İçinde AĞA geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ağa" olan, toplam 935 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ağa bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ağa ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ağa olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

AĞAÇLANDIRABİLMEK, ÇOMAKDAĞKIZILAĞAÇ, KİRKİTNAMAZLAĞASI

16 harfli kelimeler

AĞAÇLANDIRABİLME, ÇİFTLİKMEHMETAĞA, İLYASAĞAÇİFTLİĞİ

15 harfli kelimeler

AĞAÇLANDIRILMAK, OLAĞANLAŞTIRMAK, AĞAÇKAKANGİLLER, GÖKÇEAĞAÇOYMAĞI, GÖKÇEAĞAÇSAKIZI, KÜÇÜKSENEMAĞARA, TEKNÜSKURBAĞASI, YUKARIİĞDEAĞACI, YUKARIYONCAAĞAÇ

14 harfli kelimeler

AĞAÇLANDIRILMA, AKÇAAĞAÇGİLLER, ÇOBANDAĞARCIĞI, OLAĞANLAŞTIRMA, AĞAÇLANDIRILIŞ, AŞAĞIİĞDEAĞACI, ÇAKALIHASANAĞA, KARAAĞAÇGİLLER, KARAAĞAÇKUYUSU, KARGINSELİMAĞA, KULAĞAKAÇANLAR, KÜÇÜKKKARAAĞAÇ, OLAĞANBASIKLIK

13 harfli kelimeler

AĞAÇLANDIRMAK, DURAĞANLAŞMAK, KAPLUMBAĞALAR, MÜBALAĞACILIK, OLAĞANÜSTÜLÜK, PAPAĞANGİLLER, ŞARKİKARAAĞAÇ, AŞIRTDAĞALMAK, BAYIRKOZAĞACI, BÜYÜKALTIAĞAÇ, BÜYÜKKARAAĞAÇ, ELLİNAMAZLAĞA, İSAAĞAMEZRASI, İSMAİLAĞATOLU, KARAAĞAÇALANI, KURBAĞAGİLLER, KURBAĞAOTLARI, KURBAĞAYANIŞI, KÜÇÜKALTIAĞAÇ, OLAĞANDIŞILIK, PAPAĞANLAŞMAK, PİREMEHMETAĞA, SAKSAĞANBEYNİ, SAKSAĞANLAMAK, ŞANINAMAZLAĞA, YENİÇERİAĞASI, YUKARIAĞADEVE

12 harfli kelimeler

AĞAÇLANDIRMA, ÇENGÜÇAĞANAK, DURAĞANLAŞMA, OLAĞANLAŞMAK, PAPAĞANLAŞMA, KURBAĞAZEHRİ, AĞAÇKAKANLAR, AĞAÇLANDIRIŞ, ANAHTARAĞASI, AŞAĞIAĞADEVE, ÇAKIRÖMERAĞA, DEREKARAAĞAÇ, DEVLETLİAĞAÇ, ESKİKARAAĞAÇ, GERDEKMAĞARA, GOLAĞAZDAMAK, GULAĞASMAMAK, KARAKABAAĞAÇ, KAZANAĞARDAN, KÜÇÜKKADAĞAN, MAĞARAOBRUĞU, MUZRUPAĞACIN, OYMAAĞAÇSEKİ, SAĞALTICILIK, SAPITMAAĞACI, SARIAĞAÇÇAYI, SULUKARAAĞAÇ, ŞIRLAĞANYAĞI, TIRAĞAZLAMAK, YAĞADILANMAK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

HIYARAĞALIK, KULAĞAKAÇAN, KURBAĞALAMA, MAĞAZACILIK, MÜBALAĞASIZ, OLAĞANLAŞMA, PAPAĞANYEMİ, MERCANAĞACI, AĞAÇLIHÜYÜK, AĞAÇLIPINAR, AĞALAROBASI, AĞAMEZRAASI, AĞARABİLMEK, ALABAĞARSAK, ALAĞARANLIK, ALASAKSAĞAN, BELKARAAĞAÇ, DAĞDAĞANCIK, DÜZKARAAĞAÇ, GOLTUKAĞACI, HALİLAĞALAR, HALİTAĞALAR, HANKARAAĞAÇ, HORTUMAĞACI, KAĞALLAŞMAK, KIZILCAAĞAÇ, KIZILMAĞARA, KIZLARAĞASI, KÜLLÜMAĞARA, MANTARAĞACI, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AĞAÇLANMAK, AĞAÇLAŞMAK, AĞAÇSIZLIK, AĞARTILMAK, DURAĞANLIK, HACIAĞALIK, KAPLUMBAĞA, KAYAĞANLIK, KURBAĞACIK, KURBAĞALAR, MÜBALAĞACI, MÜBALAĞALI, OLAĞANÜSTÜ, PAPAĞANLAR, PAPAĞANLIK, HIYARAĞASI, AĞAÇKÜPESİ, GAZOZAĞACI, HAYATAĞACI, AĞAÇLIDERE, AĞARABİLME, AKÇAMAĞARA, AKTARAĞACI, ARTAĞANLIK, ARZAĞALARI, ATDIBAŞAĞA, ATLASAĞACI, BADEMAĞACI, BAĞARSAMAK, BAĞARSILIK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AĞABEYLİK, AĞAÇÇILIK, AĞAÇDELEN, AĞAÇKAKAN, AĞAÇKESEN, AĞAÇLAMAK, AĞAÇLANMA, AĞAÇLAŞMA, AĞAÇLIKLI, AĞALANMAK, AĞARTILMA, ÇAĞATAYCA, DAĞDAĞALI, KEÇİSAĞAN, KIZILAĞAÇ, OLAĞANLIK, SAĞALTICI, SAĞALTMAK, YEŞİLBAĞA, AĞABBECİK, AĞAÇBEYLİ, AĞAÇÇILAR, AĞAÇGEÇİT, AĞAÇHİSAR, AĞAÇKONAK, AĞAÇKORUR, AĞAÇKÖPRÜ, AĞAÇKURDU, AĞAÇLIGÖL, AĞAÇPINAR, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AĞACIMSI, AĞAÇÖREN, AĞALANMA, AĞARTMAK, AKÇAAĞAÇ, ÇOKRAĞAN, DAĞARCIK, DARAĞACI, DARDAĞAN, HIYARAĞA, KAĞANLIK, KARAAĞAÇ, KAVLAĞAN, KIRKAĞAÇ, KOLAĞASI, KURLAĞAN, MAĞAZACI, MÜBALAĞA, NAVÇAĞAN, SAĞALMAK, SAĞALTIM, SAĞALTMA, SAĞANLAR, SAKSAĞAN, ŞIRLAĞAN, YASTAĞAÇ, YENİÇAĞA, ZAĞARLIK, ÇAYAĞACI, SOYAĞACI, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AĞABABA, AĞAÇÇIK, AĞAÇLIK, AĞAÇSIZ, AĞARMAK, AĞARTMA, ARMAĞAN, ARPAĞAN, ARTAĞAN, BAŞAĞAÇ, BEYAĞAÇ, BURAĞAN, ÇAĞANOZ, DAĞDAĞA, DURAĞAN, GÜLAĞAÇ, HACIAĞA, KAYAĞAN, KURBAĞA, PAPAĞAN, SAĞALMA, SAĞANAK, TOSBAĞA, YATAĞAN, ZAĞANOS, ZAĞARCI, KÖRAĞAÇ, ABDİAĞA, ACAĞACI, ACIAĞAÇ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AĞABEY, AĞAÇLI, AĞAÇSI, AĞALIK, AĞARIK, AĞARMA, AĞARTI, AKAĞAÇ, ALİAĞA, MAĞARA, MAĞAZA, OLAĞAN, URAĞAN, ZAĞARA, ACAĞAÇ, AFAĞAN, AĞABAY, AĞACAN, AĞACAT, AĞACIK, AĞAÇÇI, AĞAHAN, AĞAKÖY, AĞALAR, AĞALTI, AĞAMET, AĞAMSI, AĞANAK, AĞANER, AĞANTI, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BAĞAN, DAĞAR, KAĞAN, YAĞAR, ZAĞAR, ADAĞA, AĞACA, AĞACI, AĞARA, ARAĞA, AŞAĞA, ATAĞA, AYAĞA, BAĞAÇ, BAĞAP, BAĞAR, BAĞAS, BAĞAŞ, BAĞAZ, CAĞAZ, DAĞAL, DAĞAM, DAĞAN, DAĞAŞ, ERAĞA, GAĞAÇ, GAĞAZ, KAĞAL, KAĞAŞ, MAĞAL, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AĞAÇ, BAĞA, ÇAĞA, AĞAL, AĞAN, AĞAR, CAĞA, DAĞA, GAĞA, KAĞA, NAĞA, PAĞA, SAĞA, TAĞA, YAĞA

3 harfli kelimeler

AĞA

Bazı kelimelerin anlamları

AĞA

Geniş toprakları olan, sözü geçen, varlıklı kimse. Halk arasında sayılan ve sözü geçen erkeklere verilen unvan. Osmanlı Devleti'nde bazı kuruluşların başında bulunanlara verilen resmî san. Ağabey. Cömert, eli açık. Okuryazar olmayan yaşlı kimselerin adlarıyla birlikte kullanılan san. Koca.

AĞAÇLANDIRABİLME

Ağaçlandırabilmek işi.

ÇOMAKDAĞKIZILAĞAÇ

Muğla şehri, Milâs belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

KÜÇÜKSENEMAĞARA

Şanlıurfa ilinde, Çamlıdere nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

GÖKÇEAĞAÇSAKIZI

Sinop kenti, Boyabat ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

AĞAÇLANDIRILMAK

Ağaçlı duruma getirilmek.

AĞAÇKAKANGİLLER

Omurgalı hayvanlardan kuşlar (Aves) sınıfının gökkuzgunumsular(Coraciiformes) takımından, kama biçiminde gagalı, sert kuyruklu, ağaçlara tırmanan, böceklerle beslenen bir familya. Yeşil ağaçkakan (Picus viridis), küçük yeşil ağaçkakan (P.canus), kara ağaçkakan (Dryocopus martius), orman alaca ağaçkakan (Dendrocopos major), küçük ağaçkakan (D.minör) iyi bilinen türleridir. (Picidae, Lat. picus = ağaçkakan):Omurgalı hayvanlardan kuşlar (Aves) sınıfının ağaçkakanlar (Pici) alt-takımının bir familyası. Kama biçiminde gagalı, sert kuyruklu, ağaçlara tırmanan kuşlardır. Böcek v.b. yerler. Yeşil ağaçkakan (Picus viridis), külrengi ağaçkakan (P. canus), kara ağaçkakan (Dryocopus martinus), büyük alaca ağaçkakan (Dryobates major), küçük alaca ağaçkakan (D. minor), döner-boyun (jynx torquilla) iyi bilinen türleridir.

YUKARIİĞDEAĞACI

Eskişehir şehrinde, Beylikova belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

İLYASAĞAÇİFTLİĞİ

Çanakkale ili, Çan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KİRKİTNAMAZLAĞASI

Duvara asılan kilim ya da palaz. (Yeşilova Aksaray Niğde).

OLAĞANLAŞTIRMAK

Olağan duruma getirmek.

GÖKÇEAĞAÇOYMAĞI

Samsun şehrinde, Alaçam belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

ÇİFTLİKMEHMETAĞA

Kırşehir kenti, Akpınar ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

TEKNÜSKURBAĞASI

Kaplumbağa.

YUKARIYONCAAĞAÇ

Kütahya ilinde, Hisarcık ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

AĞAÇLANDIRABİLMEK

Bir yeri fidanlar dikerek ağaçlı duruma getirme olasılığı bulunmak.

  -   -   -  

Anlamında AĞA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AĞA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ADIMSAYAR

Yürüme sırasında gerçek sonuçlara varabilmek için geçilen yerin uzunluğunu anlayabilmek amacıyla ayağa veya bele takılan alet, pedometre.

AĞACIMSI

Ağaçsı.

AĞAÇÇIK

Taflan gibi dalları dibinden başlayarak çatallanan küçük ağaç.

AĞABABA

Dede, ata. Bir yerde, bir topluluk içinde etkili olan, sözü geçen, ileri gelen (kimse). Sanı "ağa" olan babaya çocuğunun sesleniş sözü.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABARTICI

Abartıyı huy edinen (kimse), abartmacı, mübalağacı.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

AÇMA

Açmak işi. Bir tür susamsız, kalınca, yağlı çörek. Orman içinde ağaç kesme veya yakma yoluyla tarıma elverişli bir duruma getirilen arazi.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

AĞABEY

Büyük erkek kardeş, ağa, aka, ede, efe. Saygı ve sevgi göstermek üzere yaşça büyük olan erkeklere söylenen bir seslenme sözü.

ABARTICILIK

Abartıcı olma durumu, abartmacılık, mübalağacılık.

AĞABEYLİK

Ağabey olma durumu.

AĞAÇÇILIK

Ağaç yetiştirme işi.

AFAKİ

Gereksiz, önemsiz (söz). Bir kaynağa dayanmayan, hayalî.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

AĞAÇDELEN

Yuva yapmak için ağaçları oyan böcek.