İçinde ITIR geçen 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ıtır" olan 7 harfli toplam 37 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde ıtır bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu ıtır ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ıtır olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÇITIRIM

Çok güçlü, sert: Bu yıl çıtırım kış oldu. Çok, bol: Şu dalda çıtırım elma var.

ILGITIR

Elli santimetre uzunluğunda keten arşını.

PITIRAH

Dikenli tohumu insanların giysilerine, hayvanların tüylerine yapışan bir ot. Ekinler arasında yetişen, dikenli tohumu giysilere, hayvan tüylerine yapışan bir çeşit bitki.

KITIRİK

Azıcık, küçücük : Bir kıtırik de bana ver. Çok kuru. Sahanların çevresindeki çıkıntı. Kıkırdak, girintili çıkıntılı yer, şey.

PITIRAK

Dikenli tohumu insanların giysilerine, hayvanların tüylerine yapışan bir ot. Ağaç dallarında kuruyup diken-leşen küçük budaklar : Bu zerdali ağacında çok pıtırak var. Tel örgü. Ekinler arasında yetişen, dikenli tohumu giysilere, hayvan tüylerine yapışan bir çeşit bitki. Hızlı üreyen bir diken türü, xanthium.

KITIRİH

Kupkuru.

KITIRAK

Kıt, az.

CITIRIK

İnce ve küçük yazı.

KILITIR

İncir, incir dizisi.

KITIRDI

Oynak yerlerde ve kemiklerde çıkan ses. Sert yiyeceklerin yenirken ağızda çıkardığı ses.

MITIRIH

Cimri.

BITIRAK

Kırlarda yetişen yabani bir otun dışı dikenli tohumu. Tarlalarda biten, dikenli bir çeşit yaban otu. Sert çelikten yapılan bıçakları eğeleme sırasında dökülen demir parçaları. (Senirkent Isparta).

PITIRIK

Eski, yırtık.

TITIRIŞ

Ablak, şişman yüzlü.

ÇITIRGA

Meşe yaprağı.

ÇITIRIH

Söğüt ve kavak ağaçlarının ince dalları. Karışık, birbirine girmiş, dolaşık. Kıvılcım.

ÇITIRIK

Kavgacı kişi. Küçük dolu tanesi. Karışık, birbirine girmiş, dolaşık. İlkbahar fırtınası. Bir sırada dikilmiş ağaçlar. Fundalık. Ağaç şeklinde büyüyen sakızlı bitki. Palamutun dikenli ve bodur cinsi. Çam gövdelerini bölmelere ayırıp, bu bölmelerin tekrar ikiye bölünmesiyle meydana gelen parçalardan her biri. İki derenin birleştiği yer. Çıkacak ayın son, girecek ayın ilk günleri. Dert, hastalık. Dağ eteklerindeki taşlı yol. Sık, seyrek karşıdı. Yemiş ve kavunların üzerinde görülen küçük çatlaklar. Çok konuşan, geveze kişi. Kıvılcım. Kurumuş dalların uçları. Kuru dal uçları. 5-6 metre boyunda, kışın yapraklarını döken bir ağaç ve bu ağacın meyvesi.

MITIRIF

Cimri. Pis, pasaklı. Zengin fakat çok cimri kimse.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük