İçinde IL geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ıl" olan, toplam 7121 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ıl bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ıl ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ıl olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

DAMAKSILLAŞTIRMAK, AVRUPALILAŞTIRMAK, AYDINLATILABİLMEK, AYRINTILANDIRILMA, BAĞDAŞTIRILABİLME, BAĞIMLILAŞABİLMEK, BAĞIMLILAŞTIRILMA, BAĞNAZLAŞTIRILMAK, BARINDIRILABİLMEK, BAŞÖRENDOĞANCILAR, BAYRAKLAŞTIRILMAK, BIRAKTIRILABİLMEK, BOLLAŞTIRILABİLME, BULANDIRILABİLMEK, BULANIKLAŞTIRILMA, CANSIZLAŞTIRILMAK, ÇALIŞTIRILABİLMEK, ÇAMURYILANIGİLLER, ÇARPIKLAŞTIRILMAK, ÇİFTEDUYARGALILAR, ÇOMAKDAĞKIZILAĞAÇ, DARLAŞTIRILABİLME, DENİZYILANIGİLLER, DESTANLAŞTIRILMAK, FIRILDAKBÖCEKLERİ, KAFADANBACAKLILAR, KARŞILAŞTIRABİLME, KILIÇBALIĞIGİLLER, KIZILDAĞYENİYAPAN, KUTLUBEYYAZICILAR, Devamını Oku »»

16 harfli kelimeler

AKILSALLAŞTIRMAK, BAĞDAŞTIRMACILIK, CEVAPLANDIRILMAK, ÇABUKLAŞTIRILMAK, DAMAKSILLAŞTIRMA, KANUNLAŞTIRILMAK, KARARLAŞTIRILMAK, KARŞILAŞTIRILMAK, YABANCILAŞTIRMAK, YANITLANDIRILMAK, ACILAŞTIRABİLMEK, AKKORLAŞTIRILMAK, ALGILANABİLİRLİK, ANIMSATILABİLMEK, ANLAMLANDIRILMAK, APTALLAŞTIRILMAK, ARAŞTIRILABİLMEK, ARTDAMAKSILLAŞMA, AŞAĞIKIZILCAÖREN, AŞAĞIKIZILÇEVLİK, AVRUPALILAŞTIRMA, AYDINLATILABİLME, AYRINTILANDIRMAK, BAĞIMLILAŞABİLME, BAĞIMLILAŞTIRMAK, BAĞNAZLAŞTIRILMA, BAKTERİYOLOJİKIL, BARINDIRILABİLME, BAYRAKLAŞTIRILMA, BIRAKTIRILABİLME, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

AĞAÇLANDIRILMAK, AKILSALLAŞTIRMA, AMERİKALILAŞMAK, ANITLAŞTIRILMAK, AYAZLANDIRILMAK, BAYAĞILAŞTIRMAK, BİLGİSAYARCILIK, BORÇLANDIRILMAK, CANLANDIRICILIK, CEVAPLANDIRILMA, CEZALANDIRILMAK, ÇABUKLAŞTIRILMA, ÇAĞCILLAŞTIRMAK, DENİZYILDIZLARI, FARKLILAŞTIRMAK, GARPLILAŞTIRMAK, HAVALANDIRILMAK, IŞIKLANDIRILMAK, İSPRİTİZMACILIK, KAMULAŞTIRILMAK, KANUNLAŞTIRILMA, KARARLAŞTIRILMA, KARMANYOLACILIK, KARŞILAŞTIRILMA, KARŞILAŞTIRMACI, KARŞILAŞTIRMALI, KARTPOSTALCILIK, MANİFATURACILIK, MANYETİZMACILIK, MUKADDESATÇILIK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

AĞAÇLANDIRILMA, AKARYAKITÇILIK, ALAFRANGACILIK, ALIŞILMAMIŞLIK, AMERİKALILAŞMA, ANITLAŞTIRILMA, ARAŞTIRMACILIK, AVRUPALILAŞMAK, BALIKÇILGİLLER, BAŞYARDIMCILIK, BATILILAŞTIRMA, CANLANDIRILMAK, CEZALANDIRILMA, ÇAĞCILLAŞTIRMA, ÇIRILÇIPLAKLIK, ÇIRPIŞTIRILMAK, ÇITKIRILDIMLIK, DAMAKSILLAŞMAK, DENİZALTICILIK, DOLANDIRICILIK, GARPLILAŞTIRMA, KABADAYILANMAK, KARABORSACILIK, KARŞILAŞTIRMAK, KONFERANSÇILIK, KULLANILMIŞLIK, ORTAKLAŞACILIK, OSMANLICACILIK, OYUNLAŞTIRILMA, PAZARLAMACILIK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

AÇIKLAYICILIK, ADLANDIRILMAK, AKILLANDIRMAK, AKSESUARCILIK, ALACABALIKÇIL, ALATURKACILIK, ALGILAYICILIK, AMERİKANCILIK, ANLAŞILMAZLIK, ARAŞTIRICILIK, AYAKKABICILIK, AYDINLATILMAK, BAŞKEMANCILIK, BEYAZLATILMAK, BULANDIRILMAK, BULAŞTIRILMAK, CANLANDIRILMA, ÇALILANDIRMAK, ÇALIŞTIRILMAK, DAMAKSILLAŞMA, DAYANILMAZLIK, DOĞUŞTANCILIK, DOLANDIRILMAK, DOLAŞTIRILMAK, DONDURMACILIK, DUDAKSILLAŞMA, FOTOĞRAFÇILIK, HACILARKUŞAĞI, HIRDAVATÇILIK, ILIKLAŞTIRMAK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ABARTMACILIK, ACILAŞTIRMAK, ADLANDIRILMA, AĞILANDIRMAK, AĞIRBAŞLILIK, AĞIRCANLILIK, AĞIRKANLILIK, AĞIZLIKÇILIK, AKILLANDIRMA, AKTARMACILIK, ALIŞILMIŞLIK, AMBALAJCILIK, ANAHTARCILIK, ANAYASACILIK, ANDAVALLILIK, ANGARYACILIK, ANLATIMCILIK, ANLAYIŞLILIK, ARACILIĞIYLA, ARAŞTIRILMAK, ARILAŞTIRMAK, AVANTAJLILIK, AYDINLATILMA, AYKIRILAŞMAK, BAĞINTICILIK, BAĞINTILILIK, BAĞLAMACILIK, BAĞLAYICILIK, BAHARATÇILIK, BAKLAVACILIK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ABARTICILIK, ACILAŞTIRMA, AFRİKALILIK, AĞILANDIRMA, AĞLAYICILIK, AKÇILLANMAK, AKÇILLAŞMAK, AKTARICILIK, ALACAKLILIK, ALINTILAMAK, ALIŞILMAMIŞ, ANAMALCILIK, ANTİKACILIK, ARAŞTIRILMA, ARILAŞTIRMA, ASILMIŞADAM, AŞAĞILANMAK, AŞAĞILAŞMAK, AŞAĞILATMAK, AŞÇIBAŞILIK, AŞIRMACILIK, ATILIMCILIK, AVANTACILIK, AVRUPALILIK, AYAKKABILIK, AYINGACILIK, AYKIRILAMAK, AYKIRILAŞMA, AYRILMAZLIK, BADANACILIK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ABARTILMAK, AÇKILANMAK, AÇKILATMAK, ADAMAKILLI, ADAMCILLIK, AĞARTILMAK, AĞILLANMAK, AHLAKÇILIK, AHLAKLILIK, AKBALIKÇIL, AKÇILLANMA, AKÇILLAŞMA, AKILLANMAK, AKILSIZLIK, AKŞAMCILIK, AKTARILMAK, ALÇILANMAK, ALÇILATMAK, ALDATILMAK, ALGILANMAK, ALGILATMAK, ALGILAYICI, ALINTILAMA, ALKIŞÇILIK, ALMANCILIK, ALPYILDIZI, ALTINCILIK, AMBARCILIK, ANLAMLILIK, ANLAŞILMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ABARTILMA, ABLACILIK, ACIKILMAK, ACIKLILIK, ACILANMAK, ACILAŞMAK, ACINILMAK, AÇKILAMAK, AÇKILANMA, AÇKILATMA, AÇMACILIK, AĞAÇÇILIK, AĞARTILMA, AĞDACILIK, AĞDALILIK, AĞILANMAK, AĞILAŞMAK, AĞILLANMA, AĞITÇILIK, AKILCILIK, AKILLANMA, AKILLILIK, AKINCILAR, AKINCILIK, AKTARILMA, ALAYCILIK, ALAYLILIK, ALÇILAMAK, ALÇILANMA, ALÇILATMA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ABACILIK, ABARTILI, ACIKILMA, ACILANMA, ACILAŞMA, ACILILIK, ACINILMA, AÇKILAMA, AĞILAMAK, AĞILANMA, AĞILAŞMA, AKÇILLIK, AKICILIK, AKILLICA, AKINTILI, ALÇILAMA, ALGILAMA, ALICILIK, ALINDILI, ALIŞILMA, ANILAŞMA, ARACILIK, ARANILMA, ARDILMAK, ARICILIK, ARILAMAK, ARILANMA, ARILAŞMA, ARTÇILIK, ASILANMA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AÇILAMA, AÇILMAK, ADAMCIL, ADCILIK, AĞCILIK, AĞILAMA, AĞIZCIL, AĞIZSIL, AKILSAL, AKILSIZ, ALTILIK, ANILMAK, ARDILMA, ARILAMA, ASILMAK, ASILSIZ, ASKILIK, AŞÇILIK, AŞILAMA, ATÇILIK, ATILGAN, ATILMAK, AVCILAR, AVCILIK, AYILMAK, AYILTMA, AYNILIK, AYRILIK, AYRILIŞ, AYRILMA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ACILIK, AÇILIM, AÇILIŞ, AÇILMA, AÇKILI, AĞRILI, AKILCI, AKILLI, ALÇILI, ALTILI, ANACIL, ANASIL, ANILMA, ARILAR, ARILIK, ASILIŞ, ASILLI, ASILMA, ASILTI, ASKILI, ATILIM, ATILIŞ, ATILMA, ATKILI, AYILIK, AYILMA, AYILTI, AYRILI, BASILA, BASILI, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ACILI, AĞILI, AKÇIL, ARDIL, ASILI, ATILI, AZILI, BAĞIL, BATIL, BICIL, CIBIL, CILIZ, ÇAKIL, DILAK, FASIL, FAZIL, HASIL, HATIL, ILGAR, ILGAZ, ILGIM, ILGIN, ILICA, ILIMA, ILTAR, KAZIL, KILGI, KILIÇ, KILIF, KILIK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ADIL, AĞIL, AKIL, ASIL, ATIL, CILK, IĞIL, ILIK, ILIM, ISIL, SILA, AÇIL, AGIL, AHIL, ANIL, APIL, ARIL, AVIL, AYIL, BILO, CILG, CILH, CILI, CILP, ÇAIL, ÇILH, ÇILK, ÇILM, DILE, DILK, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

KIL, YIL, AIL, DIL, GIL, ILG, ILI, ILİ, ILK, ILT, SIL, ŞIL, ZIL

2 harfli kelimeler

IL

Bazı kelimelerin anlamları

IL

Çok uzaktan görünebilen dağ. Yabancı. Yıl.

DAMAKSILLAŞTIRMAK

Bir fonemin boğumlanma noktasını sert damağa doğru kaydırmak.

BIRAKTIRILABİLMEK

Bıraktırılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

BAYRAKLAŞTIRILMAK

Bayrak durumuna getirilmek.

AYDINLATILABİLMEK

Aydınlatılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

AYRINTILANDIRILMA

Ayrıntılandırılmak işi, detaylandırılma.

BARINDIRILABİLMEK

Barındırılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

BULANIKLAŞTIRILMA

Bulanıklaştırılmak işi.

BAŞÖRENDOĞANCILAR

Zonguldak ilinde, Ormanlı nahiyesine bağlı bir bölge.

BAĞNAZLAŞTIRILMAK

Bağnazlaşması sağlanmak.

BAĞIMLILAŞTIRILMA

Bağımlılaştırılmak işi.

BULANDIRILABİLMEK

Bulandırılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

BOLLAŞTIRILABİLME

Bollaştırılabilmek işi.

BAĞDAŞTIRILABİLME

Bağdaştırılabilmek işi.

AVRUPALILAŞTIRMAK

Avrupalılaşmasını sağlamak.

BAĞIMLILAŞABİLMEK

Bağımlılaşma imkânı veya olasılığı bulunmak.

  -   -   -  

Anlamında IL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde IL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABARTMACILIK

Abartıcılık.

ABARTMALI

Abartılı.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

ABARTILMA

Abartılmak işi.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABARTICILIK

Abartıcı olma durumu, abartmacılık, mübalağacılık.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük