İçinde IRK geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ırk" olan, toplam 308 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ırk bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ırk ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ırk olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

HIRKATEPESİDELİK

15 harfli kelimeler

KIRKLARELİLİLİK

13 harfli kelimeler

BAYIRKOZAĞACI, ÇAKIRKEYİFLİK, KIRKAYAKLILAR, KIRKKEPENEKLİ, KIRKLARTEPESİ, KIZIRKANILMAK, NİŞADIRKAŞIĞI

12 harfli kelimeler

AĞIRKANLILIK, KATIRKUYRUĞU, KIRKMERDİVEN, SIĞIRKUYRUĞU, HIRKITLAŞMAK, KIRKDEĞİRMEN, KIRKLARELİLİ, KIRKSAKALLAR, SIRKUVLANMAK, TIRKAZLANMAK, TIRKAZLATMAK

11 harfli kelimeler

TIRKAZLAMAK, BAYIRKONAĞI, BIRKILDAMAH, DIRKAZLAMAK, HASIRKOŞMAK, KATIRKULAĞI, KICIRKANMAK, KILDIRKIBIÇ, KIRKABİLMEK, KIRKAYAKLAR, KIRKGÖZELER, KISIRKANMAK, KIZIRKANMAK, MIZIRKANMAK, NAHIRKIRACI, SAĞIRKARACA, SIRKINKILIÇ, TAŞIRKATMAK, TIRKASLAMAK, TIRKAZLANMA, TIRKAZLATMA, TIRKILDAMAK, ZIRKITLAMAK

10 harfli kelimeler

ÇAKIRKANAT, ÇAKIRKEYİF, FIRKACILIK, KIRKBEŞLİK, KIRKİKİLİK, KIRKİKİNDİ, KIRKLARELİ, KIRKYILLIK, TIRKAZLAMA, AZIRKANMAK, BAĞIRKÖPEN, BIRKALAMAK, BÜYÜKHIRKA, ÇAYIRKÖPRÜ, ÇIRKALAMAK, DAŞIRKAMAK, DILIKIRKMA, HIRKALAMAK, HIZIRKAHYA, KIRKABİLME, KIRKAYAKLU, KIRKHARMAN, KIRKILIRAK, KIRKKIVRIM, KIRKLANMAK, KIRKMAĞARA, KIRKTIRMAK, KIRKYAPRAK, KÜÇÜKHIRKA, NAHIRKAVAN, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AĞIRKANLI, KIRKAMBAR, KIRKBAYIR, KIRKGEÇİT, KIRKILMAK, KIRKLAMAK, KIRKLANMA, KIRKTIRMA, KIRKBUDAK, KIRKMERAK, BALDIRKAN, BAYIRKTAN, ÇADIRKAYA, ÇAKIRKADI, ÇAKIRKAYA, ÇAYIRKENT, FIRKATEYN, FIRKISLAK, FIRKITMAK, GIRKLAMAK, HIRKATEPE, HIRKATOLU, INTIRKALI, IRKALAMAK, IRKTAŞLIK, KIRKALLIK, KIRKARMUT, KIRKBAYIL, KIRKBOĞUM, KIRKBULAK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

BAKIRKÖY, HIRKASIZ, IRKÇILIK, KIRKAĞAÇ, KIRKAYAK, KIRKILMA, KIRKIMCI, KIRKINCI, KIRKINTI, KIRKLAMA, KIRKYAMA, AĞIRKAYA, AKKIRKAZ, ATTIRKAÇ, BAYIRKÖY, BIÇIRKAN, ÇAKIRKAŞ, ÇAKIRKOÇ, ÇAKIRKÖY, ÇATIRKAÇ, ÇAYIRKÖY, DIRKAZIK, FIRKIMAK, HAÇIRKAT, HIDIRKÖY, HIRKAKÖY, HIRKIDAK, HIRKİMİK, IRKANMAK, IRKILGAN, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

FIRKACI, FIRKATA, HIRKALI, IRKİYAT, KIRKICI, KIRKLAR, KIRKLIK, KIRKMAK, KIRKYIL, AHIRKÖY, ANIRKAN, ÇIRKMAK, ÇITIRKI, FIRKALA, GIRKLIK, GIRKMAK, HAKIRKA, IRKILMA, KABIRKA, KAVIRKA, KIRKBAŞ, KIRKCIK, KIRKGÖZ, KIRKKAT, KIRKNIK, MADIRKA, MIRKMAK, MISIRKA, NASIRKA, PIRKMAK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

IRKTAŞ, KIRKAR, KIRKIM, KIRKLI, KIRKMA, TIRKAZ, ÇIRKIK, ÇIRKIT, DIRKAZ, FIRKAÇ, FIRKAT, FIRKIL, GIRKIM, HIRKAF, HIRKIL, HIRKIZ, IMIRKA, IMIRKI, IRKSAL, KIRKAÇ, KIRKAF, KIRKAL, KIRKAT, KIRKIK, KIRKIL, KIRKIR, KIRKIT, KIRKÖY, PIRKIL, SIRKAT, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

FIRKA, HIRKA, IRKÇI, KIRKI, ÇIRKA, IRKIL, IRKIN, IRKIP, KIRKA, MIRKA, MIRKI, ŞIRKA, TIRKA, TIRKI, VIRKA

4 harfli kelimeler

IRKİ, KIRK, ÇIRK, FIRK, GIRK, HIRK, IRKA, IRKI, PIRK, ŞIRK, TIRK

3 harfli kelimeler

IRK

Bazı kelimelerin anlamları

IRK

Kalıtımsal olarak ortak fiziksel ve fizyolojik özelliklere sahip insanlar topluluğu. Bir canlı türünde aynı karakteri taşıyan canlıların oluşturduğu alt bölüm. Soy.

KIRKAYAKLILAR

Myriapoda üst sınıfında, Chilognatha takımında bulunan az çok silindirik, her vücut segmentinde bir çift küçük ayağa sahip, 13-200 çift ayağı bulunabilen eklem bacaklı sınıfı, Diplopoda.

ÇAKIRKEYİFLİK

Çakırkeyif olma durumu.

KATIRKUYRUĞU

Baklagillerden, çiçekleri sarı ve şemsiye durumunda olan acı bir bitki (Equisetum pasturel).

KIRKMERDİVEN

Dik yokuş.

KIRKLARTEPESİ

Rize şehri, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

HIRKATEPESİDELİK

Nevşehir şehri, Hacıbektaş belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

SIĞIRKUYRUĞU

Sıracagillerden, ülkemizde yabani olarak birçok türü yetişen, tüylü yapraklı, sarı çiçekli bir kır bitkisi (Verbascum).

KIZIRKANILMAK

Pahalı görülmek.

NİŞADIRKAŞIĞI

Nisadır kabı. (Tokat).

KIRKDEĞİRMEN

Van kenti, Erciş ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

BAYIRKOZAĞACI

Antalya şehrinde, Güzelbağ nahiyesine bağlı bir bölge.

KIRKKEPENEKLİ

Tekirdağ kenti, Muratlı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

HIRKITLAŞMAK

Eskimek, işe yaramaz duruma gelmek: Bizim ayakkabı da hırkıtlaştı, geyilecek halı kalmadı.

KIRKLARELİLİLİK

Kırklarelili olma durumu.

AĞIRKANLILIK

Ağırkanlı olma durumu.

  -   -   -  

Anlamında IRK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde IRK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ARPACIK

Göz kapağının kenarında çıkan küçük çıban, it dirseği. Tüfek, tabanca vb. ateşli silahlarda namlunun en ileri bölümünde bulunan ve nişan alırken gezle birlikte göz ile hedef arasında aynı çizgi üzerine getirilen küçük çıkıntı.

AĞIRLAMA

Ağırlamak işi, ikram, izaz. Gelin veya güveyi karşılanırken çalınan kıvrak bir hava.

BAĞIRTI

Bağırırken çıkarılan sesin adı.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ANGLOSAKSON

V. ve VI. yüzyılda Büyük Britanya'yı ele geçiren Cermen ırkından oymaklar. Ana dili İngilizce olan kimse.

BEYAZ

Ak, kara, siyah karşıtı. Baskıda normal karalıkta görünen harf türü. Bu renkte olan. Beyaz ırktan olan kişi. Beyaz zehir.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

AĞIRLIK

Ağır olma durumu. Ağırbaşlılık. Terazilerde tartma işi yapılırken bir kefeye konulan nesne. Değerlendirmelerde herhangi bir konu veya evreye, olağanın üzerinde ve belli oranda tanınan değer. Yer çekiminin, bir cismin molekülleri üzerindeki etkisinin oluşturduğu bileşke, gravite. Uykudayken gelen ve insana boğulur gibi bir duygu veren durum. Uyuşukluk ve gevşeklik durumu. Sıkıcı, bunaltıcı, iç karartıcı durum. Orduda bir birliğin cephane, yiyecek ve eşya yükleri. Sorumluluk. Sıkıntı. Takı. Değerli olma durumu. Yük, külfet. Dikkati ve önemi bir şey üzerinde yoğunlaştırmak. Güreş, boks, halter, judo vb. spor dallarında, sporcuların kilolarına göre girdikleri kategori. Etki, baskı, güçlük. Çeyizini düzmek için damadın geline verdiği para, kalın.

AKŞAMÜSTÜ

Güneşin battığı sıralarda, akşama doğru, akşam yaklaşırken, akşamüzeri.

CART

Sert bir şey yırtılırken çıkan ses. Hoşa gitmeyen, dikkat çeken renk.

BABAESKİ

Kırklareli iline bağlı ilçelerden biri.

CIYIRDAMAK

Yırtılırken cıyırtı çıkarmak.

CIRT

Kâğıt, kumaş vb. yırtılırken çıkan ses. Nesneleri birbirine bağlamakta kullanılan, çentikli, plastik kelepçe.

ANIRTI

Eşeğin anırırken çıkardığı sesin adı.

AZMAK

Küçük su birikintisi, gölcük. Çamaşır artık ağartılamaz duruma gelmek. Hayvanlar iki ayrı ırktan doğmak. Yara, hastalık etkili, tehlikeli duruma gelmek. Cinsel duyguları artmak. Bitkiler, aşırı büyümek. Bataklık. Deniz, ırmak vb. kabarmak, taşmak. Taşkınlıkta ileri gitmek.

BONSERVİS

Çalıştığı yerden ayrılırken görevini iyi yaptığını belirtmek amacıyla birine verilen belge.

ARKALIK

Sırt dayamaya yarayan yer. Ev içinde giyilen kolsuz, kalınca bir kısa hırka türü. Sırtında yük taşıyan hamalların, yük taşırken kullandıkları arka yastığı, semer, hamal semeri, arkalıç.

BİRİKİM

Birikme, bir yerde toplanıp yığılma. Biriktirilen mal ya da para. Gözlemler, deneyler sonucu elde edilmiş şeylerin bütünü, deneyim. Bilim veya sanat alanında sahip olunan bilgi, repertuvar. Herhangi bir aşınma sürecinde veya taşıma işi yapılırken alüvyonlu maddelerin bırakılması. Toplumların kültürel varlıklarının gelişip genişlemesi ve uygarlık düzeyinin yükselmesi süreci.

BRAHMA

İri yapılı, bacakları tüylü, paçalı bir tavuk ırkı.

CIS

Çocukları ateşe ve tehlikeli şeylere karşı uyarırken söylenen bir söz.