İçinde ŞUH geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "şuh" olan, toplam 28 tane kelime bulunuyor. İçerisinde şuh bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu şuh ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında şuh olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

10 harfli kelimeler

GARŞUHBAĞI, GATUŞUHLUH

9 harfli kelimeler

CUŞUHURUŞ, BAŞŞUHARI, YABAGAŞUH

8 harfli kelimeler

ÇALPAŞUH, ÇARPAŞUH, GARMAŞUH, GAŞUHLUH, GAYNAŞUH, MAYMAŞUH

7 harfli kelimeler

BULAŞUH, DONUŞUH, GIRIŞUH, GONUŞUH, KAMAŞUH, ŞAHŞUHA, TAHUŞUH

6 harfli kelimeler

ŞUHLUK, GARŞUH, ŞUHELA, UYUŞUH

5 harfli kelimeler

ŞUHUT, GAŞUH, GUŞUH, MAŞUH, MEŞUH

3 harfli kelimeler

ŞUH

Bazı kelimelerin anlamları

ŞUH

Neşeli ve serbest (kadın).

GAYNAŞUH

Çok yakın dost: Bu günner onnarın arası gaynaşuh.

ÇALPAŞUH

Bulaşık, karışık.

BAŞŞUHARI

Yukarı doğru, yukarı taraf (Erzincan Merkez).

GARMAŞUH

Karmakarışık.

DONUŞUH

Uyuşuk kişi.

ÇARPAŞUH

Dolaşık, karışık.

YABAGAŞUH

Tahta kaşık.

GAŞUHLUH

Kaşıklık, kaşık kutusu.

GATUŞUHLUH

Karışıklık, bozgunluk.

GIRIŞUH

Buruşuk.

MAYMAŞUH

Beceriksiz, sersem,şaşkın.

GARŞUHBAĞI

Kasık bağı.

BULAŞUH

Huysuz, kavgacı, sataşan.

CUŞUHURUŞ

Coşkunluk.

GONUŞUH

Eski türkçe kon-uş-uk: Konuşma. Konuşma, görüşme. Konuşma; görüşme; tanışıklık. Konuşma, sohbet.

  -   -   -  

Anlamında ŞUH bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ŞUH geçen kelimeler listesi verilmiştir.

İLYASLI

Afyon ili, Şuhut ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kayseri şehrinde, Yahyalı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Samsun ili, Bafra ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Trabzon ilinde, Vakfıkebir ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Uşak şehrinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

DADAK

Tat, lezzet. Bebek, bir aylıktan iki yaşına kadar olan çocuk. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. Şeker, akide şekeri. Pekmez. Yemiş, çerez. Yemek. Küçük çocuklara verilen tatlı yiyecekler, tatlı. Çocuk maması. Yakışıksız, biçimsiz. Dudak. Tavşan ve tilki avlamak için bir gün önce yiyecek bırakılan yer. Yemle kuş avlama. Çocuk dilinde gezmeye gitme, gezme. Çocuk dilinde at, eşek gibi hayvanlar. Ahmak, saf, bön, şaşkın, sersem. Şeker, tatlı (çocuk dilinde). Büyük kardeş, ağabey. Bebek. Afyon şehrinde, Şuhut ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

ARIZLI

Afyon şehri, Şuhut ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kocaeli ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

COŞKUNLUK

Coşkunca yapılmış olan iş, cuşiş, cuşuhuruş.

İCİKLİ

Afyon şehrinde, Şuhut ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Denizli şehri, Baklan ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

DİŞİ

Yumurta oluşturan veya yavru doğuran (birey). Girintili ve çıkıntılı olarak bir çift oluşturan nesnelerden girintili olan. Yumuşak, kolay işlenen (maden). Kadın. Şuh, işveli, çekici. Verimli, doğurgan. Erkeği tarafından döllenecek biçimde oluşmuş (hayvan veya bitki).

GÜNEYTEPE

Afyon şehri, Şuhut ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Elâzığ ili, Keban ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

BAŞÖREN

Adana ili, Sağkaya. Afyon şehrinde, Şuhut belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Ankara ili, Beypazarı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Ankara şehri, Çeltikçi bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Ankara ili, Pazar bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Diyarbakır kenti, Tepe nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Erzurum ili, Pasinler ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Eskişehir şehrinde, Alpu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kastamonu ilinde, Akkaya nahiyesine bağlı bir bölge. Kastamonu ili, Azdavay ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kütahya şehrinde, Sabuncu bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Malatya şehri, Kuluncak ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Sivas şehrinde, Altınyayla ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Sivas ili, Sincan bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Sivas ili, Şarkışla ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Sivas ili, Yazyurdu bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Şanlıurfa şehrinde, Akziyaret nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Şanlıurfa kenti, Yardımcı bucağına bağlı bir bölge. Zonguldak şehri, Ormanlı bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

BOZAN

Sürülmemiş,boz tarla. Sürülmemiş tarla. Afyon ilinde, Dazkırı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Afyon şehri, Şuhut ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Erzurum kenti, Kırık nahiyesine bağlı bir bölge. Eskişehir şehrinde, Alpu ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Konya ilinde, Kulu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Malatya kenti, Arguvan ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

ŞUHLUK

Şuh olma durumu.

FINDIKKIRAN

Fındık ve buna benzer kabuklu yemişlerin kabuğunu kırmaya yarayan araç. İşveli, şuh, baştan çıkarıcı kadın.

AKYUVA

Afyon kenti, Şuhut ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

GUŞUH

Ürperme, titreme: Gövdemde eyle bir guşuh var ki, acaba hasta mı olaceğim.

ÇOBANKAYA

Afyon şehri, Şuhut ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Bolu şehri, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Çorum ilinde, Kargı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Konya kenti, Ilgın ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

ÇAKIRÖZÜ

Afyon şehrinde, Şuhut belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ARTIKLI

Her dizesine bir küçük dize eklenmiş bir divan koşuk biçimi. Küçük dizeye artık denir, ölçüsü şöyledir: Mef'ûlü mefâilü mefâilü feiûlün, mef'ûlü feûlün. Artık, uzun dizenin baş ve son kalıpları ölçüsünde olur: Ey şuh-i kerem - pise dil-i zar senindir / Yok minnetin asla / Ey kân-ı kerem anda ne kim var senindir / Pinhan ü hüveyda / Sen kim gelesin meclise bir yer mi bulunmaz / Baş üzre yerin var / Gül goncasısın guşe-i destar senindir / Gel ey gül-i rana. (Nedim). Ordu kenti, Uzunisa nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Samsun ilinde, Kavak ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

DİŞİSEL

Şuh.

ANAYURT

Afyon kenti, Şuhut ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Ankara ili, Sincan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Trabzon şehri, Maçka belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

ATLIHİSAR

Afyon şehri, Şuhut ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

DEMİRBEL

Afyon şehrinde, Şuhut ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.