İçinde BU geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "bu" olan, toplam 2423 tane kelime bulunuyor. İçerisinde bu bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu bu ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında bu olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BULANDIRILABİLMEK, BULANIKLAŞTIRILMA, ÇABUKLAŞTIRABİLME, KABUKSUZLAŞTIRICI

16 harfli kelimeler

BULANIKLAŞTIRMAK, ÇABUKLAŞTIRILMAK, GERDANİYEBUSELİK, KARABUĞDAYGİLLER, AGAMAGLOBULİNEMİ, BUKAĞILAYABİLMEK, BULANDIRILABİLME, HİPERGLOBULİNEMİ, İSTANBULKİLİSESİ, LENTİBULARİACEAE, LİMBURGERPEYNİRİ, PEYGAMBERBUĞDAYI, PSÖDOPOLİGLOBULİ, SİVRİBURUNBALIĞI, SOLUKBURGUMSULAR

15 harfli kelimeler

BUKALEMUNGİLLER, BUNGUNLAŞTIRMAK, ÇABUKLAŞTIRILMA, KAMBURLAŞTIRMAK, MUHAYYERBUSELİK, BUHARLAŞABİLMEK, BUHARLAŞIVERMEK, BUKAĞILAYABİLME, BULANDIRABİLMEK, BULANDIRIVERMEK, BULANIKLAŞTIRMA, BULANIKLIKÖLÇER, BULANIKLIKÖLÇÜM, BULAŞTIRABİLMEK, BULAŞTIRIVERMEK, BULGULANABİLMEK, BULGULAYABİLMEK, BULUTLANABİLMEK, BULUTLANIVERMEK, BUNAKLAŞABİLMEK, BÜYÜKALTINBULAK, ÇABUKLAŞABİLMEK, ÇUBUKLUOSMANİYE, KABULLENEBİLMEK, KABULLENİVERMEK, KÜÇÜKALTINBULAK

14 harfli kelimeler

ARAZBARBUSELİK, BARBUNYAGİLLER, BUHARLAŞTIRMAK, ÇABUKLAŞTIRMAK, HAMBURGERCİLİK, SABUNLAŞTIRMAK, SULTANİBUSELİK, AŞAĞIKÖYBUCAĞI, BUĞULANABİLMEK, BUĞULANIVERMEK, BUHARLAŞABİLME, BUHARLAŞIVERME, BUHARLAŞTIRICI, BULAMKLAŞTIRMA, BULANDIRABİLME, BULANDIRIVERME, BULAŞTIRABİLME, BULAŞTIRIVERME, BULGULANABİLME, BULGULAYABİLME, BULUŞULABİLMEK, BULUTLANABİLME, BULUTLANIVERME, BUNAKLAŞABİLME, BUNGUNLAŞTIRMA, BUYURGANLAŞMAK, BÜYÜKBURHANİYE, BÜYÜKBURUNAĞIL, ÇABUKLAŞABİLME, HAMİTBEYBUCAĞI, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

BAYATİBUSELİK, BUĞULANDIRMAK, BULANDIRILMAK, BULANIKLAŞMAK, BULAŞTIRILMAK, BUSELİKAŞİRAN, ÇABUKLAŞTIRMA, SABUNLAŞTIRMA, ŞEHNAZBUSELİK, ABUKLANDIRMAK, ABUKLAŞTIRMAK, BUĞULANABİLME, BUĞULANIVERME, BUĞULAŞTIRICI, BUĞULAŞTIRMAK, BUHARLAŞTIRMA, BULANIKLAŞTIR, BULDURABİLMEK, BULGARİSTANLI, BULUŞULABİLME, BUNALTABİLMEK, BUNGAROTOKSİN, BURKULABİLMEK, BURKULUVERMEK, BUYRUĞINLAYIN, BUYURGANLAŞMA, BUZLANABİLMEK, BUZLAŞABİLMEK, DİPBUDUNBİLİM, GÜNEYBUDAKLAR, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ABULLABUTLUK, BUDALACASINA, BUDALALAŞMAK, BUĞDAYGİLLER, BUĞULANDIRMA, BUHURUMERYEM, BUKALEMUNLUK, BULANIKLAŞMA, BULAŞIKÇILIK, BULAŞTIRILMA, BUNGUNLAŞMAK, BUTAFORCULUK, BUZAĞILAŞMAK, CUMBULDATMAK, DARBUKACILIK, HİSARBUSELİK, KALBURABASTI, KALBURLANMAK, KALBURLATMAK, KAMBURLAŞMAK, MAHURBUSELİK, TAHİRBUSELİK, TOMBULLAŞMAK, FINDIKKABUĞU, ABUKLAŞTIRMA, AHLATLIBURUN, AMANDİBULATA, ANTİGLOBULİN, ARABULUCULUK, ASETABULARİS, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ACEMBUSELİK, BÖCEKKABUĞU, BUDAKLANMAK, BUDALALAŞMA, BUHARLAŞMAK, BUHARLAYICI, BUKAĞILAMAK, BULANDIRMAK, BULAŞICILIK, BULAŞIKHANE, BULAŞKANLIK, BULAŞTIRMAK, BULGURCULUK, BULGURLAMAK, BULGURLANMA, BULUNDURMAK, BULUŞTURMAK, BULUTLANMAK, BULUTSUZLUK, BUNALTILMAK, BURGULANMAK, BURUKLAŞMAK, BURUŞTURMAK, BUYRUKÇULUK, BUYURGANLIK, BUZAĞILAMAK, BUZAĞILAŞMA, BUZULLAŞMAK, CUMBULDAMAK, CUMBULDATMA, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BUĞULANMAK, BUĞULAŞMAK, BULANIKLIK, BULAŞIKLIK, BULAŞILMAK, BULDURTMAK, BULGULAMAK, BULGURUMSU, BULUNDURMA, BULUŞULMAK, BURGULAMAK, BURJUVALIK, BURUNDURUK, BURUNLAMAK, BURUNSALIK, BURUŞUKLUK, BUSBULANIK, BUTİKÇİLİK, BUZULLAŞMA, CUMBULDAMA, CUMBURDAMA, ÇABUKLAŞMA, ÇUBUKÇULUK, ÇUBUKLAMAK, EBEBULGURU, İSTANBULİN, KABUKLULAR, KALBURÜSTÜ, KARABUĞDAY, KARABURÇAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ABULLABUT, BUDALALIK, BUĞDAYCIL, BUĞULAMAK, BUĞULANIŞ, BUĞULANMA, BUĞULAŞMA, BUHARKENT, BUKAĞILIK, BUKALEMUN, BULANIKÇA, BULAŞIKÇI, BULAŞILMA, BULDUMCUK, BULDURMAK, BULDURTMA, BULGULAMA, BULGURCUK, BULGURLUK, BULUCULUK, BULUŞULMA, BUNALIMLI, BUNALTMAK, BUNGUNLUK, BURACIKTA, BURDURMAK, BURGULAMA, BURHANİYE, BURJUVACA, BURJUVAZİ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AKBUĞDAY, AKBURÇAK, AMBULANS, BARBUNYA, BARBUTÇU, BUCAKSIZ, BUDALACA, BUDANMAK, BUDATMAK, BUDUNSAL, BUGÜNLÜK, BUĞDAYSI, BUĞULAMA, BUHRANLI, BUHURDAN, BUHURLUK, BUKAĞILI, BUKLESİZ, BULANCAK, BULANMAK, BULAŞICI, BULAŞKAN, BULAŞMAK, BULATMAK, BULDOZER, BULDURMA, BULGARCA, BULGURCU, BULGURLU, BULGUSAL, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ABUHAVA, AMBERBU, BAYBURT, BUÇUKLU, BUDAKLI, BUDAMAK, BUDANIŞ, BUDANMA, BUDATMA, BUGÜNKÜ, BUHARLI, BUKANAK, BUKLELİ, BULAMAÇ, BULAMAK, BULANIK, BULANIŞ, BULANMA, BULANTI, BULAŞIK, BULAŞMA, BULGARİ, BULMACA, BULUNMA, BULUNTU, BULUŞMA, BULUTLU, BULUTSU, BUMLAMA, BUNAKÇA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BAMBUL, BARBUT, BAŞBUĞ, BUDALA, BUDAMA, BUDİST, BUDİZM, BUĞDAY, BUĞULU, BUHRAN, BUKAĞI, BUKLET, BUKRAN, BULADA, BULAMA, BULDAN, BULDOK, BULGAR, BULGUR, BULMAK, BULUCU, BULVAR, BUMBAR, BUMBUZ, BUNAMA, BUNGUN, BUNLAR, BUNLUK, BUNMAK, BUNSUZ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABULİ, BAMBU, BUCAK, BUÇUK, BUDAK, BUDUN, BUGÜN, BUĞRA, BUĞUR, BUĞUZ, BUHAR, BUHUR, BUKET, BUKLE, BULAK, BULGU, BULMA, BULUŞ, BULUT, BUNAK, BUNCA, BUNLU, BURAK, BURCU, BURGU, BURMA, BURSA, BURUK, BURUN, BUŞON, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ABUS, BUAT, BUCA, BUĞU, BUJİ, BUKE, BULA, BURA, BURÇ, BURS, BURU, BUSE, BUUT, İŞBU, OBUA, OBUR, TABU, ABUF, ABUĞ, ABUH, ABUK, ABUL, ABUR, ABUŞ, ABUT, ABUV, ABUY, BOBU, BUAZ, BUBA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ABU, BUL, BUN, BUT, BUZ, BUA, BUF, BUG, BUĞ, BUH, BUK, BUM, BUR, BUY, EBU, OBU

2 harfli kelimeler

BU

Bazı kelimelerin anlamları

BU

Yerde, zamanda veya söz zincirinde en yakın olanı gösteren bir söz. En yakında bulunan bir varlığı veya biraz önce anılan bir şeyi işaret yolu ile belirtmek için kullanılan bir söz.

İSTANBULKİLİSESİ

Otuz kiloluk bir ölçek. (Yenikent Aksaray Niğde).

BULANIKLAŞTIRMAK

Bulanık duruma getirmek.

LENTİBULARİACEAE

Zorunlu olamayan etçil olup karada ve su altında yaşayan formları bulunan bitkiler.

KABUKSUZLAŞTIRICI

Kabuksuzlaştırma ve parlaklaştırma işlemlerinde kullanılan asitli bileşik.

ÇABUKLAŞTIRABİLME

Çabuklaştırabilmek işi.

LİMBURGERPEYNİRİ

Keskin koku ve aroması olan bir tür yumuşak beyaz peynir.

AGAMAGLOBULİNEMİ

Gamaglobulin düzeyinin düşmesi. Kanda antikorların veya immünoglobulinlerin tamamen yokluğu veya çok az bulunması. Özellikle, yeni doğmuş ve süt emmemiş hayvanlar için geçerlidir.

KARABUĞDAYGİLLER

Taçsız iki çeneklilerden, ravent, kuzukulağı, kurtpençesi, çobandeğneği ve karabuğday gibi sapları boğumlu, çiçekleri başak veya salkım durumunda bazı türleri hekimlikte kullanılan bitkileri içinde toplayan bir familya.

ÇABUKLAŞTIRILMAK

Çabuklaşma işi yaptırılmak.

BULANIKLAŞTIRILMA

Bulanıklaştırılmak işi.

BUKAĞILAYABİLMEK

Bukağılama imkânı veya olasılığı bulunmak.

BULANDIRILABİLMEK

Bulandırılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

HİPERGLOBULİNEMİ

Kanda globulin proteininin normal sınırlarının üzerine çıkması.

BULANDIRILABİLME

Bulandırılabilmek işi.

GERDANİYEBUSELİK

Gerdaniye makamı ile buselik beşlisinden oluşan bir birleşik makam.

  -   -   -  

Anlamında BU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde BU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

Yemek yemesi gereken, tok karşıtı. Karnı doymamış olarak. Yiyecek bulamayan. Çok istekli, hevesli. Gözü doymaz, haris.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABULLABUTLUK

Abullabut olma durumu.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

ACELELEŞTİRME

Çabuklaştırma.

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ACEMCE

Farsça. Bu dille yazılmış olan.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ACELE

Hızlı yapılan, çabuk, tez, ivedi. Tez davranma gerekliliği. Vakit geçirmeden, tez olarak.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ACUL

Aceleci. Hızlı, çabuk.

ACELELEŞTİRMEK

Çabuklaştırmak.

ABLALIK

Abla olma durumu. Yakın ve koruyucu davranışta bulunma.

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ACİLEN

Çabucak.