İçinde AĞAÇLIK geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ağaçlık" olan, toplam 2 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ağaçlık bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ağaçlık ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ağaçlık olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

AĞAÇLIK

Ağacı bol olan yer.

AĞAÇLIKLI

Ağacı bol olan (yer).

  -   -   -  

Anlamında AĞAÇLIK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AĞAÇLIK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ASARTMA

Ağaçlık. Bakılmış, budanmış ağaç. Besleme, küçükten bakılıp büyütülmüş çocuk.

ÜTÜK

Çok ve çabuk üşüyen, ateş başından ayrılmak istemeyen. Genel olarak yanmış nesne. Fundalık, orman yangını sonucu açılmış yer. Taze ekine zarar veren küçük bir çeşit böcek. Ağaçlık, ormanlık yerden yakılarak açılan tarla. Sivas ili, Doğanşar ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Sivas kenti, Zara ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Tokat ilinde, Zile ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ASARTMALIK

Koruluk, ağaçlık.

ÇITILGI

Kıvılcım. Söğüt ve kavak ağaçlarının ince dalları. Kadın ve erkek entarilerinin kenarlarına yapılan işleme. Sık: Bu halının çezgisi (çözgüsü) çıtılgıdır. Su içinde, dal ve molozlardan meydana gelmiş duvar, mania: Menderes'in yukarısından gelen ağaç çıtılgıya kıstı. Birbirine girmiş ağaçlık, çalılık, orman.

GİRLÜK

Sık ağaçlık, çalılık, dikenlik: Orman patikasını girlük tıkamış.

SAPETMEK

Kalabalık, ya da sık ağaçlık yerde yanındaki arkadaşını bilerek bırakmak, ayrılmak : Onu kalabalık bir yere gelince sapettim.

OYUNDURUK

Sık ağaçlık. Çam fidanı.

HOLA

Orman ve ağaçlık yerlerin kuytu bölümleri. Yerinde, biçiminde.

EYİR

Kızılcık. Akarsu kıyısında bulunan ağaçlık yer.

BALKANNIK

Ormanlık, sık ağaçlık yer. Ağaçlık.

KELEN

Sürülmeden bırakılmış tarla. Bağlık, bahçelik, ağaçlık arazi. Etil klorür'ün ticari adı.

SÖKÜNTÜ

Sökülen şeyin parçası. Ağaçlık yerden açılan tarla.

YABILGALIK

Üstü kar tutmuş ağaçlık, çalılık.

GORU

Koru, küçük ormanlık. Yasak olan yer. Su akıtmak için kazılan üstü açık oluk, kanal, ark. Belli bir amaç için ayrılıp sınırlanmış toprak parçası. Eski türkçe korı-k: Koruma altındaki ağaçlık yer.

YALÇ

Balta girmemiş orman, ağaçlık. Giresun ili, Tirebolu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

KÖRDERE

Çalılık, ağaçlık, taşlık, gelip geçmeğe elverişli olmayan dere.

ÇOLDURUM

Beceriksiz, eli işe yakışmayan. Taşlık yer. Kayalık üzerinde olan ağaçlık yer. Fundalık.

GENYOL

Kent içinde taşıtların ve yayaların gelip geçmesine ayrılmış, geniş ve ağaçlıklı anayol.

FLORYA

İspinozgillerden, tüyleri yeşilimsi, ağaçlık ve fundalıklarda yaşayan, güzel ötüşlü bir kuş, yelve (Chloris chloris).. Ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ispinozgiller (Fringillidae) familyasından, 15.5 cm kadar uzunlukta, tüyleri zeytin yeşili sarı, Avrupa, Asya ve Afrika'da ılık iklimli bölgelerin ağaçlık ve fundalıklarında yaşayan bir kuş türü. Ötücü-kuşlar(Passeriformes) takımının ıspinozgiller (Fringillidae) familyasından (bk) bir kuş türü Uzunluğu 15.5 cm.Tüyleri zeytin yeşili-sarıdır.Avrupa,Asya ve Afrikada ılık iklimli bölgelerin ağaçlık ve fundalıklarında yaşar.

KIZILGEYİK

Geyikgillerden, Avrupa ve Asya'nın ılık bölgelerindeki ağaçlık yerlerde yaşayan, rengi kırmızımsı, uzunluğu yaklaşık 2 metre olan bir tür geyik (Cerves elaphus).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük