İçinde ŞİL geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "şil" olan, toplam 272 tane kelime bulunuyor. İçerisinde şil bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu şil ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında şil olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

ŞİLOMASTİGİYOZİS

15 harfli kelimeler

BİRLEŞİLEBİLMEK, ERİŞİLEBİLİRLİK, YEŞİLDUMLUPINAR

14 harfli kelimeler

DİŞİLLEŞTİRMEK, BİRLEŞİLEBİLME, ŞİNŞİLYAGİLLER, VAHŞİLEŞTİRMEK, YEŞİLLENDİRMEK

13 harfli kelimeler

DİŞİLEŞTİRMEK, KİŞİLİKSİZLİK, ERİŞİLEBİLMEK, HABERLEŞİLMEK, KİŞİLEŞTİRMEK, ŞİLOMİKRONEMİ, ŞİLOMİKRONLAR, ÜÇDUTYEŞİLOVA, VAHŞİLEŞTİRME, YEŞİLBAĞCILAR, YEŞİLGÜNEYCİK, YEŞİLLENDİRME

12 harfli kelimeler

BİLİRKİŞİLİK, DİŞİLEŞTİRME, KİŞİLEŞTİRME, YEŞİLÇEKİRGE, YEŞİLFASULYE, YEŞİLİMTIRAK, DEGİŞİLİNMEK, DEŞİLEBİLMEK, ERİŞİLEBİLME, HABERLEŞİLME, KİŞİLİKLİLİK, ŞİLODONELLOZ, YEŞİLÇİFTLİK, YEŞİLÇUKURCA, YEŞİLİMSİREK, YEŞİLKALAMAK, YEŞİLKARAMAN, YEŞİLKURBAĞA

11 harfli kelimeler

BİRLEŞİLMEK, VAHŞİLEŞMEK, YERLEŞİLMEK, YEŞİLLENMEK, YEŞİLZEYTİN, DEŞİLEBİLME, ERİŞİLİRLİK, SÖYLEŞİLMEK, YEŞİLBAĞLAR, YEŞİLBAŞKÖY, YEŞİLBAYRAK, YEŞİLGÖLCÜK, YEŞİLİBENİM, YEŞİLOVACIK, YEŞİLÜZÜMLÜ, YEŞİLYENİCE, YİŞİLLENMEK

10 harfli kelimeler

BEKTAŞİLİK, DİŞİLEŞMEK, GİRİŞİLMEK, KİŞİLİKSİZ, KURUCAŞİLE, ŞİLEPÇİLİK, VAHŞİLEŞME, YERLEŞİLME, YEŞİLBİBER, YEŞİLHİSAR, YEŞİLLENME, YEŞİLSAZAN, YETİŞİLMEK, YEŞİLSOĞAN, BİRLEŞİLME, ÇEKİŞİLMEK, DEĞİŞİLMEK, EKŞİLİYURT, FİŞİLDEMEK, GÜREŞİLMEK, KARŞİLAMAK, KİŞİLENMEK, KİŞİLEŞMEK, PEKİŞİLMEK, ŞİLANLAMAK, YERİŞİLMEK, YEŞİLBAHÇE, YEŞİLBARAK, YEŞİLBAYIR, YEŞİLBELDE, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

DİŞİLEŞME, ERİŞİLMEK, GİRİŞİLME, GÜREŞİLME, İLİŞİLMEK, KİŞİLEŞME, KİŞİLİKLİ, ÜLEŞİLMEK, YEŞİLBAĞA, YEŞİLİMSİ, YEŞİLYURT, YETİŞİLME, ERDİŞİLİK, ÇEKİŞİLME, FİŞİLEVİK, GARŞİLAMA, KIRYEŞİLİ, KİŞİLEMEK, PEKİŞİLME, PİŞİLEMEK, ÜŞİLENMEK, YEŞİLAĞAÇ, YEŞİLALAN, YEŞİLALIÇ, YEŞİLBURÇ, YEŞİLÇELE, YEŞİLDERE, YEŞİLKALE, YEŞİLKAYA, YEŞİLKENT, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

DEŞİLMEK, DİŞİLLİK, ERİŞİLME, İLİŞİLME, NAKŞİLİK, ÜLEŞİLME, VAHŞİLİK, YAHŞİLİK, YEMYEŞİL, YEŞİLBAŞ, YEŞİLLİK, YEŞİLOVA, DEĞŞİLİM, EĞŞİLEME, EKŞİLEME, EKŞİLİCE, GANYEŞİL, KIRYEŞİL, SUYEŞİLİ, ŞEŞİLMEK, ŞİLBÜREK, ŞİLDİRİP, YAHŞİLAR, YAHŞİLER, YEŞİLADA, YEŞİLBAĞ, YEŞİLBÜK, YEŞİLÇAM, YEŞİLÇAT, YEŞİLÇAY, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

DEŞİLME, DİŞİLİK, EKŞİLİK, EŞİLMEK, KİŞİLİK, YEŞİLLİ, ALYEŞİL, EĞŞİLİK, EKŞİLER, GİŞİLİK, HAŞİLLİ, MAŞİLLİ, PİRİŞİL, ŞİLAPLA, ŞİLAPŞİ, ŞİLEDER, ŞİLEMPE, ŞİLEPÇİ, ŞİLFUNİ, ŞİLİTİS, ŞİLLİKİ, YEŞİLCE, YEŞİLÖZ, YEŞİLSU

6 harfli kelimeler

EKŞİLİ, EŞİLME, EĞŞİLİ, ILİŞİL, İLİŞİL, İŞİLTİ, KEVŞİL, KİŞİLİ, MAAŞİL, ŞİLENE, ŞİLEPE, ŞİLEPİ, ŞİLETE, ŞİLHOR, ŞİLKAM, ŞİLKEM, ŞİLLAS, ŞİLLEZ, ŞİLLİK, ŞİLLOR, ŞİLLUP, ŞİLOPA, ŞİLTAK, ŞİLTIK

5 harfli kelimeler

DİŞİL, ŞİLEM, ŞİLEP, ŞİLİN, ŞİLTE, YEŞİL, BİŞİL, ÇEŞİL, GAŞİL, HAŞİL, ŞİLAV, ŞİLEK, ŞİLEŞ, ŞİLİF, ŞİLİK, ŞİLKİ, ŞİLLE, ŞİLOP, ŞİLOR, ŞİLPE, ŞİLTA, YİŞİL

4 harfli kelimeler

ŞİLE, ŞİLT, ŞİLO

3 harfli kelimeler

ŞİL

Bazı kelimelerin anlamları

ŞİL

Çapak. 1.Sakat. 2.Şaşı. İnme, felç. Kötürüm, sakat. Şaşı.

VAHŞİLEŞTİRMEK

Yabanileştirmek.

KİŞİLEŞTİRMEK

kişileşme işini yaptırmak.

ERİŞİLEBİLMEK

Erişilme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DİŞİLLEŞTİRMEK

Bazı dillerde bir kelimeyi dişil duruma sokmak.

YEŞİLDUMLUPINAR

Çankırı kenti, Belören nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

HABERLEŞİLMEK

Haberleşme işi yapılmak.

BİRLEŞİLEBİLMEK

Birleşilme imkânı veya olasılığı bulunmak.

YEŞİLLENDİRMEK

Yeşillenme işini yaptırmak.

ŞİNŞİLYAGİLLER

Memeliler (Mammalia) sınıfından, kemiriciler (Rodentia) takımının, Güney Amerika'da yaşayan, başları ve gözleri büyük, burunları geniş, ön üyeleri kısa ve dört parmaklı, arka üyeleri uzun ve 3-4 parmaklı olan bir memeli familyası. Büyük şinşilya (Chinchilla brevicaudata), küçük şinşilya (C.lanigera), Pampa tavşanı (Viscacia viscacia) türleri iyi bilinir. Çinçilyagiller.

BİRLEŞİLEBİLME

Birleşilebilmek işi.

ŞİLOMASTİGİYOZİS

Chilomastix cinsi protozoonların neden olduğu enfeksiyon.

ERİŞİLEBİLİRLİK

Genel Ağ'da bir sayfanın ulaşılabilir olması. Hedef tüketicilerin pazara sunulan bir mal ya da hizmete, pazarın ulaşım koşullarında erişebilme düzeyi.

KİŞİLİKSİZLİK

Kişiliksiz olma durumu, şahsiyetsizlik.

DİŞİLEŞTİRMEK

Dişi duruma getirmek.

ŞİLOMİKRONEMİ

Kanda şilomikron bulunması.

  -   -   -  

Anlamında ŞİL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ŞİL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BAKLA

Baklagillerden, yurdumuzun her yerinde yetiştirilen, yeşil kabuklu ve taneli bir bitki (Vicia faba). Bir zinciri oluşturan halka veya parçalardan her biri. Bu bitkinin yeşil ürünü veya kuru tanesi.

AHLAK

Bir toplum içinde kişilerin uymak zorunda oldukları davranış biçimleri ve kuralları, aktöre, sağtöre. Huylar.

ARAZÖZ

Yolları ve yol kenarlarındaki yeşillikleri sulamakta kullanılan araç.

AYLA

Hale. Bazı kutsal kişilerin başı etrafında gösterilen ışık çevresi.

ARAGONİT

Beyaz, yeşil, mavimsi gri renkte billurlaşmış bir kalsiyum karbonat türü.

ARAÇ

Bir iş yapmakta veya sonuçlandırmakta gücünden yararlanılan nesne. Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri. Kişiler veya nesneler arasında bağlantı sağlayan şey, vasıta. Taşıt.

ARAPSAÇI

Küçük, yuvarlak ve çok sık yeşil yaprakları olan, uzadıkça aşağı doğru sarkan bir tür süs bitkisi. Çözümlenemeyecek kadar karışık durum. Bir yerleşim planında genel olarak yeşil alanları belirtmek üzere girişik, eğri çizgilerle yapılmış olan bir tür tarama biçimi.

AKIN

Kalabalık bir şeyin arkası kesilmeyen bir geliş durumunda olması. Düşman topraklarına tedirgin etme, yıldırma, çapul vb. amaçlarla toplu olarak yapılmış olan baskın. Gol atmak veya sayı yapmak amacıyla karşı takımın sahasına doğru genellikle topluca girişilen hücum. Kazak ve Kırgız Türklerinin saz şairlerine verdiği ad.

ARKEGON

Eğrelti otlarında, bütün kara yosunlarında, bazı su yosunlarında ve açık tohumlularda görülen dişilik organı.

ARGO

Her yerde ve her zaman kullanılmayan veya kullanılmaması gereken çoklukla eğitimsiz kişilerin söylediği söz veya deyim. Serserilerin, külhanbeylerinin kullandığı söz veya deyim.

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

AM

Dişilik organı. Amerikyum elementinin simgesi.

AĞIRKANLI

Ağırcanlı. Hippokrates'in ortaya attığı ağırcanlılık, soğukluk, kolayca duygulanmayış gibi nitelikleri kendinde toplayan kişilik tipi.

AMBARGO

Bir malın serbest sürümünü engellemek için konulan yasak, engelleyim. Bir ülkenin dış dünyayla ilişkilerini engelleme, engelleyim. Bir kişinin başka kişilerle ilişkilerini engelleme, engelleyim. Bir devletin, gemilerin kendi limanlarından ayrılmasını yasaklama buyruğu, engelleyim.

BASKETBOL

Beşer kişilik iki takım arasında topu 3 metre yükseklikteki karşılıklı duran ağ geçirilmiş iki sepetten birine sokup sayı kazanmak esasına dayanan bir oyun, basket, sepet topu.

AMFİBOL

Piroksenlere yakın siyah, esmer, yeşil renkli bir silikat grubu.

AHALİ

Aralarında aynı yerde bulunmaktan başka hiçbir ortak özellik bulunmayan kişilerden oluşan topluluk, halk. Bir yerde toplanan kalabalık.

BACAKKIRAN

Nemli bölgelerde yetişen yeşilimsi sarı çiçekli bir bitki (Narthecium).

ARA

İki şeyi birbirinden ayıran uzaklık, aralık, boşluk, mesafe. İki olguyu, iki olayı birbirinden ayıran zaman, fasıla. Kişilerin veya toplulukların birbirine karşı olan durumu veya ilgisi. Toplu jimnastik dizilmelerinde, sıradakilerin birbirlerinden yanlamasına olan uzaklıkları. Spor karşılaşmalarında oyuncuların dinlenmek ve taktik almak için kullandıkları süre. İç. Bir oyunda, bir filmde izleme sırasında dinlenmek üzere verilen kısa süre, antrakt.

AHLATIERBAA

İnsanın kişiliğini oluşturduğuna inanılan bedendeki balgam, kan, safra ve sevda ögeleri.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük