İçinde AB geçen 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ab" olan 3 harfli toplam 16 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde ab bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu ab ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ab olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

BAB

Uygun, eş, denk, akran. Kap. başlık (Titel, titre).

SAB

Sap. Sahip. İye, sahip.

KAB

Bulaşık. Lağım. Kap.

GAB

Kap. İp. Büyükbaş hayvanları yemliğe bağlamak için ağaçtan U şeklinde bükülerek yapılmış ve açık tarafına deriden bağ veya zincir, 'kem' ve benzerleri geçirilerek yapılmış boyunluk. Kap, çanak çömlek, karşılığı gap. Kağnı ya da döven çekecek hayvanların boyunlarına geçirilen ters çevrilmiş U biçiminde, alt iki ucu birbirine bağlanan ağaç araç. (Oluklu Kağızman Kars).

RAB

Tanrı.

HAB

Uyku.

ABO

Şaşma ve korku ünlemi. Sıkıntı, usanç, bıkkınlık ünlemi. Abla, büyük kız kardeş. Anne. Yenge. Amca. Korku, kuşku, coşku bildiren ünlem.

ABİ

Ağabey. Ağabey, büyük erkek kardeş. Ağabey - abisini.

TAB

Mizaç, huy, tabiat, karakter. Bası.

ABI

Anne. Mavi. Şaşma ve korku ünlemi. Ebubekir.

FAB

Antijen bağlayan parça.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABE

Seslenmek ve dikkati çekmek için özellikle Rumeli'de kullanılan bir söz. Teklifsiz konuşmada seslenme ve dikkati çekme ünlemi. Abadan yapılmış ceket. Şaşma ve korku ünlemi. Ağabey, abi, büyük kardeş, kayınbirader.

ABU

Şaşma ve korku bildiren bir söz.

YAB

Halk dilinde Eyer örtüsü.

CAB

Küçük toprak testi. Küp, sırlı su küpü.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük