İçinde IT geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ıt" olan, toplam 1500 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ıt bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ıt ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ıt olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KAĞITBALIĞIGİLLER, YUKARITÜFEKÇİOĞLU

16 harfli kelimeler

YANITLANDIRILMAK, KARŞITGÖRÜŞLÜLÜK

15 harfli kelimeler

ANITLAŞTIRILMAK, TANRITANIMAZLIK, YANITLANDIRILMA, BAĞITLANABİLMEK, BAĞITLAYABİLMEK, ÇARPITILABİLMEK, ÇITIRDATABİLMEK, ÇITIRDAYABİLMEK, ÇITLATILABİLMEK, KANITLAYABİLMEK, KISITLAYABİLMEK, NARINCALIPITRAK, TANITLAYABİLMEK, YANITLAYABİLMEK, YUKARITAHİRHOCA, YUKARITAŞLIDERE

14 harfli kelimeler

AKARYAKITÇILIK, ANITLAŞTIRILMA, ÇITKIRILDIMLIK, YANITLANDIRMAK, ANITLAŞABİLMEK, BAĞITLANABİLME, BAĞITLAYABİLME, ÇARPITILABİLME, ÇITIRDATABİLME, ÇITIRDAYABİLME, ÇITLATILABİLME, DAĞITILABİLMEK, DAĞITILIVERMEK, KANITLANDIRMAK, KANITLAYABİLME, KAPALITOPLULUK, KAYITSIZLAŞMAK, KISITLAYABİLME, PIRPITERLENMEK, SARITANIŞMANLI, TAHTALITAYYERE, TANITILABİLMEK, TANITLAYABİLME, YANITLAYABİLME, YAPITASARCILIK, YUKARITAŞLIÇAY, YUKARITAŞPINAR, YUKARITAŞYALAK, YUKARITOPRAKLI, YUKARITOSUNLAR

13 harfli kelimeler

ANITLAŞTIRMAK, YANITLANDIRMA, SITMAGÖRMEMİŞ, ANAHTARLITOKA, ANITLAŞABİLME, AŞIRIYANSITMA, ÇARPITABİLMEK, ÇITKUŞUGİLLER, ÇITLATABİLMEK, ÇITLATIVERMEK, ÇITLAYABİLMEK, ÇORAKMITIRLAR, DAĞITILABİLME, DAĞITILIVERME, DEMİRBITIRAĞI, DOMUZBITIRAĞI, DONUZBITIRAĞI, DUMANLITAMASI, KANITLANDIRMA, KARŞITLIĞIMSI, KARŞITYOKLAMA, KAYITSIZLAŞMA, PITIRAKLANMAK, SARKITABİLMEK, SOYYAPITÇILIK, TANITILABİLME, VITTIRIVIZZIK, YALANCITIRTIL, YANSITABİLMEK, YANSITIMÖLÇER, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ANITLAŞTIRMA, DAĞITIMCILIK, ITRİYATÇILIK, KARŞITLAŞMAK, KITİPİYOZLUK, RABITASIZLIK, TANITMACILIK, TANRITANIMAZ, VASITASIZLIK, YANSITICILIK, AKARYAKITLAR, AYRINTITASAR, CIVITABİLMEK, CIVITIVERMEK, ÇARPITABİLME, ÇITLATABİLME, ÇITLATIVERME, ÇITLAYABİLME, ÇIVITALACASI, DAĞITABİLMEK, FITTISLANMAK, FIYDITTIRMAK, HIRKITLAŞMAK, HITHITLANMAK, ILGITIRINLIK, KALITBIRAKAN, KALITIMCILIK, KARŞITLAMALI, KITMIRLANMAK, MASIRALITOKA, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

AKARYAKITÇI, BAĞITLANMAK, BAĞITLAŞMAK, CENİNİSAKIT, ÇARPITILMAK, ÇITÇITLAMAK, ÇITIRDATMAK, ÇITKIRILDIM, ÇITLATILMAK, DAĞITICILIK, DOĞUBEYAZIT, KALITSALLIK, KANITLANMAK, KARŞITLAMAK, KARŞITLAŞMA, KAYITSIZLIK, KIRITKANLIK, KIRMIZITURP, KISITLANMAK, KITIRDATMAK, PITIRDATMAK, SIRITKANLIK, SITMALANMAK, TANITICILIK, TANITLANMAK, VASITASIYLA, YALITKANLIK, YANITLANMAK, YANITSIZLIK, YANSITILMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ANITLAŞMAK, ARITICILIK, BİLAVASITA, CIVITILMAK, ÇAŞITLAMAK, ÇITIRDAMAK, DAĞITILMAK, DAMITILMAK, KALITIMSAL, KANITLAMAK, KARŞITLAMA, KAYITSIZCA, KISITLAMAK, KISITLILIK, KITIRDAMAK, LAKAYITLIK, MUTAVASSIT, PITIRDAMAK, PITIRDATMA, SITMALANMA, TANITILMAK, TANITLAMAK, TANITLANIŞ, TANITLANMA, TANITLAYIŞ, TANITMALIK, YALITILMAK, YANITLAMAK, YANITLANMA, YANSITILMA, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AĞITÇILIK, AKARYAKIT, ALELITLAK, ANITKABİR, ANITLAŞMA, ARITIMEVİ, AZITILMAK, BİLVASITA, CIVITILMA, ÇARPITMAK, ÇAŞITLAMA, ÇITIRDAMA, ÇITLATMAK, DAĞITILMA, DAĞITIMCI, DAMITILMA, ISITILMAK, ITRİYATÇI, KANITLAMA, KANITSAMA, KARŞITLIK, KAYITLAMA, KISITLAMA, KITIKLAMA, KITIRDAMA, KITİPİYOZ, KITLAŞMAK, PITIRDAMA, RABITASIZ, SARKITMAK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AĞITLAMA, AĞRITMAK, AKITMALI, AZITILMA, BAŞYAPIT, CIVITMAK, ÇARPITMA, ÇAŞITLIK, ÇIFITLIK, ÇITIRBOM, ÇITLAMAK, ÇITLATIŞ, ÇITLATMA, DAĞITICI, DAĞITMAK, DAMITICI, DAMITMAK, FITRATEN, ISITILMA, KALITSAL, KARŞITÇI, KARŞITLI, KASITSIZ, KAYITMAK, KAYITSIZ, KAZITMAK, KIRITKAN, KIRITMAK, KITLAŞMA, PIRPITÇI, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ACITMAK, AĞRITMA, AKITMAK, ANITSAL, ANITSIZ, ARITICI, ARITMAK, AZITMAK, BAĞITÇI, BAĞITLI, BIRAKIT, CIVITMA, ÇITIRTI, ÇITLAMA, DAĞITIK, DAĞITIM, DAĞITIŞ, DAĞITMA, DAMITIK, DAMITMA, FITIKLI, FITRİYE, ILITMAK, ISITICI, ISITMAK, ITRİYAT, ITTIRAT, KALITÇI, KALITIM, KANITLI, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ACITIŞ, ACITMA, AĞITÇI, AKITMA, ANITLI, ANITSI, ARITIM, ARITIŞ, ARITMA, AZITMA, ÇARKIT, ÇITÇIT, ÇITLIK, ÇITPIT, FITRAT, ILITMA, ISITIŞ, ISITMA, IŞITIM, ITIRLI, ITTILA, İNKITA, KARŞIT, KITAAT, KITLIK, PIRPIT, PITRAK, RABITA, SARKIT, SIZGIT, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ARGIT, ARKIT, AYGIT, AYRIT, BAĞIT, ÇAŞIT, ÇIFIT, ÇIKIT, ÇITAK, FITIK, FITRİ, ITLAK, ITRAH, KALIT, KANIT, KASIT, KAYIT, KISIT, KITAL, KITIK, KITIR, RABIT, RASIT, SAKIT, SIKIT, SITMA, TANIT, TAŞIT, YAKIT, YANIT, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AÇIT, AĞIT, ANIT, AYIT, ÇITA, ITIR, ITRİ, KITA, AGIT, AHIT, AKIT, AMIT, ARIT, AŞIT, AVIT, AZIT, BITA, ÇITI, EHIT, FITA, FITI, GITA, HITA, IKIT, IŞIT, KITO, PITA, TITI

3 harfli kelimeler

ÇIT, KIT, PIT, ZIT, BIT, CIT, FIT, GIT, HIT, ITH

2 harfli kelimeler

IT

Bazı kelimelerin anlamları

IT

Gıda.

KAĞITBALIĞIGİLLER

(Trachypterida), kayış balığı (Regalecus glesne) iyi bilinirler.

ÇARPITILABİLMEK

Çarpıtılma olasılığı bulunmak.

BAĞITLANABİLMEK

Bağıtlanma imkânı veya olasılığı bulunmak.

KARŞITGÖRÜŞLÜLÜK

Bir görüş, kanı, tutum, davranış ya da eyleme karşı olma ya da karşı çıkma.

ÇITIRDATABİLMEK

Çıtırdatma imkânı veya olasılığı bulunmak.

BAĞITLAYABİLMEK

Bağıtlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

ANITLAŞTIRILMAK

Anıt durumuna getirilmek.

ÇITLATILABİLMEK

Çıtlatılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

KISITLAYABİLMEK

Kısıtlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

YANITLANDIRILMA

Cevaplandırılma.

YUKARITÜFEKÇİOĞLU

Ankara şehri, Yenimehmetli nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

YANITLANDIRILMAK

Cevaplandırılmak.

ÇITIRDAYABİLMEK

Çıtırdama olasılığı bulunmak.

KANITLAYABİLMEK

Kanıtlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

TANRITANIMAZLIK

Tanrı'nın varlığını inkâr eden öğreti, ateizm.

  -   -   -  

Anlamında IT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde IT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ABİDELEŞME

Anıtlaşma.

ABİDELEŞTİRMEK

Anıtlaştırmak.

AFRİKA

Dünya üzerinde yer alan kıtalardan biri.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

ABİDELEŞMEK

Anıtlaşmak.

ADCILIK

Kavramların gerçek varlıklar olduğunu kabul eden, kavram gerçekliğine karşıt olarak tümel kavramların yalnızca nesnelerin adları olduğunu ileri süren görüş, isimcilik, nominalizm.

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

AÇLIK

Aç olma durumu. Aşırı istek içinde bulunma. Kıtlık.

ADAPTÖR

Bir aletin çapları birbirinden farklı olan parçalarından birini ötekine geçirebilmek için yararlanılan bağlayıcı. Aygıtın kullanabileceği düzeye göre elektrik akımını ayarlayan alet, uyarlayıcı.

ACITIŞ

Acıtma işi.

Yemek yemesi gereken, tok karşıtı. Karnı doymamış olarak. Yiyecek bulamayan. Çok istekli, hevesli. Gözü doymaz, haris.

ABİDEVİ

Anıtsal.

AÇAN

Oynak kemiklerin arasındaki açıları genişletmeye yarayan kasların genel adı, büken karşıtı.

ABİDELEŞTİRME

Anıtlaştırma.

AÇGÖZLÜ

Mala, yiyeceğe ve içeceğe doymak bilmeyen, açgöz, gözü aç, doymaz, gözü doymaz, tamahkâr, haris, hırslı, tokgözlü karşıtı.

ABİDE

Anıt.

ACITMA

Acıtmak işi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük