İçinde IRK geçen 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ırk" olan 5 harfli toplam 15 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde ırk bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu ırk ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ırk olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ŞIRKA

Yoğurt.

VIRKA

Dirgen.

HIRKA

Genellikle soğuktan korunmak için giyilen, kumaştan, bazen içi pamukla beslenmiş, ceket biçiminde, önden açık, kollu üst giysisi. Genellikle soğuktan korunmak için giyilen, kumaştan, bazen içi pamukla beslenmiş, ceket biçiminde giysi. Dervişlerin giydikleri üst giysisi.

IRKIN

Zayıf, cılız, hastalıklı.

IRKÇI

Irkçılık yanlısı olan, rasist.

IRKIL

Kâhin, falcı.

MIRKA

Bet beniz. Domuz yavrusu. Yüzü benekli koyun.

MIRKI

Zayıf, cılız, hastalıklı.

KIRKA

Yakacak, çerçöp. Bir tarafı enli, diğer tarafı sivri kazma. Kırkar. Afyon şehri, Sincanlı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Eskişehir ilinde, Kırka bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Uşak kenti, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

KIRKI

Kırkma işi. Davarların yün veya kıllarını kırkmaya yarayan makasa benzer araç.

FIRKA

İnsan topluluğu. Tümen. Parti.

ÇIRKA

Kümes hayvanlarının yavrusu, civciv.

TIRKI

Kapı sürgüsü, dayağı, mandalı. Tahıl ölçeğinin dörtte biri: Bir tırkı buğday aldım. Şiniğin yarısı yani bir gaz tenekesinin dörtte biri kadar ölçek. (Senirkent Isparta).

IRKIP

Yöntem, tutulması gereken yol.

TIRKA

Titiz, her şeye çabuk kızan, sinirli. Sıra, dizi : Fidanları dikerken tırkalı olmasına bakınız. Harman yerinde dövülmek için yapılan sap yığınları. Kapı sürgüsü, dayağı, mandalı.