İçinde ŞİKE geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "şike" olan, toplam 10 tane kelime bulunuyor. İçerisinde şike bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu şike ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında şike olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

11 harfli kelimeler

ŞİKEMPERVER

7 harfli kelimeler

ŞİKESİZ, ŞİKESTE, HAŞİKEŞ, ŞİKERTE, ŞİKESDA

6 harfli kelimeler

ŞİKELİ

5 harfli kelimeler

ŞİKEN, ŞİKEZ

4 harfli kelimeler

ŞİKE

Bazı kelimelerin anlamları

ŞİKE

Bir spor karşılaşmasının sonucunu değiştirmek için maddi veya manevi bir çıkar karşılığı varılan anlaşma. Bir çıkar karşılığı, uzlaşarak bir iş yapma, aldatma.

ŞİKELİ

Danışıklı (spor karşılaşması).

ŞİKESTE

Kırılmış, kırık. Gücenmiş, kırgın, kederli. Yenilmiş, yenik düşmüş.

ŞİKESİZ

Şikesi olmayan.

ŞİKEN

Bir yıl beklemiş üzüm suyu.

ŞİKEMPERVER

Boğazına düşkün.

HAŞİKEŞ

Haşhaş.

ŞİKERTE

Tarlanın küçük bir bölümüne dost için ekilen ekin.

ŞİKESDA

Kırgın.

ŞİKEZ

Cılız.

  -   -   -  

Anlamında ŞİKE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ŞİKE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

YATMAK

Bir yere veya bir şeyin üzerine boylu boyunca uzanmak. Heves etmek, eğilmek. İşsiz kalmak, çalışmamak. Bilerek yenilmek, şike yapmak. Geceyi geçirmek üzere bir yerde kalmak. Boş yere beklemek. Düz bir duruma gelmek, düzleşmek. Olumsuz veya başarısız bir sonuç almak. Bulunmak, var olmak. Yatay veya yataya yakın bir duruma gelmek, eğilmek. Belli bir süreyi cezaevinde geçirmek. Bir düşünceyi veya bir öneriyi benimsemek, razı olmak. Cinsel ilişkide bulunmak. Uyumak veya dinlenmek için yatağa girmek. Ölü gömülmüş olmak. Bir özellik kazanmak için bir şeyin içinde beklemek. İşlemez, çalışmaz durumda kalmak.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük