İçinde DO geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "do" olan, toplam 2070 tane kelime bulunuyor. İçerisinde do bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu do ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında do olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

DOĞURGANLAŞTIRMAK, DOKUZALTMIŞBEŞLİK, BAŞÖRENDOĞANCILAR, MİKROKOTİLEDONLAR, NÖROENDOKRİNOLOJİ, OKSİDOREDÜKTAZLAR

16 harfli kelimeler

DOĞURGANLAŞTIRMA, DOĞANLIKARAHASAN, DOĞRUSALLAŞTIRMA, ENDOPERİKARDİTİS, KONDROENDOTELYOM, MANGALİTSADOMUZU, MİYOENDOKARDİTİS, PSÖDOHİPERTROFİK, PSÖDOPİTYALİSMUS, PSÖDOPOLİGLOBULİ, RABDOMİYOBLASTOM, SİFONAPTERİDOZİS, STRONGİLOYİDOZİS

15 harfli kelimeler

ANDROMETODOKSİN, AŞAĞIDOĞANCILAR, AŞIRIDOLDURTICU, BERKSHİREDOMUZU, BİFİDOBACTERİUM, DOĞANBEYPAYAMLI, DOĞULULAŞTIRMAK, DOLANDIRABİLMEK, DOLAŞTIRABİLMEK, DOLGUNLAŞTIRMAK, DOMUZELİNİNKÖRÜ, ENDOKRİNOLOJİST, ENDOKRİNOTERAPİ, ENDOPERİTONİTİS, ENDOPTERİGOTLAR, ENDOSALPİNGİTİS, GANGLİYOSİDOZİS, GONADOTROPİNLER, HAMPSHİREDOMUZU, HİPPOBOSKİDOZİS, İRİDOSİKLEKTOMİ, KREPİDOSTOMİYAZ, LABİRENTODONLAR, OESOPHAGODONTUS, PSEUDOPHYLLİDEA, PSEUDOTERRANOVA, PSÖDOHEMOPTİZİS, PSÖDOHİPERTROFİ, PSÖDOOLİGODONTİ, PSÖDOPOLİODONTİ, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

DOGMALAŞTIRMAK, DOĞALLAŞTIRMAK, DOĞURGANLAŞMAK, DOLANDIRICILIK, DONDURULMUŞLUK, DONUKLAŞTIRMAK, ASİDOREZİSTANS, BAYATDOĞANŞALI, DENGİLDOMBALAK, DİRİLDOĞABİLİM, DOĞULULAŞTIRMA, DOLANDIRABİLME, DOLAŞTIRABİLME, DOLGUNLAŞTIRMA, DOMANİÇKARAKÖY, DOMANİÇKOZLUCA, ENDOKRİNOLOJİK, ENDOMETRİYOZİS, ENDOPOLİPLOİDİ, ENDOTOKSİKOZİS, FLEBOTOMİDOZİS, İMİDOPEPTİDÜRİ, İNTRAABDOMİNAL, KOÇARDOĞANŞALI, KORDOEPİTELYOM, KORUDOĞURLIYAN, KUNEKUNEDOMUZU, ODONTODİSTROFİ, OKSİDOREDÜKTAZ, PODODERMATİTİS, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

DOĞURGANLAŞMA, DOĞUŞTANCILIK, DOKUNULMAZLIK, DOKÜMANTASYON, DOLANDIRILMAK, DOLAŞTIRILMAK, DONDURMACILIK, ENDOKRİNOLOJİ, MANTARDOĞURAN, ABDOMİNOSKOPİ, ADOLFAKTORYUM, ALDOSTERONİZM, ALDOSTERONÜRİ, ANOPLURİDOZİS, AŞAĞIDOLAYLAR, AŞIRIDOLDURMA, CNİDOSPORİDİA, ÇOKDOLAMLILAR, DOĞALLAŞTIRMA, DOĞAÜSTÜCÜLÜK, DOĞRAYABİLMEK, DOĞUBELENÖREN, DOĞUKESMEKAYA, DOĞURTABİLMEK, DOKUZDEĞİRMEN, DOLMADEĞİRMEN, DOMANİÇERİKLİ, DOMUZAĞIRŞAĞI, DOMUZBITIRAĞI, DOMUZLAHANASİ, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

BODOSLAMADAN, DOĞASEVERLİK, DOĞRAMACILIK, DOKUNAKLILIK, DOKUZUNCULUK, DOLANDIRILIŞ, DOLANDIRILMA, DOLAŞTIRILMA, DOLGUNLAŞMAK, DOMUZTIRNAĞI, DOYGUNLAŞMAK, METRDOTELLİK, ONDOKUZMAYIS, ÖKSÜZDOYURAN, DOLDURBOŞALT, AKDOĞANTEKKE, ALKALOİDOZİS, ARSLANDOĞMUŞ, ASCARİDOİDEA, AŞAĞIDONURLU, AŞAĞIDORUKLU, AZİDOTİMİDİN, BAŞDOKTORLUK, BİLARDOCULUK, BÜYÜKDOĞANCA, CARATHEODORY, CHİLODONELLA, CLADOSPORİUM, DARMADOLAŞIK, DOĞRAYABİLME, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ACCELERANDO, BORDOMTIRAK, DOĞALLAŞMAK, DOĞRULANMAK, DOĞUBEYAZIT, DOĞURGANLIK, DOKUMACILIK, DOKUNDURMAK, DOKUNMABANA, DOKUYUCULUK, DOLAMBAÇSIZ, DOLANDIRICI, DOLANDIRMAK, DOLAŞTIRMAK, DOLAYISIYLA, DOLDURULMAK, DOLGUNLAŞMA, DOLİKOSEFAL, DOLMUŞÇULUK, DOMUZGİLLER, DOMUZLAŞMAK, DONATTIRMAK, DONDURULMAK, DONDURULMUŞ, DONKİŞOTLUK, DONUKLAŞMAK, DOPİNGLEMEK, DOSYALANMAK, DOYUMSUZLUK, DOYURUCULUK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ADDOLUNMAK, ARMADORLUK, BELLADONNA, BODOSLAMAK, ÇAKIRDOĞAN, DİMİNUENDO, DOGMACILIK, DOĞAÇLAMAK, DOĞALLIKLA, DOĞANHİSAR, DOĞANŞEHİR, DOĞAÜSTÜCÜ, DOĞRUCULUK, DOĞRULAMAK, DOĞRULTMAÇ, DOĞRULTMAK, DOĞRULTMAN, DOĞURANLAR, DOKSANINCI, DOKTORASIZ, DOKUMAHANE, DOKUNCASIZ, DOKUNDURMA, DOKUNULMAK, DOKUNULMAZ, DOKÜMANTER, DOLAPÇILIK, DOLAŞIKLIK, DOLAŞIKSIZ, DOLAŞILMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ADDOLUNMA, ANADOLULU, BODOSLAMA, BOMBARDON, BUZDOLABI, DEODORANT, DOÇENTLİK, DOGMATİZM, DOĞACILIK, DOĞAÇLAMA, DOĞANKENT, DOĞANYURT, DOĞASEVER, DOĞDURMAK, DOĞRAMACI, DOĞRANMAK, DOĞRATMAK, DOĞRULAMA, DOĞRULMAK, DOĞRULTMA, DOĞUMHANE, DOĞURTMAK, DOKSANLIK, DOKTORALI, DOKTORLUK, DOKUNAKLI, DOKUNCALI, DOKUNULMA, DOKUZUNCU, DOLAŞILMA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ABANDONE, BOZDOĞAN, BULDOZER, DOGMATİK, DOĞAÇTAN, DOĞALLIK, DOĞANŞAR, DOĞANYOL, DOĞAÜSTÜ, DOĞDURMA, DOĞRAMAK, DOĞRANMA, DOĞRATMA, DOĞRAYIŞ, DOĞRUDAN, DOĞRULMA, DOĞRULTU, DOĞRULUK, DOĞRULUM, DOĞRUSAL, DOĞRUSUZ, DOĞUMEVİ, DOĞUMSAL, DOĞURGAN, DOĞURMAK, DOĞURTMA, DOĞURUCU, DOĞUŞTAN, DOKSANAR, DOKUMACI, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AKDOĞAN, ANADOLU, ANEKDOT, ANTİDOT, ARMADOR, AVOKADO, AYANDON, BANDOCU, BİDONCU, BİLARDO, DODURGA, DOGMACI, DOĞALCI, DOĞANCI, DOĞMACA, DOĞRAMA, DOĞRUCA, DOĞRUCU, DOĞRULU, DOĞRUSU, DOĞUMLU, DOĞURGU, DOĞURMA, DOĞURUŞ, DOKTORA, DOKTRİN, DOKUMAK, DOKUNAÇ, DOKUNCA, DOKUNMA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BULDOK, DİDONA, DOÇENT, DOĞACI, DOĞMAK, DOĞRAM, DOKSAN, DOKTOR, DOKUMA, DOLAMA, DOLAYI, DOLGUN, DOLMAK, DOLMEN, DOLMUŞ, DOLUSU, DOMBAY, DOMDOM, DOMİNO, DONAMA, DONATI, DONMAK, DONSUZ, DOPİNG, DOSTÇA, DOYGUN, DOYMAK, DOYMAZ, DOYMUŞ, GONDOL, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BALDO, BANDO, BARDO, BİDON, BORDO, DİDON, DOBRA, DOGMA, DOĞAÇ, DOĞAL, DOĞAN, DOĞRU, DOĞUM, DOĞUŞ, DOKUZ, DOLAK, DOLAM, DOLAP, DOLAR, DOLAY, DOLGU, DOLMA, DOLUM, DOLUŞ, DOMUR, DOMUZ, DONAM, DONLU, DONMA, DONRA, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

DOĞA, DOĞU, DOKU, DOLU, DONE, DORU, DOST, İDOL, JUDO, VİDO, ADOL, ADOS, ANDO, DOAN, DOAR, DOBİ, DOCA, DOĞO, DOHA, DOLI, DOLİ, DOMA, DOMU, DONK, DONO, DONU, DOOM, DOPA, DORA, DORE, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

DOK, DON, DOZ, DOA, DOC, DOH, DOL, DOM, DOO, DOR, DOS, DOŞ, DOT, DOU, DOY, EDO

2 harfli kelimeler

DO

Bazı kelimelerin anlamları

DO

Gam (II) dizisinde "si" ile "re" arasındaki ses. Bu sesi gösteren nota işareti.

MANGALİTSADOMUZU

Ana vatanı Macaristan olan, son yıllarda Avrupa'da da bulunan, domuz eti ve domuz yağı üreticileri için oldukça fazla tercih edilen, strese ve hastalılara karşı dayanıklı, sağlıklı yapıda, güçlü bacak ve toynakları bulunan, deri yapısı kalın ve tüylü bu sayede hava koşullarından korunması kolay olan, çeşitli renk varyetelerine sahip (sarımsı-beyaz veya kırmızı) domuz ırkı.

DOĞRUSALLAŞTIRMA

Doğrusal olmayan problemlerin çözümünü benzer doğrusal problemlerin çözümüne indirgeyen yöntem.

ENDOPERİKARDİTİS

Endokart ve perikartın yangısı.

OKSİDOREDÜKTAZLAR

Bir bileşiğin indirgenmesiyle diğer bileşiğin oksidasyonunu katalizleyen herhangi bir enzim sınıfı. Dehidrojenazlar, katalazlar, oksidazlar, redüktazlar, peroksidazlar gibi. Oksidasyon redüksiyon enzimleri.

KONDROENDOTELYOM

Endotel ve kıkırdak doku elemanları içeren iyicil bağ doku tümörü.

PSÖDOHİPERTROFİK

Psödohipertrofiyle ilgili olan.

BAŞÖRENDOĞANCILAR

Zonguldak ilinde, Ormanlı nahiyesine bağlı bir bölge.

DOĞURGANLAŞTIRMA

Doğurganlaştırmak işi.

NÖROENDOKRİNOLOJİ

Sinir sistemiyle iç salgı bezleri arasındaki ilişkileri konu alan bilim dalı.

MİYOENDOKARDİTİS

Miyokart ve endokardın birlikte yangısı.

DOĞANLIKARAHASAN

Kahramanmaraş ili, Narlı nahiyesine bağlı bir bölge.

PSÖDOPİTYALİSMUS

Siyalore.

MİKROKOTİLEDONLAR

Kısrakta fetüs gelişiminde koryon kesesinin endometriyumla birlikte yaptığı mikroplasentomlar.

DOKUZALTMIŞBEŞLİK

Namlusu 9,65 milimetre çapında olan bir tabanca türü.

DOĞURGANLAŞTIRMAK

Doğurgan duruma getirmek.

  -   -   -  

Anlamında DO bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DO geçen kelimeler listesi verilmiştir.

Yemek yemesi gereken, tok karşıtı. Karnı doymamış olarak. Yiyecek bulamayan. Çok istekli, hevesli. Gözü doymaz, haris.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ACIMSI

Acıyı andıran, acıya benzeyen, acı gibi, acımtırak. Dokunaklı.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

AÇIORTAY

Bir açıyı, ölçüleri birbirine eşit olan iki açısal bölgeye ayıran doğru parçası.

ABLAK

Yayvan ve dolgun (yüz).

ACIKLI

Acındıracak, acı verecek nitelikte olan, dokunaklı, üzücü, koygun. Acı görmüş, yaslı, kederli.

ACILIK

Acı olma durumu. Dokunaklılık, kederlilik, yaslılık.

ACYOCU

Borsa veya piyasada tahvil için çeşitli hileler uygulayan, dolaplar çeviren kimse.

AÇELYA

Kokusuz, güzel renkli çiçekler açan bir bitki (Rhododendron).

AÇGÖZLÜ

Mala, yiyeceğe ve içeceğe doymak bilmeyen, açgöz, gözü aç, doymaz, gözü doymaz, tamahkâr, haris, hırslı, tokgözlü karşıtı.

AÇGÖZLÜLÜK

Açgözlü olma durumu, doymazlık, gözü doymazlık, harislik, tamahkârlık, tamah.

ADIMSAYAR

Yürüme sırasında gerçek sonuçlara varabilmek için geçilen yerin uzunluğunu anlayabilmek amacıyla ayağa veya bele takılan alet, pedometre.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

ADALET

Yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanması, türe. Herkese kendine uygun düşeni, kendi hakkı olanı verme, doğruluk. Bu işi uygulayan, yerine getiren devlet kuruluşları. Hak ve hukuka uygunluk, hakkı gözetme.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

ADIYAMAN

Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan illerinden biri.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük