İçinde BURUN geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "burun" olan, toplam 62 tane kelime bulunuyor. İçerisinde burun bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu burun ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında burun olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

SİVRİBURUNBALIĞI

14 harfli kelimeler

BÜYÜKBURUNAĞIL, KÜÇÜKBURUNAĞIL

12 harfli kelimeler

AHLATLIBURUN, BALABANBURUN

11 harfli kelimeler

BURUNCULLUK, BURUNDEMİRİ

10 harfli kelimeler

BURUNDURUK, BURUNLAMAK, BURUNSALIK, KEPÇEBURUN, BURUNARKAÇ, BURUNCALIK, BURUNÇAYIR, BURUNDUĞIN, BURUNKAPAN, BURUNKIŞLA, DUDUBURUNU, GİRDEBURUN, GÖNYEBURUN, HÜYÜKBURUN, KARGABURUN, KESMEBURUN, KIZILBURUN, KODUKBURUN, KÜÇÜKBURUN, TOZLUBURUN, YELLİBURUN

9 harfli kelimeler

BURUNDİLİ, GAGABURUN, KABABURUN, KARABURUN, AVLUBURUN, BURUNAĞIL, BURUNAĞZI, BURUNBAŞI, BURUNDAĞI, BURUNDALI, BURUNKAYA, BURUNLAMA, ESENBURUN, KAYABURUN, ORTABURUN, UZUNBURUN

8 harfli kelimeler

BURUNLUK, BURUNSAK, BİZBURUN, BOŞBURUN, BOZBURUN, BURUNCUK, BURUNKÖY, HANBURUN, KUMBURUN, TAŞBURUN, TISBURUN

7 harfli kelimeler

BURUNLU, BURUNTU, AKBURUN, BURUNCA, ÖZBURUN

6 harfli kelimeler

BURUNÇ

5 harfli kelimeler

BURUN

Bazı kelimelerin anlamları

BURUN

Alınla üst dudak arasında bulunan, çıkıntılı, iki delikli koklama ve solunum organı. Bazı şeylerin ön ve sivri bölümü. Karanın, özellikle yüksek ve dağlık kıyılarda, türlü biçimlerde denize uzanmış bölümü. Kibir, büyüklenme.

BURUNCALIK

Yularda, başlığın burun üstüne gelen parçası.

BALABANBURUN

İstanbul ili, Boyalık nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

KÜÇÜKBURUNAĞIL

Kırşehir ilinde, Mucur ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

BURUNDUĞIN

İptidadan, önceden, başlangıçta.

BURUNCULLUK

Bazı dillerin genizden söylenir gibi olan nitelikleri. bk. Hımhımlama.

BURUNDEMİRİ

Ayakkabıların uç kısmına çakılan demir. (Aksaray Niğde). Sabanın ökçe demiri. (Senirköy Sincanlı Afyonkarahisar).

KEPÇEBURUN

Bir tür yaban ördeği.

AHLATLIBURUN

Çanakkale kenti, Etili bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

BURUNSALIK

Burunsak.

BÜYÜKBURUNAĞIL

Nevşehir şehrinde, Hacıbektaş ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

SİVRİBURUNBALIĞI

Bir çeşit kefal balığı.

BURUNDURUK

Hayvanları nallarken ısırmaması için dudaklarını kıstırmaya yarayan kıskaç, yavaşa.

BURUNLAMAK

Dışlamak. Sivriltmek. Aşağılamak.

BURUNÇAYIR

Adıyaman kenti, Besni belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

BURUNARKAÇ

Afyon kenti, Ümraniye nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

  -   -   -  

Anlamında BURUN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde BURUN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BURUNLUK

Burunsak.

AHTAPOT

Kafadan bacaklılardan, dokunaçlı bir tür mürekkep balığı (Octopus). Genellikle burun zarı üzerinde çıkan bir ur türü, polip.

AKKARAMAN

Orta ve Doğu Anadolu'nun batı kesimlerinde yaygın olarak yetiştirilen, vücudu beyaz, ağız, burun, göz etrafı, kulak ve ayaklarında siyah lekeler bulunabilen, kaba karışık yapağılı, yerli bir tür koyun.

İSTRALYA

Gemide direk ve çubukları baş tarafından yani burundan tutan halat. Geminin kaburgalarını birbirine bağlayan demir kuşak.

HIZMA

Ayı, boğa vb. hayvanların dudaklarına veya burnuna geçirilen demir halka. Küpe. Burun kanadına takılan süslü, altın veya gümüş halka.

BOĞUMLANMA

Boğumlanmak işi. Ciğerlerden gelen havanın, ağız ve burundaki çeşitli nokta ve bölgelerde engellemeye uğrayarak ses olarak çıkması, telaffuz, artikülasyon.

GAGALI

Gagası olan. Gagaburun.

HOROZBİNA

Horozbinagillerden, kıyılara yakın alglerin içinde yaşayan, sırt yüzgeci tek parça ve uzun, burun ucu yuvarlak, en büyüğü 5 santimetre kadar olan küçük bir balık (Blennius gattorugine).

BURUNDİLİ

Burundi halkından veya bu halkın soyundan olan kimse.

AKROMEGALİ

Genel gelişme bittikten sonra el, çene, burun vb. vücudun sivri kısımlarındaki kemiklerin kalınlaşması, büyümesi veya uzaması.

HORTUM

Filde ve bazı böceklerde boru biçiminde uzamış ağız veya burun bölümü. Hava veya suyun kendi etrafında hızla dönüp buluttan yeryüzüne uzanan sütun biçiminde oluşan, alanı dar bir fırtına türü. Genellikle plastikten uzun ve esnek boru.

AKITMA

Akıtmak işi, isale. Enli bilezik. Un, süt, yağ, yumurta, şeker veya pekmezle yoğrularak cıvık bir duruma getirilen hamurun kızgın sac üzerinde pişirilmesiyle yapılmış olan bir tatlı türü. Hayvanların, özellikle atların alınlarında bulunan ve burunlarına doğru uzanan beyaz leke.

AKSIRIK

Herhangi bir sebeple burun zarının gıcıklanması sonucu solunum kaslarının birdenbire kasılmasıyla ağız ve burundan hızlı, gürültülü soluk boşalması olayı, aksırma, hapşırma, hapşırık.

AKSIRMAK

Burun zarlarının gıcıklanması ile solunum kaslarının birdenbire kasılması üzerine, ağız ve burundan hızlı, gürültülü soluk boşaltmak, hapşırmak.

BURU

Sancı, buruntu.

BURNAZ

İri ve uzun burunlu.

BURUNSAK

Hayvan yavrusunun anasından süt emmesini önlemek için burnuna geçirilen başlık, burunsalık, burunluk. Hayvanların burunlarına geçirilen ip, burunsalık, burunluk.

HORLAMAK

Uyku sırasında soluk alırken boğaz ve burundan gürültülü sesler çıkarmak, horuldamak. Birinin gönlünü incitircesine davranmak, hor görmek.

GENİZ

Ağız ve burun boşluğunun arka bölümü.

ENFİYE

Kurutulmuş tütünden yapılmış olan ve burna çekilen keyif verici, aksırtıcı toz, burun otu.