İçinde I geçen 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ı" olan 4 harfli toplam 817 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde ı harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu ı harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ı harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

AGIZ

Yeni doğurmuş bir hayvandan ilk günlerde sağılan, koyu yapışkan süt, ağız. Ağız.

KAKI

Meyve kurusu. Oyularak kurutulmuş patlıcan. Ucu demir kancalı, bir iki metre uzunluğunda değnek, zıpkın.

ASGI

Kadınların zincirle boyunlarına astıkları altınlar. İple bağlanıp duvara, tavana asılan sebze ve meyva. Askı: Cehiz bön asgıda. Askı. Çeyizin iplere asılarak sergilenmesi. Gelin alayındaki at, araba, otomobile bağlanan armağan kumaş, havlu ve benzerleri nesneler. Ustaya armağan edilmek için yapımı biten eve asılan kumaş ve benzerleri nesneler.

CIĞA

Gelinlerin ve genç kızların düğünlerde başlarına süs olarak taktıkları parlak renkli tel veya tüy. Kümes hayvanları ve kuşların baş, kanat ve kuyruklarındaki renkli ince ve uzun tüyler. Kuş. Türlü renklere boyanmış tavuk tüyleri. İbik. Zayıf ve uzun boylu. Olgunlaşmış başak tanesi. Soğuk girmemesi için tavan tahtaları arasına doldurulan çamur. Beyaz ve sarı renkte ince çok türlü bir cins ot. Filiz. İnce, dar, taşlı yol, patika. Kıvılcım. Gelin tacı. Gelinlerin ve genç kızların düğünlerde başlarına süs olarak taktıkları parlak renkli tel veya tüy. "boynu altın cığalı. Horoz, ördek, turna gibi hayvanların kuyruklarında uzun tüy.

AYIĞ

Verem.

SOFI

Sofu.

ISIK

Sıcak. Hamam. Sessiz. Sıkışık. Ağzından kolay laf alınmayan, sıkı ağızlı. Sıcak, ısınmış. Konuşmayan, az konuşan.

ŞAŞI

Birbirine paralel görme ekseni olmayan (göz veya kimse). Gözlerini çarpıtarak.

ATKI

Soğuğa karşı omuzlara, başa, sırta veya boyna alınan örtü, bürgü. Büyük yaba. Dokuma tezgâhlarında mekikle enine atılan iplik, argaç. Bazı kadın ayakkabılarında ve çocuk patiklerinde ayağın üstünden geçen, yandan iliklenen ince uzun parça. Kapı ve pencerelerin yapımında üst tarafa konan ağaç, taş veya beton destek, üst eşik.

SAMI

Boyunduruğa geçirilen, öküzlerin bağlanmasına yarayan demir ya da ağaç çubuklar, boyunduruk zelvesi. Boyunduruk zelvesi. Boyunduruk üzerinde, hayvanın boynunun geçtiği ve alt uçlarından iple veya zincirle bağlanan ağaç çubuklar (Erzincan Merkez).

SAĞI

Kuş tersi, kuş gübresi.

SIRF

Yalnızca. Tümüyle, tamamen.

DURI

Temiz.

AŞIH

Aşık.

UZIK

Koşma.

FATI

Kasımpatı.

IRIM

Gözün görebildiği kadar uzaklık. Arazideki çıkıntı, burun. İşaret. Sır: Onların ırımına erilmez. Ustalık, beceriklilik, el uzluğu: Nalbantlığın ırımını aldı. Sokak. Dar sokak, dar yol, patika. Çıkmaz sokak.

BITA

Yumurta.

KIBI

Patik, çocuk ayakkabısı.

YALI

Sahil. Su kıyısında yapılmış büyük, görkemli ev.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük