İçinde IRK geçen 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ırk" olan 6 harfli toplam 42 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde ırk bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu ırk ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ırk olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

HIRKAF

Bir olayın ya da sözün sonradan yaptığı etki, üzüntü.

KIRKAL

Sığır ve mandaları bağlamak için boyunlarına geçirilen daire biçiminde ağaç, boyunduruk.

KIRKÖY

Ankara kenti, Kızılcahamam belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Ardahan şehri, Posof ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Bingöl ilinde, Yayladere belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Çorum şehri, Uğurludağ ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Denizli şehrinde, Kale ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Edirne ili, Hamidiye bucağına bağlı bir bölge. Muş ili, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

KIRKIK

Bir yaşındaki keçi. Keçi. Yünü kırkılmış koyun, keçi. Alnın üzerine sarkıtılan kısa kesilmiş saç, kâkül.

KIRKLI

Kırk parçadan oluşmuş. Kırk gününü doldurmamış (bebek veya lohusa kadın). Birinin kırkı çıkmadan öbürü doğan (akraba veya komşu çocukları).

IRKTAŞ

Aynı ırktan olanlardan her biri.

TIRKIK

1.Toprak ya da taştan yapılan seki. 2.Sedir.

GIRKIM

Düğünlerde toplanan para.

KIRKMA

Kırkmak işi. Ucu kesilip alnın üstüne bırakılan saç.

HIRKIL

Kötü, zayıf: Tayın hırkılı işe yaramaz. Komposto.

SIRKUV

Sırnaşık.

HIRKIZ

Hırsız.

KIRKIT

Cimri, pinti. İçi güçlükle çıkan ceviz. Kuvvetli kimse : Onunla güreşemem çok kırkıt, kolunu bükemiyorum. Kendisinden sakınıldığı için sözü geçen, dişli. Çorap şişi. Dokumacılıkta atkı ipliğini sıkıştırmak için kullanılan, demirden ya da ağaçtan yapılmış dişli araç.

IMIRKA

Körpe, taze (sebze ve meyve için).

FIRKIL

Suda ya da sıcak külde haşlanmış meyve. Hoşaf yapmak için ayrılan meyvelerin tam kurumamış hali.

IMIRKI

Tatlı (yoğurt ve ayran için): Ayran ımırkı mı ekşi mi?.

KIRKAR

Kırk sayısının üleştirme sayı sıfatı. Her birine kırk, her defasında kırkı bir arada olan.

SIRKAT

Sayımı yapılmayan insan ya da hayvan. Sayımdan kaçırılan hayvan.

KIRKIR

Boğazı dar, uzun sürahiye benzeyen kulpsuz testi. Kurbağa. Yaban ördeği. Serçe. Tav, zaman : Hamurun kırkırı geçmiş. Sözü kırkırında söylemeli. Dedikodu, geçimsizlik : Eve kırkır girdi mi o evden hayır gelmez. Geveze, çok konuşan kadın. Hamurun mayalanması (Erzincan Merkez).

KIRKAF

Kara kuru.