İçinde ŞEN geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "şen" olan, toplam 255 tane kelime bulunuyor. İçerisinde şen bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu şen ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında şen olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

14 harfli kelimeler

ŞENLENDİRİLMEK

13 harfli kelimeler

ŞENLENDİRİLME, KÖŞENÇİFTLİĞİ, YUKARIEŞENLER

12 harfli kelimeler

ŞENLENDİRMEK, AŞAĞIEŞENLER, DÖŞENEBİLMEK

11 harfli kelimeler

ŞENLENDİRME, DÖŞENEBİLME, GİŞENDİLLİK, PELTEŞENLİK, ŞENGİLDEMEK, YAĞMURDÜŞEN, YEMİŞENDERE

10 harfli kelimeler

ÜŞENGEÇLİK, ÜŞENGENLİK, ARŞENTERON, AŞENPİLUNÇ, DEKREŞENDO, DİŞENDİRİK, DÖŞENİLMEK, GURDEŞENEK, ODAŞENLİĞİ, ÜŞENDİRMEK

9 harfli kelimeler

ŞENELTMEK, ŞENLENMEK, ŞENLİKSİZ, GEVŞENMEK, GURTDEŞEN, GÜRPDÜŞEN, KORDEŞENİ, KURDEŞENİ, KURTDÜŞEN, KÜVŞENMEK, ÖNBİLEŞEN, ÖZBİLEŞEN, ŞENBAĞLAR, ŞENBOLLUK, ŞENGİLCİK, ŞENLANMAK, TÜRKMEŞEN

8 harfli kelimeler

BENZEŞEN, BİRLEŞEN, DÖŞENMEK, KREŞENDO, KURDEŞEN, ŞENELMEK, ŞENELTME, ŞENLENİŞ, ŞENLENME, ŞENLİKLİ, ŞENPAZAR, DİŞENGİÇ, DİŞENMEK, DÖŞENEYH, EŞENKARA, GEŞENMEK, GÜLÜMŞEN, GÜPDÜŞEN, GÜRLEŞEN, HELEŞENK, KEPDÜŞEN, KİŞENMEK, KUPDÜŞEN, KÜPDÜŞEN, PERŞENBE, RAHŞENDE, SÖZLEŞEN, ŞENALTAN, ŞENDENİZ, ŞENDERDE, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ARDEŞEN, BİLEŞEN, DÖŞENİŞ, DÖŞENME, KESİŞEN, ŞENDERE, ŞENELME, ŞENİYET, ŞENKAYA, ÜŞENGEÇ, ÜŞENGEN, ÜŞENMEK, YEMİŞEN, AŞENDOS, AYŞENUR, BEĞŞENE, BEŞENLİ, ÇİŞENGİ, ÇİŞENTİ, DEDEŞEN, DİŞENGİ, DİŞENGÜ, DİŞENĞİ, DİŞENLİ, DİŞENTİ, DİŞENTÜ, DÖŞENGİ, DÖŞENTİ, DUŞENTİ, DÜŞENGİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

GÜLŞEN, ŞENAAT, ŞENLİK, ÜŞENME, BEŞENK, BİRŞEN, ÇEVŞEN, DİLŞEN, DURŞEN, DÜŞENK, ERİŞEN, EŞENEK, FİŞENG, FİŞENK, GEŞENG, GEŞENK, GÖĞŞEN, GÖKŞEN, GÖVŞEN, GÜNŞEN, GÜRŞEN, GÜŞENE, HEPŞEN, HÜRŞEN, İLKŞEN, İŞENİK, KAŞENK, KEŞENK, KEVŞEN, KOŞENÇ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ÜŞENÇ, AŞENE, AYŞEN, BEŞEN, ERŞEN, EVŞEN, İLŞEN, KEŞEN, KÖŞEN, LEŞEN, ÖZŞEN, RUŞEN, ŞENAL, ŞENAY, ŞENDE, ŞENEL, ŞENER, ŞENGİ, ŞENGÜ, ŞENİT, ŞENİZ, ŞENOL, ŞENÖZ, ŞENSU, ŞEŞEN

4 harfli kelimeler

ŞENİ, EŞEN, ŞENE, ŞENG, ŞENK

3 harfli kelimeler

ŞEN

Bazı kelimelerin anlamları

ŞEN

Yaşamaktan mutlu olduğunu davranışlarıyla belli eden, sevinçli, neşeli. Neşe veren, neşelendiren, eğlenceli. Neşe belirtisi olan. Mamur. Neşeli, sevinçli.

YAĞMURDÜŞEN

Ağrı ili, Doğubayazıt belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

DÖŞENEBİLMEK

Döşenme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ŞENLENDİRİLMEK

Şenlenmesi sağlanmak.

ÜŞENGEÇLİK

Üşengeç olma durumu, tekâsül.

ŞENLENDİRİLME

Şenlendirilmek işi.

YUKARIEŞENLER

Konya ili, Aladağ Bucağı.

YEMİŞENDERE

Muğla şehrinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

KÖŞENÇİFTLİĞİ

Edirne kenti, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

GİŞENDİLLİK

Hayvanın ağzına gem gibi vurulan yular: Sert başlı hayvana gişendillik ile binilmez.

PELTEŞENLİK

İçinden çıkılamayacak kadar yapışkan ve katı çamur, bataklık.

ŞENLENDİRMEK

Şenlenmesini sağlamak, neşelendirmek.

ŞENGİLDEMEK

Sesten çın çın ötmek.

ŞENLENDİRME

Şenlendirmek işi.

DÖŞENEBİLME

Döşenebilmek işi.

AŞAĞIEŞENLER

Konya ilinde, Aladağ nahiyesine bağlı bir yer.

  -   -   -  

Anlamında ŞEN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ŞEN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABAT

Bayındır. Şen, rahat.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

AKASYA

Baklagillerden, sıcak iklimlerde birçok türü yetişen ve tanen, zamk, boya vb. maddelerin yapımında kullanılan bir ağaç (Acacia). Baklagillerden, yurdumuzda yetişen bir süs ve gölge ağacı, salkım ağacı, yalancı akasya (Robinia pseudoacacia).

AHLAT

Gülgillerden, kendi kendine yetişen, üzerine armut aşılanan ağaç, yaban armudu, dağ armudu (Pirus piraster). Beden yapısının temelini oluşturan ögeler. Kaba adam, yol iz bilmez kimse. Bitlis iline bağlı ilçelerden biri. Bu ağacın, armuda benzeyen, iyice olgunlaştıktan sonra yenilebilen yemişi. Bir karışım içindeki parçalar, ögeler.

ALACA

Birkaç rengin karışımından oluşan renk, ala. Birkaç renkli iplikten yapılmış dokuma. Meyvelere, genellikle üzüme düşen ben. Keklik, bıldırcın vb. kuşları avlamak için kullanılan iki renkli bez. Ağaçta ilk olgunlaşan meyve. İki ya da daha çok renkli. Çorum iline bağlı ilçelerden biri.

AKAMBER

Özellikle amber balığının bağırsaklarından çıkarılan, kül renginde, yapışkan, bükülgen ve misk gibi kokusu olan bir taş. Sıcak ülkelerde yetişen bir ağaçtan elde edilen katı, güzel kokulu reçine.

ALPYILDIZI

Dağların çok yüksek yamaçlarında yetişen bir çiçek (Paradisia liliastrum).

ANANAS

Ananasgillerden, sıcak ülkelerde yetişen bir ağaç (Ananas sativus). Bu ağacın çam kozalağına benzeyen, iri, güzel kokulu, lezzetli meyvesi.

ANANASGİLLER

Bir çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen ve örneği ananas olan bitki familyası.

ALFA

Yunan alfabesinin birinci harfi. Kuzey Afrika'da ve İspanya'da yetişen ve kâğıt, ip, halı yapımında kullanılan bir bitki (Stipa tenacissima).

ALÇAKLIK

Alçak olma durumu, denaet, pespayelik. Alçakça davranış, habaset, şenaat.

ANLIK

Kısa süren, bir an içinde olan, enstantane. Bir anda oluşan, gelişen, spontane. Anlama gücü, usa vurma, yargılama, müdrike, entelekt. Duyu ve iradeden ayrı olarak düşünülen bilme yetisi.

ADALET

Yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanması, türe. Herkese kendine uygun düşeni, kendi hakkı olanı verme, doğruluk. Bu işi uygulayan, yerine getiren devlet kuruluşları. Hak ve hukuka uygunluk, hakkı gözetme.

ALTINBAŞ

Genellikle Ege bölgesinde yetişen, yuvarlak, kalınca kabuklu güzel bir tür kavun.

ADALETSİZ

Adalete aykırı düşen (şey). Adaleti olmayan (kimse).

ALIÇ

Hünnapgillerden, kırlarda kendiliğinden yetişen, hekimlikte ve boyacılıkta kullanılan, sert odunlu bir ağaç, gövem eriği, geyik dikeni, akdiken (Crataegus monogyna). Bu ağacın mayhoş yemişi.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

AMBERBU

Hindistan'da, İran'da yetişen, piştiğinde güzel bir koku veren, iri ve uzun taneli bir pirinç türü.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ANDIZ

Yaprakları dikenli olan bir tür ardıç. Kırlarda yetişen yabani bir otun kökü. Servi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük