İçinde ADI geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "adı" olan, toplam 451 tane kelime bulunuyor. İçerisinde adı bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu adı ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında adı olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ÇADIRLIHACIBAYRAM

16 harfli kelimeler

ÇADIRLIHACIYUSUF, ÇADIRLIKÖRMEHMET, KADIOĞLUÇİFTLİĞİ

15 harfli kelimeler

BADILCANBAYILDI, PIRANGADIVERMEK

14 harfli kelimeler

HADIMLAŞTIRMAK, ADIMLAYABİLMEK, KADINLAŞTIRMAK, NİŞADIRTOKMAĞI, YANDIMALAMADIM

13 harfli kelimeler

HADIMLAŞTIRMA, KADINSILAŞMAK, CADISÜPÜRGESİ, ADIMLAYABİLME, KADINLAŞTIRMA, NİŞADIRKAŞIĞI, OYNADIRLAIMIŞ

12 harfli kelimeler

KADINSILAŞMA, YARADILIŞTAN, KADINDÜĞMESİ, KADINTUZLUĞU, DELİBADILCAN, KADIDONDURMA, KADINBARMAĞI, KADINPARMAĞI, KARAHADIMLAR, KARTALKANADI, ULUGEÇİTKADI, YADIRGALAMAK, YADIRGILAMAK, YAĞADILANMAK, YARADIŞÇILIK

11 harfli kelimeler

KADINGÖBEĞİ, KADINLAŞMAK, YADIRGANMAK, YADIRGATMAK, YARADILIŞLI, AÇILMADICAK, ADIBİLİNMEZ, ADIGÜZELLER, AHIRLAMADIK, ALIŞILMADIK, BADILBAYRAK, BADIRBAYRAK, BADIRDAŞMAK, BAKACAKKADI, ÇADIRLANMAK, EPÇİLERKADI, GADINPARMAK, HAMPUŞLADIM, KADIİBRAHİM, KADIKAÇIRAN, KADINBARMAK, KADINCASINA, KADINEFENDİ, KADINİĞNESİ, KADINSIZLIK, KARABAHADIR, KARAKADILAR, KÖMÜRCÜKADI, MUHACİRKADI, PADIRLAŞMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BAHADIRLIK, CADILAŞMAK, ÇADIRUŞAĞI, FECRİSADIK, KADINSILIK, PAŞAÇADIRI, YADIRGAMAK, YADIRGANMA, YADIRGATMA, İRADIMESEL, KEDİYALADI, AKBADILCAN, ALİBAHADIR, BADIBAYRAK, BADIRDAMAK, BADIRGÜDÜR, BAHADIRHAN, BAHADIRLAR, BAŞBADIRIK, BAŞLARKADI, ÇADIRARDIÇ, ÇADIRCILIK, ÇADIRETEĞİ, ÇADIRHÜYÜK, DADISIZLIK, DUŞAMADIYA, FADILOBASI, GELİNKADIN, KADIÇAYIRI, KADIDERESİ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ADIMLAMAK, ADIMSAYAR, AYŞEKADIN, CADILAŞMA, KADINBUDU, KADINHANI, KADINIMSI, KADINNİNE, KADIŞEHRİ, KAZKANADI, KUŞKANADI, YADIMLAMA, YADIRGAMA, YARADILIŞ, KADIBOĞAN, ADIKAYNAK, ADIMLAYIŞ, AĞADIRMAH, ANŞAGADIN, ANŞAKADIN, ANŞEKADIN, AYŞAGADIN, AYŞAKADIN, BADIMALAK, BADIRALAN, BADIRAMBA, BAHADINLI, BAHADIRLI, BÜYÜKKADI, CADIBİTİK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ADIMLAMA, ADIYAMAN, BADISABA, HADIMLIK, KADINANA, KADINCIK, KADINCIL, KADINLIK, KADINSAL, KADINSIZ, SADIKANE, ŞADIRVAN, TADIMLIK, TUMBADIZ, ADIMBAŞI, KADINEVİ, ADIBELLİ, ADIGÜZEL, ADILISAM, ALADIMAK, ANAKADIN, AŞIKADIN, BADIBUDU, BADIGÜDÜ, BADIKISA, BADIKÜDÜ, BADILCAN, BADIMCAN, BADIRGAN, BADIŞMAK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ADIMLIK, BAHADIR, CADILIK, ÇADIRCI, ÇADIRLI, DADILIK, İNADINA, KADIKÖY, KADILIK, KADINCA, KADINLI, KADINSI, KADIRGA, MADIMAK, NİŞADIR, OLMADIK, ONMADIK, ADIKMAK, ADIMLIH, ADIMOVA, AKKADIN, ALAKADI, ALAMADI, ALDADIY, ASVADIR, BADIFAN, BADILLI, BADIMAK, BADINCA, BADINGA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

İBRADI, SOYADI, ADIGÜN, BADIMA, BADINÇ, BADIRA, BADIYA, BAYADI, BURADI, ÇADIRA, DADILI, DIGADI, DOLADI, HADIZE, IRGADI, KADILI, KARADI, SADIKA, SADINA, SUSADI, ŞADIRA, ÜÇADIM, YAĞADI, YAMADI, YUĞADI

5 harfli kelimeler

BADIÇ, ÇADIR, HADIM, KADIN, SADIK, SADIR, TADIM, ADINA, ALADI, BADIL, BADIR, BADIŞ, CADIR, DADIK, FADIL, GADIN, GADIR, HADIR, KADIK, KADIZ, LADIF, MADIK, SADIC, SADIÇ, SADIŞ

4 harfli kelimeler

ADIL, ADIM, CADI, DADI, KADI, ADIH, ADIN, BADI, ÇADI, GADI, ŞADI, TADI, VADI, YADI

3 harfli kelimeler

ADI

Bazı kelimelerin anlamları

ADI

Serseri, ahmak. Küçük çocuk. İnsan içine girmiyen, yabani. Acı anlatan ünlem. Ağıtı. Kabul edilebilir günlük değer. Kabul edilebilir günlük alım.

KADINLAŞTIRMAK

Kadınlaşmasına yol açmak.

CADISÜPÜRGESİ

Emeçleri özellikle dal uçlarındaki kabuk altında sıkı bir ağ örerek çekirdekli yemiş ağaçlarının çiçeklenmesine, dolayısıyla meyve verimine engel olan asklı mantar (Taphrina cerasi). Bu mantarın yol açtığı bitki hastalığı.

KADINSILAŞMAK

Kadın özelliği kazanmak, kadınlaşmak.

ÇADIRLIKÖRMEHMET

Kırşehir şehri, Kaman ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

PIRANGADIVERMEK

Atıvermek : O elindeki kâğıdı pırangadıver.

HADIMLAŞTIRMA

Hadımlaştırmak işi.

ADIMLAYABİLME

Adımlayabilmek işi.

NİŞADIRTOKMAĞI

Nişadırı ufak parçalar durumuna getirmek için kullanılan araç. (Aksaray Niğde).

ÇADIRLIHACIYUSUF

Kırşehir şehri, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÇADIRLIHACIBAYRAM

Kırşehir şehrinde, Kaman belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

YANDIMALAMADIM

Desenli, çok renkli bir kadın kumaşı.

BADILCANBAYILDI

İmambayıldı yemeği.

HADIMLAŞTIRMAK

Eneyerek kısırlaştırmak.

ADIMLAYABİLMEK

Adımlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

KADIOĞLUÇİFTLİĞİ

Kahramanmaraş ili, Türkoğlu ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

  -   -   -  

Anlamında ADI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ADI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ADIMLAMA

Adımlamak işi.

ACIMAK

Tadı acı duruma gelmek, acılaşmak. Başkasının uğradığı veya uğrayacağı kötü bir duruma üzülmek. Merhamet etmek. Acılı, ağrılı olmak.

ACİBE

Görülmemiş, alışılmamış, şaşılacak veya yadırganacak şey.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

ADAŞLIK

Adaş olma, aynı adı taşıma durumu.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ACUZE

Huysuz, yaşlı kadın.

ACAYİPLEŞTİRMEK

Yadırganacak bir duruma getirmek.

ACILANMAK

Tadı acı olmak, acılaşmak. Acılı durumda olmak, üzüntüye kapılmak, üzülmek.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

AÇAN

Oynak kemiklerin arasındaki açıları genişletmeye yarayan kasların genel adı, büken karşıtı.

ACISIZ

Tadı acı olmayan. Üzüntüsü, sıkıntısı olmayan, kedersiz. Ağrı, sızı duyulmayan.

ACUBE

Tuhaf kimse. Tuhaf, alışılmadık, garip şey.

ACAYİPLEŞMEK

Başkalaşmak, yadırganacak bir duruma gelmek.

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.