İçinde I geçen 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ı" olan 7 harfli toplam 6101 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde ı harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu ı harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ı harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ALÇINSU

Kırmızı renkli su.

KIYAMET

Tek tanrılı dinlerin inanışına göre dünyanın sonu ve bütün ölülerin dirilerek mahşerde toplanacağı zaman, hesap günü, kıyamet günü, mahşer günü. Gürültülü karışıklık, gürültü patırtı. Büyük felaket, afet.

ULTASIZ

Kaba görünüşlü. Terbiyesiz.

HAPAPCI

Nalıncı.

KIDIMIK

Küçük adım. Biraz, ufak parça.

IŞIKLAR

Afyon şehri, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Aydın şehri, Karacasu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Aydın kenti, Nazilli belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir şehri, Bigadiç ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir şehri, Darıca nahiyesine bağlı bir yer. Balıkesir şehri, Dursunbey ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Balıkesir ili, Kireç nahiyesine bağlı bir bölge. Balıkesir kenti, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Balıkesir kenti, Sındırgı belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Bolu ili, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Burdur şehrinde, Yeşilova belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Bursa şehri, Çaltılıbük nahiyesine bağlı bir bölge. Çanakkale ilinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Diyarbakır ilinde, Bismil belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Elâzığ ili, Aydınlar bucağına bağlı bir bölge. Erzurum ilinde, Tekman ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Hakkâri ilinde, Bağışlı nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. İçel ili, Mut belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. İstanbul şehri, Kemerburgaz bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. İzmir ilinde, Kınık ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. İzmir şehri, Tire belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kayseri şehri, Toklar bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kırıkkale ilinde, Balışeyh ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Konya ilinde, Bozkır belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Konya ili, Gölören bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kütahya şehrinde, Altıntaş ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Kütahya şehrinde, Gediz belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Manisa şehrinde, Alaşehir ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Manisa şehri, Gelembe nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Mardin şehrinde, Kızıltepe ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Sakarya şehrinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Şanlıurfa ili, Ceylânpınar ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Tekirdağ kenti, Barbaros bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Tokat şehri, Bereketli nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Trabzon ili, Akçaabat belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

AKTARIŞ

Aktarma işi.

BAŞAKÇI

Tarlalarda kalmış başakları veya bağlarda dökülmüş meyveleri toplayan kimse.

SIRÇALI

Bolu ilinde, Mudurnu ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Çorum ilinde, Mecitözü ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Karabük şehrinde, Safranbolu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Sivas kenti, Sincan bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Tokat ilinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Yozgat ili, Boğazlıyan ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

KAÇANIK

Balta.

LAMBALI

Herhangi bir sayıda lambası olan. Lamba ile çalışan. Birbirinin içine geçebilecek biçimde yapılmış.

AGIRLIH

Ağırlık.

KIDIRIM

Uçurum.

SUSAMCI

Gölge oyununda hamamda susam satan tip. Karagöz oyununda, hamamda susam helvası satan zenci.

KIFIDAK

Birdenbire.

TIKICIK

Parça, lokma, dilim(genellikle et, ekmek, peynir ve benzerleri için). Azıcık.

BELASIZ

Bela içermeyen.

SAÇIMLI

Tutumsuz.

LABINYA

Ayakkabıların altına siyah mum sürmekte kullanılan ayakkabıcı aracı. (Sivrihisar Eskişehir).

TURANCI

Turancılık yanlısı (kimse, görüş vb.), panturanist.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük