İçinde ORTA geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "orta" olan, toplam 246 tane kelime bulunuyor. İçerisinde orta bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu orta ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında orta olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

ELDELEKLİORTAOBA, ORTALIKTEKERLEĞİ

15 harfli kelimeler

ORTAÇOKDEĞİRMEN, ORTAHACIAHMETLİ, RETORTAMONADİDA

14 harfli kelimeler

ORTAKLAŞACILIK, ORTAKLAŞTIRMAK, ORTALAYABİLMEK, ÖZORTAKDEĞİŞKE, SIDIKLIORTAOBA, YUKARIORTACAMİ, YUKARIORTAÖREN

13 harfli kelimeler

ORTAKLAŞTIRMA, ORTAKYAŞARLIK, RÖPORTAJCILIK, SİGORTALANMAK, SİGORTASIZLIK, EVCİORTAKIŞLA, ORTAKENTYAHŞİ, ORTALAYABİLME, SİGORTALATMAK

12 harfli kelimeler

İŞPORTACILIK, KAPORTACILIK, ORTALAMASINA, PORTAKALIMSI, SİGORTACILIK, SİGORTALAMAK, SİGORTALANMA, SİGORTALILIK, ALAPLIORTACI, DEKSTROAORTA, HEPATOPORTAL, ORTABAYINDIR, ORTAFATMACIK, ORTAGEDİKLER, ORTAKALDIRIM, ORTAKARAÖREN, ORTAKDARACIK, ORTAKDEĞİŞİM, ORTAKLAŞALIK, RETORTAMONAS, SİGORTALATMA, YORTANPAZARI

11 harfli kelimeler

ORTAKLAŞACI, ORTAKLAŞMAK, ORTAÖĞRENİM, ORTAÖĞRETİM, PORTAKALLIK, SİGORTALAMA, IŞILORTACIK, KLORTALİDON, ORTABEREKET, ORTAÇİMAĞIL, ORTAHEMEDAN, ORTAKARABAĞ, ORTAKYAŞAMA, ORTAMANDIRA, ORTASANDIĞI, ORTASARIBEY, ORTASÖĞÜTLÜ

10 harfli kelimeler

KENARORTAY, MORTADELLA, ORTAKÇILIK, ORTAKLAŞMA, ORTAKYAŞAR, RÖPORTAJCI, SİGORTASIZ, DÜMREKORTA, ORTAÇAKMAK, ORTAHARMAN, ORTAKBÖLEN, ORTAKKALAN, ORTAKLAŞIM, ORTAKYAPIM, ORTALATMAK, PORTAKALLI, PORTAKALSI, PORTAKAVAL, POSTMORTAL

9 harfli kelimeler

İŞPORTACI, KAPORTACI, ORTAKLAŞA, ORTALAMAK, ORTALIKÇI, ORTALIKTA, ORTANCALI, SİGORTACI, SİGORTALI, KIYIORTAY, KORTARMAK, MORTALİTE, ORTABAĞIŞ, ORTABAHÇE, ORTABOĞAZ, ORTABÖLME, ORTABUCAK, ORTABURUN, ORTAÇANAK, ORTAÇAVUŞ, ORTAÇEŞME, ORTADAMLA, ORTADİREK, ORTADURAK, ORTAGEÇİT, ORTAHİSAR, ORTAIRMAK, ORTAKAVAK, ORTAKAYIK, ORTAKIŞLA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AÇIORTAY, ORTAKLIK, ORTALAMA, ORTAOKUL, PORTAKAL, PORTATİF, RÖPORTAJ, DİKORTAY, KORTALAÇ, ORTAAĞAÇ, ORTAALAN, ORTAAYAK, ORTACALA, ORTACAMİ, ORTAÇALI, ORTAÇLIK, ORTADÜZÜ, ORTAGÖZE, ORTAKALE, ORTAKAPI, ORTAKENT, ORTAKKAT, ORTAKLAR, ORTALAYI, ORTALICA, ORTAMALI, ORTANCIL, ORTANKÖY, ORTAÖREN, ORTASEKİ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

İŞPORTA, KAPORTA, ORTAKÇI, ORTAKÖY, ORTALIK, ORTANCA, SİGORTA, FORTACI, GÜNORTA, KÜNORTA, ONORTAK, ORTABAĞ, ORTABAZ, ORTABÜK, ORTACIK, ORTACIL, ORTAÇAT, ORTAÇAY, ORTAGLİ, ORTAGÜZ, ORTAĞUL, ORTAHCİ, ORTAHÇI, ORTAKCI, ORTAKÇA, ORTAKLI, ORTAKLU, ORTAKOL, ORTAKÜM, ORTALAM, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ORTACA, ORTALI, PORTAL, BORTAK, CORTAN, GORTAR, KORTAK, KORTAL, KORTAN, KORTAŞ, KORTAY, MORTAL, ORTACI, ORTADA, ORTAĞI, ORTALA, ORTAÖZ, ORTARA, ORTASU, YORTAN

5 harfli kelimeler

LORTA, ORTAÇ, ORTAK, ORTAM, ORTAY, BORTA, FORTA, HORTA, KORTA, ORTAĞ, ORTAH, ORTAN, PORTA, TORTA

4 harfli kelimeler

ORTA

Bazı kelimelerin anlamları

ORTA

Bir şeyin kenarlarından merkeze doğru yaklaşık olarak aynı uzaklıkta olan yer. İyi ile kötü arasındaki durum. Öğretimde, öğrencinin değerlendirilmesinde geçer not ile iyi arasındaki derece. Yeniçeri Ocağında tabur. Çankırı iline bağlı ilçelerden biri. Her iki yanında kendi türünden aynı nitelikte nesneler, durumlar bulunan. Ne büyük ne küçük, midi. Bir şeyin eşit olarak ayrılabileceği bölüm. Bir olayın, içinde gerçekleştiği yer. Sorunların çözümünde aşırılıklardan kaçınan, ölçülü bir yöntem izleyen. İki karşıt nitelik veya durum arasında bulunan, tutarlı, ılımlı, vasat. Futbolda oyunculardan birinin, topu, kale ağzında duran arkadaşlarına havadan yollamak için yaptığı vuruş. Başlangıcı ile bitimi arasında eşit uzaklıkta olan süre. Ne uzun ne kısa, midi. Defterde, bir araya getirilmiş belli sayıda yaprakların oluşturduğu bölümlerden her biri. Orantı.

ORTAKLAŞTIRMAK

Ortak duruma getirmek, kolektifleştirmek.

ORTALIKTEKERLEĞİ

Çam ağacından tek parça olarak yapılmış, çevresi demir çemberli tekerlek.

ORTAKLAŞACILIK

Üretim araçlarından kişisel sahipliği kaldırıp ortak kullanmayı ve toplum içinde her türlü harekette ortak davranışı savunan öğreti, kolektivizm.

ÖZORTAKDEĞİŞKE

(bağlanım çözümlemesi) Aralarında özilişki bulunan değişken öğeleri arasındaki ortakdeğişke.

SIDIKLIORTAOBA

Kırşehir şehri, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

ORTAKYAŞARLIK

Ortakyaşar olma durumu.

ORTAHACIAHMETLİ

Kırşehir şehri, Çiçekdağı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

YUKARIORTACAMİ

Giresun kenti, Tirebolu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ORTAÇOKDEĞİRMEN

Ordu ili, Kumru ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ORTALAYABİLMEK

Ortalama imkânı veya olasılığı bulunmak.

YUKARIORTAÖREN

Diyarbakır şehri, Çınar ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

RETORTAMONADİDA

Mastigophora alt şubesinde, Zoomastigophorea sınıfında bulunan birisi ventral sitosomal bölgeyle ilişkili olarak arkaya yönelen 2-4 kamçıya sahip, golgi cismi ve mitokondrileri bulunmayan, hücre iskeletleri trikomonadidlere benzeyen, birçok omurgalı ve omurgasızın bağırsaklarında bulunan ve sitostomlarıyla beslenen, patojeniteleri her zaman düşük olan, Chilomastix ve Retortamonas cinslerini içeren, parazitik bağırsak kamçılılarının bulunduğu protozoa takımı.

ORTAKLAŞTIRMA

Ortaklaştırmak işi, kolektifleştirme.

RÖPORTAJCILIK

Röportajcının işi.

ELDELEKLİORTAOBA

Kırşehir ilinde, Akpınar ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

  -   -   -  

Anlamında ORTA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ORTA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AĞIRŞAK

Yün veya iplik eğrilen iği ağırlaştırmak için alt ucuna geçirilen yarım küre biçiminde, ortası delik ağaç veya kemik parça. Teker biçiminde yassı nesne, kurs (I).

AJAN

Casus. Bir kimsenin, bir ortaklığın veya bir devletin bazı işlerini yapan kimse, temsilci.

AKTÜER

İstatistiklere dayanarak sigorta primlerini, risklerini hesaplayan kimse.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

AĞIRKANLI

Ağırcanlı. Hippokrates'in ortaya attığı ağırcanlılık, soğukluk, kolayca duygulanmayış gibi nitelikleri kendinde toplayan kişilik tipi.

AHALİ

Aralarında aynı yerde bulunmaktan başka hiçbir ortak özellik bulunmayan kişilerden oluşan topluluk, halk. Bir yerde toplanan kalabalık.

AKIM

Akma işi. Sanatta, siyasette, düşünce hayatında ortaya çıkan yeni bir görüş, yöntem, hareket, cereyan, tarz. Debi. Hava, su vb. akışkan maddelerin veya elektrik yüklerinin belli bir yönde akışı, yer değiştirmesi, cereyan.

AKTİF

Etkin, canlı, hareketli, çalışkan, faal. Bir ticarethanenin, ortaklığın para ile değerlendirilebilen mal ve haklarının tümü. Etkili. Çalışan, çalışmasını sürdüren. Etken.

AKKARAMAN

Orta ve Doğu Anadolu'nun batı kesimlerinde yaygın olarak yetiştirilen, vücudu beyaz, ağız, burun, göz etrafı, kulak ve ayaklarında siyah lekeler bulunabilen, kaba karışık yapağılı, yerli bir tür koyun.

AKROSTİŞ

Her dizenin ilk harfi yukarıdan aşağıya doğru okunduğunda ortaya bir söz çıkacak bir biçimde düzenlenmiş manzume, muvaşşah, tevşih.

AKMAK

Sıvı maddeler veya çok ince taneli katı maddeler bir yerden başka bir yere doğru gitmek. Kumaş yıpranıp iplikleri erimeye başlamak. Çabucak savuşmak, ortadan kaybolmak. Bir kap veya bir yer, içindeki veya üstündeki sıvıyı sızdırmak. Boya birbirine karışmak. Art arda ve toplu olarak gitmek. Karışmak, katılmak. Sıvı bir madde bir yerden çıkmak. Sıvı maddeler aşağıya yönelmek. Zaman çabuk geçmek. Sürüp gitmek.

AÇIKLANAN

Açıklamalar sonunda ortaya çıkması beklenen kavram, açıklayan.

AKTİNİT

Aktinyum, toryum, protaktinyum, tulyum, plütonyum, amerikyum, küriyum ve berkelyum radyoaktif elementlerinin ortak adı.

İplik, sicim, tel vb. ince şeylerden kafes biçiminde yapılmış örgü. Ulaşım ve iletişim gibi alanlarda ülkenin her yerine yaygınlaştırılmış şebeke. Örümcek vb. hayvanların salgılarıyla oluşturdukları örgü. Çaprazlama örgü ile yapılmış olan ve kale direkleri arkasına gerilen örgü, file. Pantolon veya külotun apış arasına gelen yeri, apışlık. Tuzak. Oyun alanını ortadan ikiye bölen iple yapılmış örgü, file.

AKSİYON

Bir kuvvetin, maddi bir etkenin, bir düşüncenin ortaya çıkması. Bir oyuncunun sahne üzerindeki hareketi. Oyunun temasını geliştiren başlıca olay, hikâye, gelişim. Sermayenin belirli bir bölümü. Hisse senedi. Hareket, iş. İnsan etkinliğinin veya iradesinin açığa çıkması.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

AĞIZLAMAK

Bir boğazın veya bir limanın ağzını ortalamak. Bir işi kolaylamak. Bir parçayı yuvasına geçirmek için önce yuvanın ağzını ayarlamak.

AKAR

Kiraya verilerek gelir getiren ev, dükkân, tarla, bağ vb. mülk, akaret. Halı, koltuk, yatak vb. yerlerde ve nemli ortamlarda yaşayan, astıma yol açabilen, insan vücudundan dökülen deri tozlarıyla ve parçacıklarıyla beslenen bir tür canlı. Sıvı, mai, likit.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

AÇINSAMAK

Bir yerin özelliklerini ortaya çıkarmak için araştırma ve inceleme yapmak, istikşaf etmek.