İçinde IR geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ır" olan, toplam 9575 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ır bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ır ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ır olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

AKORTSUZLAŞTIRMAK, ALAFRANGALAŞTIRMA, ALATURKALAŞTIRMAK, ANLAMSIZLAŞTIRMAK, BAĞDAŞIKLAŞTIRMAK, BAĞIMSIZLAŞTIRMAK, BAYINDIRLAŞTIRMAK, DAMAKSILLAŞTIRMAK, DOĞURGANLAŞTIRMAK, DUYARSIZLAŞTIRMAK, HRİSTİYANLAŞTIRMA, KARAMSARLAŞTIRMAK, MÜSLÜMANLAŞTIRMAK, STANDARTLAŞTIRMAK, TARAFSIZLAŞTIRMAK, TEŞKİLATLANDIRMAK, TOPLUMSALLAŞTIRMA, YUVARLAKLAŞTIRMAK, AÇIKLAŞTIRABİLMEK, AĞAÇLANDIRABİLMEK, AĞIRLAŞTIRABİLMEK, AHMAKLAŞTIRABİLME, ANAYASALLAŞTIRMAK, ANLAMLANDIRABİLME, AVRUPALILAŞTIRMAK, AYRINTILANDIRILMA, BAĞDAŞTIRILABİLME, BAĞIMLILAŞTIRILMA, BAĞNAZLAŞTIRILMAK, BARINDIRILABİLMEK, Devamını Oku »»

16 harfli kelimeler

AKILSALLAŞTIRMAK, AKIŞKANLAŞTIRMAK, AKORTSUZLAŞTIRMA, ALATURKALAŞTIRMA, ANLAMSIZLAŞTIRMA, ARNAVUTLAŞTIRMAK, BAĞDAŞIKLAŞTIRMA, BAĞDAŞTIRMACILIK, BAĞIMSIZLAŞTIRMA, BAHARATLANDIRMAK, BAYINDIRLAŞTIRMA, BULANIKLAŞTIRMAK, CEVAPLANDIRILMAK, ÇABUKLAŞTIRILMAK, ÇAPAÇULLAŞTIRMAK, DAMAKSILLAŞTIRMA, DENİZISIRGANLARI, DOĞURGANLAŞTIRMA, DUYARSIZLAŞTIRMA, FRANSIZLAŞTIRMAK, HEYECANLANDIRMAK, KANUNLAŞTIRILMAK, KARAMSARLAŞTIRMA, KARARLAŞTIRILMAK, KARŞILAŞTIRILMAK, KIRLANGIÇKUYRUĞU, KOCAMANLAŞTIRMAK, KORKUNÇLAŞTIRMAK, MİLİTANLAŞTIRMAK, MÜSLÜMANLAŞTIRMA, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

AĞAÇLANDIRILMAK, AKILSALLAŞTIRMA, AKIŞKANLAŞTIRMA, ALACAKLANDIRICI, ALACAKLANDIRMAK, ANITLAŞTIRILMAK, ARAPÇALAŞTIRMAK, ARNAVUTLAŞTIRMA, AYAZLANDIRILMAK, BAYAĞILAŞTIRMAK, BERRAKLAŞTIRMAK, BİLLURLAŞTIRMAK, BORÇLANDIRILMAK, BUNGUNLAŞTIRMAK, CANLANDIRICILIK, CANSIZLAŞTIRMAK, CEVAPLANDIRILMA, CEZALANDIRILMAK, ÇABUKLAŞTIRILMA, ÇAĞCILLAŞTIRMAK, ÇAĞDAŞLAŞTIRMAK, ÇAPAÇULLAŞTIRMA, ÇARPIKLAŞTIRMAK, ÇIPLAKLAŞTIRMAK, DALGINLAŞTIRMAK, DURGUNLAŞTIRMAK, FARKLILAŞTIRMAK, FRANSIZLAŞTIRMA, GARPLILAŞTIRMAK, HAVALANDIRILMAK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

AĞAÇLANDIRILMA, AHMAKLAŞTIRMAK, ALACAKLANDIRMA, ALACALANDIRMAK, ALAKALANDIRMAK, ALÇAKLAŞTIRMAK, ALMANLAŞTIRMAK, ANITLAŞTIRILMA, ANLAMLANDIRMAK, APTALLAŞTIRMAK, ARAPÇALAŞTIRMA, ARAŞTIRMACILIK, BALIKLANDIRMAK, BASIKLAŞTIRMAK, BAŞKALAŞTIRMAK, BATILILAŞTIRMA, BAYINDIRLAŞMAK, BOYUNLANDIRMAK, BOYUTLANDIRMAK, BUHARLAŞTIRMAK, CANLANDIRILMAK, CANSIZLAŞTIRMA, CEVAPLANDIRMAK, CEZALANDIRILMA, CIVIKLAŞTIRMAK, ÇABUKLAŞTIRMAK, ÇAĞCILLAŞTIRMA, ÇAĞDAŞLAŞTIRMA, ÇATALLAŞTIRMAK, ÇIRILÇIPLAKLIK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

AÇIKLAŞTIRMAK, ADLANDIRILMAK, AFALLAŞTIRMAK, AĞAÇLANDIRMAK, AĞDALAŞTIRMAK, AĞIRLAŞTIRMAK, AĞIRŞAKLANMAK, AHMAKLAŞTIRMA, AKILLANDIRMAK, ALACALANDIRMA, ALAKALANDIRMA, ALÇAKLAŞTIRMA, ALDIRIŞSIZLIK, ALIKLAŞTIRMAK, ALMANLAŞTIRMA, ANITLAŞTIRMAK, ANLAMLANDIRMA, ARAPLAŞTIRMAK, ARAŞTIRICILIK, AYAKLANDIRMAK, AYAZLANDIRMAK, BAĞDAŞTIRMACI, BALIKLANDIRMA, BORÇLANDIRMAK, BUĞULANDIRMAK, BULANDIRILMAK, BULAŞTIRILMAK, CANLANDIRILMA, CEVAPLANDIRMA, CEZALANDIRMAK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ACILAŞTIRMAK, AÇIKLAŞTIRMA, ADLANDIRILMA, AFALLAŞTIRMA, AĞAÇLANDIRMA, AĞDALAŞTIRMA, AĞILANDIRMAK, AĞIRBAŞLILIK, AĞIRCANLILIK, AĞIRKANLILIK, AĞIRLAŞTIRMA, AĞIRŞAKLANMA, AKILLANDIRMA, ALIKLAŞTIRMA, ANALAŞTIRMAK, ANITLAŞTIRMA, ARAPLAŞTIRMA, ARAŞTIRILMAK, ARILAŞTIRMAK, ATIŞTIRMALIK, AYAKLANDIRMA, AYAZLANDIRMA, AYKIRILAŞMAK, BAĞDAŞTIRMAK, BAĞRIŞTIRMAK, BALLANDIRMAK, BAYILTTIRMAK, BEYAZIMTIRAK, BOLLAŞTIRMAK, BORÇLANDIRMA, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ACILAŞTIRMA, ADLANDIRMAK, ADLAŞTIRMAK, AĞILANDIRMA, AĞIRELLİLİK, AKLAŞTIRMAK, ALDIRMAZLIK, ANALAŞTIRMA, ANLAŞTIRMAK, ANLATTIRMAK, ARAŞTIRILMA, ARAŞTIRMACI, ARILAŞTIRMA, AŞIRMACILIK, AYIRTMANLIK, AYKIRILAMAK, AYKIRILAŞMA, AYRIŞTIRMAK, BAĞDAŞTIRMA, BAĞRIŞTIRMA, BAKIRLAŞMAK, BALDIRANLIK, BALDIRIKARA, BALDIRSOKAN, BALLANDIRMA, BANGIRDAMAK, BARINDIRMAK, BARIŞTIRMAK, BASTIRILMAK, BAŞMUBASSIR, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ABANDIRMAK, ACIKTIRMAK, ACINDIRMAK, ADLANDIRMA, ADLAŞTIRMA, AĞIRLANMAK, AĞIRLAŞMAK, AĞIRLATMAK, AKLAŞTIRMA, ALDIRIŞSIZ, ALIŞTIRMAK, ANIŞTIRMAK, ANLAŞTIRMA, ANLATTIRMA, APIŞTIRMAK, ARAŞTIRICI, ARAŞTIRMAK, ARAŞTIRMAN, ARINDIRMAK, ARTIRILMAK, AŞINDIRMAK, AŞIRAMENTO, AŞIRICILIK, AŞIRMASYON, ATIŞTIRMAK, AYIRICILIK, AYRIŞTIRMA, AZDIRILMAK, AZIŞTIRMAK, BACAKKIRAN, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ABANDIRMA, ACIKTIRMA, ACIMTIRAK, ACINDIRMA, AĞIRBAŞLI, AĞIRCANLI, AĞIRKANLI, AĞIRLAMAK, AĞIRLANMA, AĞIRLAŞMA, AĞIRLATMA, AĞIRLIKLI, AĞIRSAMAK, AHIRLAMAK, AKINDIRIK, AKSIRIKLI, AKSIRTMAK, ALDIRTMAK, ALIŞTIRMA, ANDIRIŞMA, ANIŞTIRMA, APIŞTIRMA, ARAŞTIRMA, ARINDIRMA, ARTIRILMA, ARTTIRMAK, ASIRLARCA, AŞINDIRMA, AŞIRILMAK, ATIŞTIRMA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AÇTIRMAK, AĞDIRMAK, AĞIRAYAK, AĞIRELLİ, AĞIRLAMA, AĞIRSAMA, AHIRLAMA, AKSIRMAK, AKSIRTMA, ALDIRMAK, ALDIRMAZ, ALDIRTMA, ANDIRMAK, ANIRTMAK, ARAŞTIRI, ARTIRMAK, ARTTIRMA, ASTIRMAK, AŞIRILIK, AŞIRILMA, AŞIRINTI, AŞIRTMAK, ATTIRMAK, AYIRTMAK, AYIRTMAN, AZDIRMAK, BAĞIRDAK, BAĞIRGAN, BAĞIRMAK, BAĞIRSAK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AÇTIRMA, AĞDIRMA, AĞIRLIK, AĞIRŞAK, AKSIRIK, AKSIRIŞ, AKSIRMA, ALDIRIŞ, ALDIRMA, ALIRLIK, ANDIRIN, ANDIRIŞ, ANDIRMA, ANIRMAK, ANIRTMA, ARTIRIM, ARTIRMA, ASIRLIK, ASTIRMA, AŞIRMAK, AŞIRTMA, ATTIRMA, AYIRICI, AYIRMAÇ, AYIRMAK, AYIRTMA, AZDIRMA, BAĞIRMA, BAĞIRTI, BAHADIR, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ACIRAK, ACIRGA, AĞIRCA, AHIRLI, ANASIR, ANIRIŞ, ANIRMA, ANIRTI, AŞIRMA, AŞIRTI, AYIRAÇ, AYIRAN, AYIRMA, AYIRTI, AYKIRI, BALDIR, BALKIR, BILDIR, BOZKIR, CAZGIR, CIRLAK, CIRMIK, CIRNAK, CIRNIK, ÇAKŞIR, ÇANDIR, ÇAVDIR, ÇAVŞIR, ÇILBIR, ÇILDIR, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AŞIRI, AYGIR, BAĞIR, BAKIR, BAYIR, BIZIR, ÇADIR, ÇAKIR, ÇAYIR, ÇIĞIR, ÇIPIR, ÇIRAĞ, ÇIRAK, ÇIRPI, FIRÇA, FIRIN, FIRKA, GICIR, GIRLA, HASIR, HATIR, HAYIR, HAZIR, HIRKA, HIRLI, HIŞIR, HIZIR, IĞDIR, IRAMA, IRGAT, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AĞIR, AHIR, ASIR, CIRT, ÇIRA, FIRT, GIRT, HIRS, HIRT, IRAK, IRIP, IRKİ, ITIR, KIRÇ, KIRK, SIRA, SIRF, SIRP, SIRT, ZIRH, ABIR, ACIR, AFIR, AGIR, AKIR, ANIR, AŞIR, AVIR, BIRA, BIRR, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

FIR, GIR, HIR, IRA, IRK, IRZ, KIR, PIR, SIR, TIR, YIR, AIR, BIR, CIR, IRG, IRO, IRP, IRV, MIR, ŞIR, ZIR

2 harfli kelimeler

IR

Bazı kelimelerin anlamları

IR

İridyum elementinin simgesi. Türkü, şarkı. Ar, utanç. Türkü. Nağme, hava.

BAYINDIRLAŞTIRMAK

Bir yeri bayındır duruma getirmek, imar etmek.

ANLAMSIZLAŞTIRMAK

Anlamsız duruma getirmek.

DUYARSIZLAŞTIRMAK

Duyarlılığını ortadan kaldırmak, duyarsız duruma getirmek.

ALATURKALAŞTIRMAK

Alaturkalaşmasını sağlamak.

STANDARTLAŞTIRMAK

Standart duruma getirmek.

KARAMSARLAŞTIRMAK

Kötümserleştirmek.

TARAFSIZLAŞTIRMAK

Tarafsız duruma getirmek.

BAĞDAŞIKLAŞTIRMAK

Bağdaşık duruma getirmek, homojenleştirmek.

DAMAKSILLAŞTIRMAK

Bir fonemin boğumlanma noktasını sert damağa doğru kaydırmak.

AKORTSUZLAŞTIRMAK

Ses düzensizliği veya ayarsızlığı meydana getirmek. Radyoda bir ayar frekansında sapma meydana getirmek.

BAĞIMSIZLAŞTIRMAK

Bağımsız duruma getirmek.

HRİSTİYANLAŞTIRMA

Hristiyanlaştırmak işi.

ALAFRANGALAŞTIRMA

Alafrangalaştırmak işi.

DOĞURGANLAŞTIRMAK

Doğurgan duruma getirmek.

MÜSLÜMANLAŞTIRMAK

Bir topluluğu veya bir kimseyi İslam dinine sokmak, İslamlaştırmak.

  -   -   -  

Anlamında IR bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde IR geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABİDELEŞTİRME

Anıtlaştırma.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ACELELEŞTİRMEK

Çabuklaştırmak.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ACAYİPLEŞMEK

Başkalaşmak, yadırganacak bir duruma gelmek.

ACAYİPLEŞTİRMEK

Yadırganacak bir duruma getirmek.

ABİDELEŞTİRMEK

Anıtlaştırmak.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

ABAT

Bayındır. Şen, rahat.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ACELELEŞTİRME

Çabuklaştırma.

ABANDIRMA

Abandırmak işi.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABES

Gereksiz, yersiz, boş. Akla ve gerçeğe aykırı. Gereksiz bir biçimde.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.