İçinde KAĞIT geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "kağıt" olan, toplam 20 tane kelime bulunuyor. İçerisinde kağıt bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu kağıt ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında kağıt olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KAĞITBALIĞIGİLLER

12 harfli kelimeler

ÜÇKAĞITÇILIK

11 harfli kelimeler

KAĞITBALIĞI, KAĞITLANMAK, KAĞITÖRNEĞİ

10 harfli kelimeler

KAĞITARASI, KAĞITÇILIK, KAĞITLAMAK, KAĞITLANMA

9 harfli kelimeler

KAĞITBEZİ, KAĞITHANE, KAĞITKUŞU, KAĞITLAMA, ÜÇKAĞITÇI

8 harfli kelimeler

KAĞITLIK

7 harfli kelimeler

KAĞITÇI, KAĞITLI, KAĞITSI, ÜÇKAĞIT

5 harfli kelimeler

KAĞIT

Bazı kelimelerin anlamları

KAĞIT

Hamur durumuna getirilmiş türlü bitkisel maddelerden yapılan, yazı yazmaya, baskı yapmaya, bir şey sarmaya yarayan kuru, ince yaprak. Bu yapraktan yapılmış. Yazılı kâğıt yaprağı, pusula, tezkere. Yazılı sınav kâğıdı. İskambil kâğıdı. Belge ve doküman. Menkul kıymetler borsasında işlem gören tahvil, hisse senedi gibi mali değeri olan senet. Menkul kıymetler. 9. hlk. Kâğıt para. Yazı yazmak, baskı yapmak, bir şey ambalajlamak gibi amaçlarda kullanılabilen, hamur durumuna getirilmiş bitkisel liflerden yapılan kuru ve ince yaprak.

ÜÇKAĞITÇILIK

Üçkâğıtçının işi. Yalancılık, düzencilik, dolandırıcılık.

KAĞITKUŞU

Uçurtma.

KAĞITBALIĞI

Bir çeşit balık.

KAĞITARASI

İnce yazlık başörtüsü.

KAĞITÖRNEĞİ

Bir cins kilim.

KAĞITLANMAK

Kâğıtla kaplanmak.

KAĞITBEZİ

Patiska.

ÜÇKAĞITÇI

Üçkâğıt oyunu oynatan kimse. Yalancı, dolandırıcı, hileci, düzenci kimse.

KAĞITÇILIK

Kâğıtçının yaptığı iş. Kâğıt sanayisi.

KAĞITBALIĞIGİLLER

(Trachypterida), kayış balığı (Regalecus glesne) iyi bilinirler.

KAĞITLAMA

Kâğıtlamak işi.

KAĞITLIK

El altında bulundurulacak kâğıtları koymaya yarayan, gözlere ayrılmış bir çeşit kutu. Kâğıt yapmaya uygun olan.

KAĞITLANMA

Kâğıtlanmak işi.

KAĞITLAMAK

Kâğıtla kaplamak, kâğıt yapıştırmak.

KAĞITHANE

İstanbul iline bağlı ilçelerden biri.

  -   -   -  

Anlamında KAĞIT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KAĞIT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

KARTONPAT

Tiyatroda bazı eşyaları, donatımlıkları, maskeleri yapmada kullanılan tutkal, kağıt ya da mukavva karışımı hamur.

HOŞGİN

Onlu ve daha büyük iskambil kağıtlarıyla oynanan bir kağıt oyunu.

KAFIT

Kağıt.

KOĞAZ

Kağıt.

BASIRA

Bitki, bostan, meyve ağaçları ve bağlara zarar veren bir hastalık, külleme. Sisli havalarda veya sabahları yapraklar üzerinde meydana gelen nem. Kanser hastalığı. Kahverengi suyu olan ve yenilebilen sızırılmış ağılı bal. Çamlarda bal yapan beyaz bir kurt. Bir çeşit kâğıt oyunu. Bitki ve ağaçlarda külleme hastalığı meydana getiren bit, püseron. İskambil oyunu, pişpirik. Bağlardaki külleme hastalığı. Bir tür kağıt oyunu. Sünnet derisi. Gören, görücü. Görme gücü, görüş. Göz.

LEKERESİM

Doğu Asya'da kara mürekkeple kağıt ya da ipek bez üzerine yapılan bir çeşit suluboya resim; bu tür çalışma tekniği. a. bk. suluçizi.

HANT

Küçük bostan. Yiyecek şey: Hantları getir de yiyelim. Yer: Senin tarlan hangi hantta?. Sınır. Yüzdört kağıtla oynanan bir çeşit iskambil oyunu. Kalça kemiği.

CELATİN

Fransızca kökenli gélatine: jelatin kağıt.

KATMANYAZAR

Bir sıvı ya da gaz içindeki özdekleri bir katı ortama, yerine göre kağıt üzerine soğurarak çeşitli, kimileyin de ayrı renklerde katmanlara ayıran aygıt.

GÜMÜŞCÜN

Böcekler (Insecta) sınıfının, kanatsızlar (Apterygota) alt sınıfından, 8 mm kadar uzunlukta, sırt bölgesi kubbeli, gümüş renginde, hızlı koşan ve evlerde bulunan, kağıt, un ve benzerleri şeyleri yiyen bir eklem bacaklı türü. (Lepisma saccharina), Böcekler (İnsecta) sınıfının kanatsızlar (Apterygota) alt-sınıfına (bk) giren bir eklembacaklı türü.Uzunluğu 8 mm. Sırt bölgesi kubbelidir.Gümüş rengindedir.Hızla koşar.Evlerde bulunur.Kâğıt,un v.b. yer.

CIĞCIĞA

Gelinlerin ve genç kızların düğünlerde başlarına süs olarak taktıkları parlak renkli tel veya tüy. Parlak, yaldızlı kağıt. İpek atkı. Kuru gürültücü, geveze. Hayvan hastalığı.

ETDAR

Arapça kökenli attâr: aktar; dükkânında iğne, iplik, baharat, zarf, kağıt tütün, kuru yiyecek maddeleri ve benzerleri satan kimse.

KAAT

Kağıt. Kâğıt.

KAHAT

Kâğıt. Kağıt.

GENFET

Çay şekerinden başka her türlü kağıtlı veya kağıtsız şeker, bayram şekeri vb.

GAYME

Kâğıt lira. Kağıt para. Arapça kökenli kaime: kaime; lira. Kâğıt para. (Çarçalar Bozüyük Bilecik).

BAGAS

Aptal, alık, sersem. Ezilip suyu çıkarılmış kağıt ve yakıt yapımında kullanılan kamış.

KIVAMLILIK

Kıvamlı bir biçimde. Katılığın veya akışkanlığın derecesi. Kağıt hamuru, meyve özü gibi bir karışımda katı madde yüzdesi.

ÇOMBALA

Kağıt oyunu.

CİMİZ

Erkek isteyen dişi deve. Erkeğe düşkün kadın. İsterik. Sulu toprak. Yaşlık, yaş. Yapışkan: Şu kağıt cimizdir. Minik, küçük.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük

 

Warning: fopen(/home/ileilgil/public_html/kelimeler/cache/ka/kağıt_3_0.io): failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/ileilgil/public_html/kelimeler/func.php on line 37

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/ileilgil/public_html/kelimeler/func.php on line 38

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/ileilgil/public_html/kelimeler/func.php on line 39