İçinde IC geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ıc" olan, toplam 1112 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ıc bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ıc ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ıc olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ÇALIŞTIRICISIZLIK, KABUKSUZLAŞTIRICI, KUTLUBEYYAZICILAR, ŞARKICIKUŞUGİLLER, ŞELATLAŞTIRICILAR, ULUSLARARASICILIK

16 harfli kelimeler

MİLLETLERARASICI, ICHTHYOPHTHİRİUS, ICTİYOSPORİDİYOZ, KROLLDAĞLAYICISI

15 harfli kelimeler

ALACAKLANDIRICI, CANLANDIRICILIK, AŞAĞICUMAFAKILI, AŞIRIDOLDURTICU, AYRICALIKSIZLIK, EMÜLSİYONLAYICI, KAYGANLAŞTIRICI, MANTIKDIŞICILIK, PARLAKLAŞTIRICI, ŞEYTANPATLICANI, TOZANLIFINDICAK, YILDIRIMYAĞLICA

14 harfli kelimeler

DENİZALTICILIK, DOLANDIRICILIK, OSMANLICACILIK, PATLICANGİLLER, SICAKLAŞTIRMAK, TATLANDIRICILI, UZLAŞTIRICILIK, YASAKLAYICILIK, YATIŞTIRICILIK, AYRICALIKLILIK, BALTALAYICILIK, BUHARLAŞTIRICI, ÇALIŞTIRICILIK, ÇALIŞTIRICISIZ, DUYARLAŞTIRICI, KACARSALLICASI, KALIMLAŞTIRICI, KAMUTANRICILIK, KARIŞTIRICILIK, KARŞILAŞTIRICI, KIVAMLAŞTIRICI, KOLAYLAŞTIRICI, PATLICANİNCİRİ, PATLICANTATARI, ŞARKICIÇEKİRGE, TOKMAKLICIĞCIK, ULUSLARARASICI, YAHYAYAZICILAR, YANIKARARASICA, YAPIŞTIRICILIK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

AÇIKLAYICILIK, ALGILAYICILIK, ARAŞTIRICILIK, AYAKKABICILIK, İNANDIRICILIK, KIŞKIRTICILIK, OZONLAŞTIRICI, SICAKKANLILIK, SICAKLAŞTIRMA, SICAKLIKÖLÇER, SICAKLIKYAYAR, UYGULAYICILIK, YUMUŞATICILIK, ALTYAZILAYICI, AŞAĞIARICAKLI, AŞAĞICİHANBEY, BALDIRICILBAK, BUĞULAŞTIRICI, ÇALIŞTIRICILI, ÇOKTANRICILIK, GICIRDATILMAK, HAVALANDIRICI, IŞILÇOĞALTICI, KAPLICABURGAZ, KARAYAZICILAR, KOYULAŞTIRICI, KULAĞUZLAYICI, MICIRIKLANMAK, OSMANLICÜCÜĞÜ, SAPLICADİNDON, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

AYRICALIKSIZ, BAĞINTICILIK, BAĞLAYICILIK, CANLANDIRICI, CAYDIRICILIK, KAYTARICILIK, KOLLAYICILIK, KURTARICILIK, KUZGUNKILICI, OSMANLICILIK, SALDIRICILIK, SAPTIRICILIK, TIRMANICILAR, YAĞMURLAYICI, YANILTICILIK, YANSITICILIK, YAPINTICILIK, ZORLAYICILIK, AKILLICASINA, AŞAĞIBAĞLICA, AŞAĞICANÖREN, AŞAĞICİVANLI, AŞAĞIDAĞLICA, AYRINTICILIK, BAĞDAŞTIRICI, BAŞLAYICILIK, DIRDIRICILIK, EŞSICAKLIKLI, GICIRDATILMA, GÖRÜNTÜALICI, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ABARTICILIK, AĞLAYICILIK, AKTARICILIK, AYRICALIKLI, BALTALAYICI, BEYAZLATICI, BUHARLAYICI, BULAŞICILIK, ÇALIŞTIRICI, DAĞITICILIK, DENİZALTICI, DOLANDIRICI, GICIKLANMAK, GICIRDATMAK, KARIŞTIRICI, KAYIRICILIK, PARILDAYICI, SALGILAYICI, SICAKLAŞMAK, SIKIŞTIRICI, SULANDIRICI, TANITICILIK, TAŞIYICILIK, UZLAŞTIRICI, VICIRDAŞMAK, YAPIŞTIRICI, YARATICILIK, YASAKLAYICI, YATIŞTIRICI, YAYINDIRICI, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AÇIKLAYICI, ALGILAYICI, ARAŞTIRICI, ARAYICILIK, ARITICILIK, AŞIRICILIK, AYAKKABICI, AYIRICILIK, BANTLAYICI, BASKICILIK, BAŞYARGICI, CANLICILIK, ÇAĞRICILIK, ÇARPICILIK, FIŞKIRTICI, GICIKLAMAK, GICIKLAYIŞ, GICIRDAMAK, GICIRDAYIŞ, IŞINLAYICI, KABADAYICA, KAHVALTICI, KARŞICILIK, KURUYASICA, ODAKLAYICI, OLASICILIK, ONARICILIK, OZONLAYICI, PATLICANLI, SAĞLICAKLA, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AYRICALIK, AYRICASIZ, BAĞINTICI, BAĞLAYICI, BAKICILIK, BASICILIK, BAŞLAYICI, CAYDIRICI, ÇATICILIK, ÇOĞALTICI, DARALTICI, ETRAFLICA, FIÇICILIK, GICIKLAMA, GICIRDAMA, GICIRTILI, HALICILIK, HESAPLICA, HIRILTICI, KABARTICI, KALDIRICI, KALICILIK, KAPICILIK, KAPSAYICI, KAYTARICI, KIRICILIK, KIYICILIK, KOLLAYICI, KURTARICI, MIHLAYICI, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ABARTICI, AĞLAYICI, AKICILIK, AKILLICA, AKTARICI, ALICILIK, ARICILIK, AŞICILIK, ATICILIK, AYICILIK, AYRICALI, BICIRGAN, BULAŞICI, DAĞITICI, DAMITICI, FARKLICA, HAŞARICA, HAVLICAN, ISLATICI, KAYIRICI, KILICINA, PAHALICA, PARALICA, PARMICAN, PATLICAN, POLARICI, SATLICAN, SICAKLIK, SIMSICAK, SIPSICAK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ARAYICI, ARITICI, AYIRICI, BASKICI, BAŞLICA, BIÇKICI, ÇAĞRICI, ÇALGICI, ÇARPICI, ÇIRPICI, GICIKÇA, GICIRTI, ISIRICI, ISITICI, KAPICIK, KAPLICA, KARŞICI, KIRKICI, MANTICI, ONARICI, SARICIK, SICACIK, SICAKÇA, ŞARKICI, TARTICI, TATLICA, TATLICI, UYARICI, YANKICA, YANSICA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AÇKICI, ALÇICI, ARICAK, AYRICA, AZICIK, BAĞICI, BAKICI, BASICI, ÇAKICI, ÇATICI, DALICI, FIÇICI, HALICI, ILICAK, KALICI, KAPICI, KIRICI, KIYICI, RAKICI, SARICA, SATICI, SAYICA, SAYICI, SIKICA, SIKICI, SIZICI, TAZICI, YAKICI, YAPICI, YARICI, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ACICA, AKICI, ALICI, ARICI, AŞICI, ATICI, AYICI, BICIL, CICIK, GICIK, GICIR, ILICA, MICIR, SICAK, VICIK, ABICA, ABICI, AFICA, AHICI, ALICA, AMICA, ARICA, BASIC, BICAK, BICIK, BICIR, BICİK, CICAK, CICCI, CICIH, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AICA, BICI, BICİ, CICI, GICA, GICI, HICI, ICIH, ICIK, ICSH, ICUK, KICI, KICU, PICK

3 harfli kelimeler

DIC, GIC, HIC, ICD, ICU, MIC

2 harfli kelimeler

IC

Bazı kelimelerin anlamları

IC

Soluk alma kapasitesi.

ŞELATLAŞTIRICILAR

Metal iyonları ile koordinasyon bağı yapabilecek çok sayıda merkeze sahip ve bağlanma sonucu genellikle beşli veya altılı halkalar oluşturan maddeler.

KUTLUBEYYAZICILAR

Bartın şehrinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

ICHTHYOPHTHİRİUS

Hymenostomatida takımında, Ophryoglenina alt takımında bulunan dokuyla beslenen protozoon cinsi.

CANLANDIRICILIK

Canlandırıcı olma durumu, animatörlük.

ICTİYOSPORİDİYOZ

Çeşitli balık türlerinde, Ichthyosporidium hoferr'nin neden olduğu, vücudun rengin koyulaşması, ekzoftalmus, aşırı zayıflama ve ölümle sonuçlanan sporadik, kronik ve bulaşıcı bir mantar enfeksiyonu, Ichthyofonus hastalığı.

AŞIRIDOLDURTICU

Motora doğal hava basıncından daha yüksek basınçta hava göndermeye yarayan aygıt.

AŞAĞICUMAFAKILI

Yozgat ili, Sorgun ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

AYRICALIKSIZLIK

Ayrıcalıksız olma durumu.

KROLLDAĞLAYICISI

Tiyanyuma uygulanan, % 1.2 hidroflorik asitli çözelti.

MİLLETLERARASICI

Uluslararasıcı.

ÇALIŞTIRICISIZLIK

Çalıştırıcısız olma durumu, antrenörsüzlük.

ALACAKLANDIRICI

Vadeli satış yapan firmaların her türlü mal ve hizmet satışından doğan haklarını devralan finansal kuruluş.

KABUKSUZLAŞTIRICI

Kabuksuzlaştırma ve parlaklaştırma işlemlerinde kullanılan asitli bileşik.

ŞARKICIKUŞUGİLLER

(Prunellidae),iyi bilinen türleridir.

ULUSLARARASICILIK

Uluslararasındaki ilişkileri benimseme, uluslararasındaki ilişkilerden yana olma, milletlerarasıcılık, beynelmilelcilik, enternasyonalcilik, enternasyonalizm.

  -   -   -  

Anlamında IC bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde IC geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABARTICILIK

Abartıcı olma durumu, abartmacılık, mübalağacılık.

ADETÇE

Sayıca.

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABARTMACILIK

Abartıcılık.

AĞIR

Tartıda çok çeken, hafif karşıtı. Değeri çok olan, gösterişli. Dokunaklı, insanın gücüne giden, kırıcı. Yoğun. Sindirimi güç (yiyecek). Çetin, güç. Çapı, boyutu büyük. Yavaş. Ağır sıklet. Keskin, boğucu (koku). Fiziksel sebeplerden dolayı güç işiten (kulak). Kısık, alçak. Yavaş bir biçimde. Ciddi. Ağırbaşlı, ciddi. Sıkıntı veren, bunaltan. Davranışları yavaş olan.

ABARTMACI

Abartıcı.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

AĞIRLAŞMAK

Ağır duruma gelmek. Sıkıcı ve bunaltıcı bir durum almak. Güçleşmek, zorlaşmak. Gökyüzü bulutlu ve karanlık, iç karartıcı bir hâl almak. Ağırbaşlı olmak. Yavaşlamak. Yiyecek bozulmaya yüz tutmak. Gebe kadın doğurması yaklaşmak. Hasta tehlikeli duruma gelmek, fenalaşmak. Organ görevini yapamaz duruma gelmek.

AÇIKTAN

Bir yerin uzağından. Ayrıca, ek olarak. Sıra ve aşama gözetilmeden, dışarıdan atayarak. Önceden belirlenmiş bir bütçeye bağlı kalmaksızın.

ADAPTÖR

Bir aletin çapları birbirinden farklı olan parçalarından birini ötekine geçirebilmek için yararlanılan bağlayıcı. Aygıtın kullanabileceği düzeye göre elektrik akımını ayarlayan alet, uyarlayıcı.

AĞIRLIK

Ağır olma durumu. Ağırbaşlılık. Terazilerde tartma işi yapılırken bir kefeye konulan nesne. Değerlendirmelerde herhangi bir konu veya evreye, olağanın üzerinde ve belli oranda tanınan değer. Yer çekiminin, bir cismin molekülleri üzerindeki etkisinin oluşturduğu bileşke, gravite. Uykudayken gelen ve insana boğulur gibi bir duygu veren durum. Uyuşukluk ve gevşeklik durumu. Sıkıcı, bunaltıcı, iç karartıcı durum. Orduda bir birliğin cephane, yiyecek ve eşya yükleri. Sorumluluk. Sıkıntı. Takı. Değerli olma durumu. Yük, külfet. Dikkati ve önemi bir şey üzerinde yoğunlaştırmak. Güreş, boks, halter, judo vb. spor dallarında, sporcuların kilolarına göre girdikleri kategori. Etki, baskı, güçlük. Çeyizini düzmek için damadın geline verdiği para, kalın.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.

ADAMCIL

İnsandan ürkmeyen, insana alışmış olan, insana sokulan, sıcakkanlı, munis.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

AÇIKLAYICILIK

Açıklayıcı olma durumu.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

ADAMOTU

Patlıcangillerden, geniş yapraklı, mavi çiçekli, meyveleri sarı, çok yıllık bir bitki, kankurutan, adamkökü (Mandragora autumnalis).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük