İçinde AD geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ad" olan, toplam 2977 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ad bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ad ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ad olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ADEMİMERKEZİYETÇİ, ÇADIRLIHACIBAYRAM, KAFADANBACAKLILAR, MASTADENOVİRÜSLER, MURADİYEMENGENCİK, SADELEŞTİREBİLMEK

16 harfli kelimeler

ELEKTRORADYOLOJİ, RADYOELEKTRİKSEL, ADDİSONHASTALIĞI, ÇADIRLIHACIYUSUF, ÇADIRLIKÖRMEHMET, FIRÇADİLLİGİLLER, KADIOĞLUÇİFTLİĞİ, KARACADAĞDEMİRCİ, MANGALİTSADOMUZU, MEİBOMİANADENOMU, POSADASHASTALIĞI, RADAPPERTİZASYON, RADİKALLEŞTİRMEK, RADİKULONÖROPATİ, RADYODİYAGNOSTİK, RADYOFARMAKOLOJİ, RADYOİMMÜNOASSAY, RADYOİMMÜNOESSEY, RADYOKROMATOGRAF, RADYOPROTEKSİYON, RADYOSENSİBİLİTE, SADELEŞTİREBİLME, SANCAKLIKAYADİBİ, SIRADANLAŞTIRMAK

15 harfli kelimeler

ADEMİMERKEZİYET, DARMADAĞINIKLIK, KADEMELENDİRMEK, KADİFELEŞTİRMEK, KAYINBİRADERLİK, MUKADDESATÇILIK, RADİKALLEŞTİRME, RADYOELEKTRONİK, ADENOMİYOFİBROM, AVİANADENOVİRÜS, BADILCANBAYILDI, DAKRİYOADENİTİS, GONADOTROPİNLER, HADİMÜLHAREMEYN, HİPERADRENALİZM, KARADİĞİNDERESİ, PIRANGADIVERMEK, PNÖMORADYOGRAFİ, POLİRADİKULİTİS, PROTEROMONADİDA, RADYODERMATİTİS, RADYOFARMASOTİK, RADYOİMMÜNESSEY, RADYOSTEROSKOPİ, RETORTAMONADİDA, SADELEŞTİRİLMEK, SIRADANLAŞTIRMA, SÜLFADİMETOKSİN, YADGEREKİRCİLİK, ZİYADELEŞTİRMEK

14 harfli kelimeler

HADIMLAŞTIRMAK, KABADAYILANMAK, KADİFELEŞTİRME, KADİRBİLMEZLİK, RADYOBİYOLOJİK, RADYOFİZYOLOJİ, RADYOTEKNOLOJİ, YENİŞARBADEMLİ, KELİMEİŞEHADET, ADATOPRAKPINAR, ADDEDİLEBİLMEK, ADENOSKLEROZİS, ADIMLAYABİLMEK, AKTARMADİRGENİ, BAYATBADEMLERİ, BENZOTİADİAZİT, CHRYSOMONADİDA, ÇABALAYADURMAK, ÇAYBAŞIFUADİYE, ENTEROMONADİNA, FREUNDADJUVANI, HEMADZORPSİYON, HEPADNAVİRİDAE, HİPOADRENALİZM, İFADELENDİRMEK, KABADAYILAŞMAK, KADASTROLANMAK, KADEMELENDİRME, KADINLAŞTIRMAK, KADROLANDIRMAK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ADABIMUAŞERET, ADEDİMÜRETTEP, ADLANDIRILMAK, BASÜBADELMEVT, CADALOZLAŞMAK, DARMADUMANLIK, DARMSTADTİYUM, HADIMLAŞTIRMA, HARİKULADELİK, KABADAYILANMA, KABADAYILAŞMA, KADINSILAŞMAK, KADİRBİLİRLİK, KADİRŞİNASLIK, MADALYASIZLIK, MÜCADELECİLİK, RADİKALLEŞMEK, RADYATÖRCÜLÜK, RADYOAKTİFLİK, RADYOAKTİVİTE, RADYOBİYOLOJİ, RADYOELEKTRİK, SADAKATSİZLİK, SADELEŞTİRMEK, CADISÜPÜRGESİ, DENİZKADAYIFI, ADETGÖRMEZLİK, HADEMEİHAYRAT, ABDÜLKADİRKÖY, ADAMCILLANMAK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ADALETSİZLİK, ADİLEŞTİRMEK, ADLANDIRILMA, AKADEMİCİLİK, BADANALANMAK, BADANALATMAK, BEŞİBİRARADA, BODOSLAMADAN, CADALOZLAŞMA, DARMADAĞINIK, FEVKALADELİK, GLADYATÖRLÜK, HADDİZATINDA, İADEİZİYARET, KADASTROLAMA, KADAYIFÇILIK, KADEMELENMEK, KADINSILAŞMA, KADİFELEŞMEK, KARARLAMADAN, KAYINBİRADER, KIZMABİRADER, MADAGASKARLI, MADARALAŞMAK, MADERŞAHİLİK, MAKADAMLAMAK, MUKADDESATÇI, RADDELERİNDE, RADİKALLEŞME, RADYOTELEFON, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ABRAKADABRA, ADALETLİLİK, ADİLEŞTİRME, ADLANDIRMAK, ADLAŞTIRMAK, AKADEMİSYEN, AKDAĞMADENİ, ALAKADARLIK, ASILMIŞADAM, ASİLZADELİK, BADANACILIK, BADANALAMAK, BADANALANMA, BADANALATMA, BADİKLEŞMEK, BANGLADEŞLİ, BİLİSTİFADE, ÇAKTIRMADAN, DADANDIRMAK, DEVRİSAADET, ERADİKASYON, GADROLUNMAK, HADDİKİFAYE, HASBELKADER, HEMŞİREZADE, İADEİİTİBAR, İKTİSADİYAT, İRADESİZLİK, KABADAYILIK, KADEHDAŞLIK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ADAKLANMAK, ADAMAKILLI, ADAMCASINA, ADAMCILLIK, ADAMSIZLIK, ADAPTASYON, ADAYAVRUSU, ADDEDİLMEK, ADDOLUNMAK, ADEMELMASI, ADLANDIRMA, ADLAŞTIRMA, ALELADELİK, ARKADAŞLIK, ARMADORLUK, ASRISAADET, BADEMCİLİK, BADİKLEMEK, BAHADIRLIK, BELLADONNA, BEYZADELİK, BİRADERLİK, CADALOZLUK, CADILAŞMAK, ÇADIRUŞAĞI, DARMADAĞIN, DARMADUMAN, DEKADANLIK, FECRİSADIK, GADOLİNYUM, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ADAKLAMAK, ADAKLANMA, ADALETSİZ, ADAMCAĞIZ, ADAPAZARI, ADDEDİLME, ADDOLUNMA, ADIMLAMAK, ADIMSAYAR, ADİLCEVAZ, ADİLEŞMEK, ADRENALİN, AKADEMİCİ, ANADOLULU, ARKADAŞÇA, AVADANLIK, AVANTADAN, AYŞEKADIN, BADANASIZ, BADİKLEME, BADMİNTON, BEDAVADAN, BENDEZADE, CADILAŞMA, CAMADANLI, DADACILIK, FEVKALADE, GADDARLIK, GADRETMEK, GADROLMAK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ADAKLAMA, ADALESİZ, ADALETLİ, ADAMKÖKÜ, ADDETMEK, ADEMİYET, ADEMOĞLU, ADIMLAMA, ADIYAMAN, ADİLEŞME, ADLANMAK, ADLAŞMAK, ADSIZLIK, AKADEMİK, ALAKADAR, AMCAZADE, ARMADURA, ASİLZADE, AVADANCI, AYVADANA, AZADELİK, BADANACI, BADANALI, BADEMCİK, BADEMLİK, BADEMSİZ, BADISABA, BOLVADİN, BOZCAADA, CARTADAK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ADAKLIK, ADAKSIZ, ADALELİ, ADAMCIK, ADAMCIL, ADAMLIK, ADAMOTU, ADAMSIZ, ADANMAK, ADAPTÖR, ADAŞLIK, ADATMAK, ADAYLIK, ADCILIK, ADDETME, ADIMLIK, ADİLANE, ADİLLİK, ADİSYON, ADLANMA, ADLAŞMA, AKADEMİ, AKÇADAĞ, ALELADE, ANADOLU, ARKADAŞ, ARMADOR, AVOKADO, BABADAĞ, BADEMCİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ADACIK, ADACYO, ADAKLI, ADALAR, ADALET, ADAMAK, ADAMCA, ADANMA, ADAPTE, ADATMA, ADAVET, ADENİT, ADETÇE, ADİLİK, ADLİYE, ALADAĞ, ANADUT, ARMADA, BADANA, BADEHU, BADEMA, BADİRE, BADİYE, BOĞADA, BULADA, BURADA, DADACI, GADDAR, HADEME, HADİSE, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABADİ, ADALE, ADALI, ADAMA, ADANA, ADESE, ADRES, ADSIZ, AMADE, AZADE, BADAS, BADAT, BADEM, BADIÇ, BADİK, BADYA, CADDE, ÇADIR, DADAŞ, DADAY, GADİR, GRADO, HADDE, HADIM, HADİS, İDADİ, İFADE, İRADE, İRADİ, KADAR, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ADAK, ADAM, ADAP, ADAŞ, ADAY, ADCI, ADEM, ADET, ADIL, ADIM, ADLI, BADE, BADİ, CADI, DADI, HADİ, İADE, KADI, SADE, VADE, VADİ, ZADE, ADAB, ADAĞ, ADAH, ADAL, ADAR, ADAT, ADCC, ADEN, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ADA, ADİ, BAD, HAD, ŞAD, YAD, ADE, ADF, ADH, ADI, ADP, ADU, CAD, ÇAD, DAD, FAD, KAD, NAD, RAD, SAD, UAD, VAD, ZAD

2 harfli kelimeler

AD

Bazı kelimelerin anlamları

AD

Bir kimseyi, bir şeyi anlatmaya, tanımlamaya, açıklamaya, bildirmeye yarayan söz, isim, nam. Canlı ve cansız varlıkları, duygu ve düşünceleri, çeşitli durumları bildiren kelime, isim. Sayma. Sayılma. Herkesçe tanınmış veya işitilmiş olma durumu.

MASTADENOVİRÜSLER

Adenoviridae ailesinde bulunan bir virüs cinsi.

KADIOĞLUÇİFTLİĞİ

Kahramanmaraş ili, Türkoğlu ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

KAFADANBACAKLILAR

Baş bölgesinde sert bir gagası ve bunun çevresine sıralanmış çekmenli ayakları bulunan yumuşakçalar sınıfı.

ADEMİMERKEZİYETÇİ

Yerinden yönetimci.

SADELEŞTİREBİLMEK

Sadeleştirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

MURADİYEMENGENCİK

Düzce kenti, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ÇADIRLIHACIBAYRAM

Kırşehir şehrinde, Kaman belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

FIRÇADİLLİGİLLER

(Trichoglossidae), Yeni Zelanda koca papağanı (Nestor notabilis) türleri iyi bilinir.

ÇADIRLIKÖRMEHMET

Kırşehir şehri, Kaman ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ADDİSONHASTALIĞI

Birincil hipoadrenokortisizm.

MANGALİTSADOMUZU

Ana vatanı Macaristan olan, son yıllarda Avrupa'da da bulunan, domuz eti ve domuz yağı üreticileri için oldukça fazla tercih edilen, strese ve hastalılara karşı dayanıklı, sağlıklı yapıda, güçlü bacak ve toynakları bulunan, deri yapısı kalın ve tüylü bu sayede hava koşullarından korunması kolay olan, çeşitli renk varyetelerine sahip (sarımsı-beyaz veya kırmızı) domuz ırkı.

RADYOELEKTRİKSEL

Radyoelektriğe ilişkin.

KARACADAĞDEMİRCİ

Bolu ilinde, Gerede ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

ÇADIRLIHACIYUSUF

Kırşehir şehri, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ELEKTRORADYOLOJİ

Hastalıkların tanı ve tedavi edilmesinde elektrik ışınlarının uygulanmasını öngören tıp dalı.

  -   -   -  

Anlamında AD bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AD geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ACAYİPLEŞMEK

Başkalaşmak, yadırganacak bir duruma gelmek.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACILANMAK

Tadı acı olmak, acılaşmak. Acılı durumda olmak, üzüntüye kapılmak, üzülmek.

ABULİ

İrade yitimi.

ACAYİPLEŞTİRMEK

Yadırganacak bir duruma getirmek.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.