KAFASIZ, KAFDAĞI, KAFESÇİ, KAFESLİ, KALAFAT, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AFACAN, AFERİN, AFİŞÇİ, AFİYET, AFOROZ, AFRİKA, AGRAFİ, ANAFOR, ARAFAT, CAFCAF, CAFERİ, ÇARŞAF, GAFFAR, GAFLET, GRAFİK, GRAFİT, HAFIZA, HAFİYE, HURAFE, İTİLAF, İTİRAF, İZAFET, KAFACA, KAFALI, KAFEİN, KAFİLE, KAFİYE, KAFTAN, KARAFA, KEŞŞAF, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AFAKİ, AFAZİ, AFGAN, AFİFE, AFİLİ, AFİŞE, AFONİ, AFSUN, AFŞAR, AFŞİN, AFTOS, AFYON, AGRAF, AHLAF, BAFRA, ELYAF, ESLAF, ESNAF, EŞRAF, ETRAF, EVKAF, EVSAF, GAFİL, GAFUR, HAFIZ, HAFİF, HAFİK, HAFİT, HAFTA, HİLAF, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AFAK, AFAL, AFAT, AFET, AFİF, AFİS, ARAF, HAFİ, KAFA, KAFE, MUAF, NAFİ, SAFİ, ŞAFT, ZAAF, AFAN, AFAR, AFEM, AFER, AFIR, AFİN, AFİŞ, AFİT, AFKU, AFRA, AFUR, ALAF, ASAF, BAFA, ÇAFİ, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

AFİ, AFT, GAF, HAF, LAF, RAF, SAF, AFA, AFO, AFP, BAF, KAF, MAF, NAF, PAF, ŞAF, TAF

2 harfli kelimeler

AF

Bazı kelimelerin anlamları

AF

Bir suçu, bir kusuru veya bir hatayı bağışlama. Görevden çıkarılma.

NAFTALİNLEŞTİRMEK

Bir gaz veya sıvının naftalin içeriğini arttırmak, naftalince zenginleştirmek.

TARAFSIZLAŞTIRMA

Tarafsızlaştırmak işi, nötralizasyon.

ŞEFFAFLAŞTIRILMAK

Saydamlaştırılmak.

MUSTAFAKEMALPAŞA

Bursa iline bağlı ilçelerden biri.

ALFANAFTİLTİOÜRE

Fare zehri olarak kullanılan, solunum güçlüğü ve akciğer ödemine neden olan bir bileşik, <İ>ANTU. .

MİSAFİRPERVERLİK

Konukseverlik.

DAKRİYOSİSTOGRAFİ

Kontrast madde verilerek gözyaşı kesesi ve kanalının radyolojik olarak incelenmesi.

AFRİCANDERSIĞIRI

Güney Afrika'da yerli ırklardan geliştirilen, orta irilikte, büyük sarkık kulaklı, boğaları tipik hörgüçlü, beyaz yana doğru uzayan boynuzlu, ısıya dirençli sığır ırkı.

AFYONKARAHİSARLI

Afyonkarahisar ilinden olan kimse.

KAFADANBACAKLILAR

Baş bölgesinde sert bir gagası ve bunun çevresine sıralanmış çekmenli ayakları bulunan yumuşakçalar sınıfı.

ELEKTROMİYOGRAFİ

Hareket hâlindeki bir adale tarafından meydana getirilen elektrik akımlarının yazılı olarak kaydedilmesi esasına dayanan tanı yöntemi.

FONOKARDİYOGRAFİ

Kalp seslerinin mekanik kaydı.

KROMOARGENTAFFİN

Bikromatlar ve gümüş nitratlarla boyanma. Kromoarjentaffin.

TARAFSIZLAŞTIRMAK

Tarafsız duruma getirmek.

ALAFRANGALAŞTIRMA

Alafrangalaştırmak işi.

  -   -   -  

Anlamında AF bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AF geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇINIM

Açınma işi, inkişaf. Bir cismin yüzeylerinin açılıp bir düzlem üzerine yayılması, inkişaf.

ADIM

Yürümek için yapılmış olan ayak atışlarının her biri. Bir yarışın belirli uzaklığı kapsayan bölümlerinden her biri, etap. Ayakta, esas duruşta, bir ayağın türlü yönlerde iki ayak boyu kadar yer değiştirmesi. Girişim, hamle. Bir ayak atışıyla alınan ve uzunluğu yaklaşık 75 santimetre olan mesafe. Bir gösterge ucunun eş olarak ayrılmış yaylardan biri boyunca aldığı yol. İki diş arasındaki aralık.

ACAYİPLİK

Acayip olma durumu, yabansılık, gariplik, tuhaflık.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ADALET

Yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanması, türe. Herkese kendine uygun düşeni, kendi hakkı olanı verme, doğruluk. Bu işi uygulayan, yerine getiren devlet kuruluşları. Hak ve hukuka uygunluk, hakkı gözetme.

ADAMAK

Bir dileğin gerçekleşmesi amacıyla kutsal olduğuna inanılan bir güce niyette bulunmak, nezretmek. İthaf etmek. Bir şeyle yoğun olarak ilgilenmek. Kutsal saydığı bir şey uğruna kendini feda etmek üzere söz vermek. Ayırmak, tahsis etmek.

AÇINSAMA

Açınsamak işi, istikşaf.

AÇINSAMAK

Bir yerin özelliklerini ortaya çıkarmak için araştırma ve inceleme yapmak, istikşaf etmek.

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ACUBE

Tuhaf kimse. Tuhaf, alışılmadık, garip şey.

AFALLAMA

Afallamak durumu.

AFACANLIK

Afacan olma durumu, yaramazlık.

ADAY

Bir görev, bir iş için kendini ileri süren veya başkaları tarafından ileri sürülen kimse. Bir iş için yetiştirilmekte, eğitilmekte olan kimse, namzet.

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

AFACANLAŞMA

Afacanlaşmak durumu.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

ABİYE

Gece kıyafeti.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.