İçinde IRP geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ırp" olan, toplam 189 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ırp bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ırp ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ırp olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

ÇIRPIŞTIRIVERMEK

15 harfli kelimeler

ÇIRPIŞTIRIVERME, HIRPALAYABİLMEK

14 harfli kelimeler

ÇIRPIŞTIRILMAK, BALDIRPATLATAN, HIRPALAYABİLME, PIRPITERLENMEK, TIRPANBİLEZİĞİ

13 harfli kelimeler

ÇIRPILABİLMEK, ÇIRPINABİLMEK, ÇIRPINIVERMEK, ÇIRPIŞTIRILIŞ, ÇIRPIŞTIRILMA, HIRPANİLEŞMEK, TANDIRPAHLASI, TIRPAĞILANMAK, TIRPANAGİLLER

12 harfli kelimeler

ÇIRPIŞTIRMAK, KIRPIŞTIRMAK, TIRPANLANMAK, TIRPANLATMAK, ÇIRPILABİLME, ÇIRPINABİLME, ÇIRPINIVERME, ÇIRPIŞTIRMAH, ÇIRPIŞTIRUCU, HIRPALAŞINAK, HIRPANİLEŞME, PIRPIRLANMAK, TIRPANKULAĞI

11 harfli kelimeler

ÇIRPIŞTIRMA, ÇIRPMACILIK, HAYIRPERVER, HIRPALANMAK, HIRPALATMAK, KIRPIŞTIRMA, PIRPIRLAMAK, TIRPANCILIK, TIRPANLAMAK, TIRPANLANMA, TIRPANLATMA, BAKIRPINARI, ÇIRPABİLMEK, ÇIRPAKLAMAK, ÇIRPIŞLAMAK, ÇIRPIŞTIRIŞ, KIRPABİLMEK, PIRPILKAVAK, PIRPIRLANMA, SIRPATLAMAK, ŞIRPINTIRIK, TIRPANKURDU, TIRPILDAMAK, TIRPIŞLAMAK, ZIRPILDAMAK

10 harfli kelimeler

ÇIRPINTILI, ÇIRPTIRMAK, HIRPALAMAK, HIRPANİLİK, PIRPIRLAMA, TIRPANLAMA, BAKIRPINAR, BALDIRPAÇA, ÇAKIRPINAR, ÇIRPABİLME, ÇIRPALAMAK, ÇIRPICILAR, HIRPALANIŞ, HIRPALANMA, HIRPALATMA, HIRPALAYIŞ, KIRPABİLME, KIRPTIRMAK, PIRPIRAMAK, PITIRPITIR, SIRPLAŞMAK, TIRPANSAPI, TIRPANTAŞI

9 harfli kelimeler

ÇIRPILMAK, ÇIRPINMAK, ÇIRPIŞMAK, ÇIRPTIRMA, HIRPALAMA, KIRPILMAK, KIRPIŞMAK, ÇIRPINCAK, ÇIRPITMAK, HIRPADANA, HIRPAHIRP, IRPALAMAK, KIRPETMEK, KIRPITMAK, PİÇTIRPAN, SIRPARMAK, SIRPAŞMAK, SIRPINCAK, SIRPIŞMAK

8 harfli kelimeler

ÇIRPILMA, ÇIRPINIŞ, ÇIRPINMA, ÇIRPINTI, ÇIRPIŞMA, ÇIRPMACI, KIRPILMA, KIRPINTI, KIRPIŞMA, PIRPITÇI, TIRPANCI, ÇIRPACAH, ÇIRPACAK, ÇIRPECAH, ÇIRPICAK, ÇIRPIDAK, ÇIRPILAR, ÇIRPISIZ, GIRPINTI, HIRPADAK, HIRPADAN, KIRPIŞIM, PIRPIREJ, PIRPIRIM, ŞIRPADAK, ŞIRPEDEK, ŞIRPINTI, TIRPADAK, TIRPILTI, ZIRPADAK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ÇIRPICI, ÇIRPMAK, HIRPANİ, KIRPMAK, PIRPIRI, SIRPLIK, TIRPANA, ÇIRPAĞI, ÇIRPAMA, ÇIRPILI, GIRPMAK, KIRPMAÇ, SIRPGIN, SIRPMAH, SIRPMAK, ŞIRPATA, TIRPADA, TIRPANE, ZIRPADA

6 harfli kelimeler

ÇIRPIŞ, ÇIRPMA, KIRPIK, KIRPMA, PIRPIT, SIRPÇA, TIRPAN, ÇIRPAK, ÇIRPAN, ÇIRPIK, ÇIRPIT, ÇIRPIZ, GIRPIÇ, GIRPIH, GIRPIK, HIRPEL, HIRPIÇ, HIRPIT, KIRPIT, KIRPUK, PIRPIL, PIRPIR, PIRPOZ, SIRPAT, ŞIRPIH, ŞIRPIK

5 harfli kelimeler

ÇIRPI, PIRPI, CIRPI, ÇIRPİ, DIRPA, HIRPA, HIRPO, KIRPA, KIRPE, KIRPI

4 harfli kelimeler

SIRP, HIRP, KIRP, ZIRP

3 harfli kelimeler

IRP

Bazı kelimelerin anlamları

IRP

Yöntem, tutulması gereken yol.

BALDIRPATLATAN

Güreşte hasmın bir ayağını tutarak diz kapağına kadar büküp üzerine yüklenme oyunu.

ÇIRPINIVERMEK

Ansızın çırpınmak.

ÇIRPINABİLMEK

Çırpınma olasılığı bulunmak.

ÇIRPIŞTIRIVERMEK

Çabucak çırpıştırmak.

HIRPALAYABİLMEK

Hırpalama imkânı veya olasılığı bulunmak.

ÇIRPILABİLMEK

Çırpılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

HIRPALAYABİLME

Hırpalayabilmek işi.

ÇIRPIŞTIRILIŞ

Çırpıştırılma işi.

TIRPANBİLEZİĞİ

Tırpan bıçağını sapa bağlayan demir halka. (Amasya).

TANDIRPAHLASI

Tandırda gömülerek pişirilen bir çeşit kuru fasulye yemeği.

ÇIRPIŞTIRILMAK

Çırpıştırma işi yaptırılmak.

PIRPITERLENMEK

Acı ve ölüm korkusuyla çırpınmak, tepinmek.

ÇIRPIŞTIRILMA

Çırpıştırılmak işi.

ÇIRPIŞTIRIVERME

Çırpıştırıvermek işi.

HIRPANİLEŞMEK

Derbeder, perişan, kılıksız bir duruma girmek.

  -   -   -  

Anlamında IRP bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde IRP geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ÇIRPILMA

Çırpılmak işi.

ÇEPEL

Kir, bulaşık, çamur, pislik. Bozuk, kapalı (hava). Ürüne karışmış yabancı madde. Çalı çırpı.

AJİTE

"Körüklemek; duygu sömürüsü yapmak" anlamlarındaki ajite etmek birleşik fiilinde ve "çırpıntıya uğramak" anlamındaki ajite olmak teriminde geçen bir söz.

ALKIŞ

Bir şeyin beğenildiğini, onaylandığını anlatmak için el çırpma, alkışlama, kargış karşıtı.

BİTNİK

Genel davranışları ve hırpani giysileri ile toplum hayatından kopma eğilimi gösteren ve toplum dışında bir yaşantısı olan genç.

AJİTASYON

Körükleme. Duygu sömürüsü yapma. Kişinin ruhsal gerginliğini dışa vurması sonucu oluşan etrafına karşı saldırganlık durumu. İnsanın zihninde ve duygu dünyasında sarsıntı yaratma. Çırpıntı.

BUKRAN

Saraçların kullandığı yün kırpıntısı.

ÇIRPI

Dal, budak kırpıntısı. Çok zayıf. Boyalı ve gergin bir sicimi yay gibi çekip bırakarak duvara veya yere çizilen çizgi.

ÇABUCAK

Vakit geçirmeden, kısa sürede, aceleten, acilen, alelacele, anında, bir anda, bir çırpıda, birden, bir hamlede, bir koşu, bir lahzada, bir solukta, çabucacık, çabuk, çabukça, çarçabuk, dakikasında, derakap, derhâl, hemen, hemencecik, hemencek, hızla, hızlı, hızlı hızlı, ivedilikle, lahzada, müstacelen, palas pandıras, serian, süratle, şipşak, takkadak, tez beri, tezce, tezelden, yellim yelalim. Kolaylıkla.

ÇALKI

Çalgıç. Tırpan.

ÇALKALAMAK

Sulu bir şeyi sarsarak veya çırparak karıştırmak. İçinde bir şey bulunan bir nesneyi sarsarak sallamak. Bir şeyi içinden su çarparak geçirmek yolu ile temizlemek. Vücudun göbek, kalça vb. yerini sürekli oynatmak. Sağlığının bozulmasına yol açmak. Tahılı sarsarak kalburdan geçirmek, elemek. Kuluçka yumurtalarını çevirmek.

ÇIRPICI

Çırpma işini yapan kimse ya da şey. Yazma kumaş işlerini, boyaları tutsun diye deniz suyunda çırpan kimse. Pişirmeden önce malzemeyi çırpan, karıştıran elektrikli alet, mikser.

ÇARPINMAK

Çırpınmak.

BİÇMEK

Belli bir biçim vererek kesmek. Dikilecek kumaşı belli bir ölçüye ve modele uygun olarak makasla kesmek. Değer, paha, fiyat belirlemek. Tahmin etmek, kestirmek. Yaylım ateşiyle öldürmek. Ekin, ot vb.ni orakla, tırpanla, makine ile kesmek.

ALKIŞLAMAK

Bir şeyin beğenildiğini, onaylandığını anlatmak için el çırpmak. Beğenmek, takdir etmek.

ASKI

Üzerine herhangi bir şey asmaya yarar nesne. Elbise, gömlek, tişört, ceket gibi elbiselerin kırışmadan düzgün bir biçimde elbise dolabına asılması için insan omzu biçiminde tasarlanmış, bazılarının altında pantolon asmak için düz bir çıta, bazılarının her iki kenarında etek asmak için çengel bulunan alet, elbise askısı. Saz şairleri arasında yapılmış olan deyiş yarışında üstün gelene verilmek için duvara asılan kumaş, tabanca vb. ödül. İpek böceğinin kozasını sarması için yanına konulan çalı çırpı. Düğünlerde geline yakınları tarafından takılan hediye. Artırma, eksiltme vb. resmî iş ilanlarının ilgili daire duvarında belli bir zaman süresince asılı durması. Kadınların kullandığı altın dizisi veya zincirli mücevherat. Hastanelerde kırık kol veya bacakların asılarak tutturulduğu araç. Gelinin odasına asılan süs. Yeni yapılmış olan yapıların çatısına, ev sahibi tarafından usta için veya düğün arabalarına düğün sahibi tarafından arabacı için armağan olarak asılan kumaş. Pantolon veya giysilerin düşmesini önlemek için omuzdan aşırılan bağ. Çay, kahve taşımaya yarar kahveci tepsisi, fener. Saklanmak için tavana asılmış dizi veya hevenk.

ÇEPER

Çit. Bağ çubuğu, çalı çırpı. Sebze bahçesi. Zar. Ahlaksız, huysuz, geçimsiz kimse.

ÇIRPILMAK

Çırpma işine konu olmak.

CEFFELKALEM

Düşünüp taşınmadan, bir çırpıda.

ÇIRPINIŞ

Çırpınma işi.