İçinde I geçen 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ı" olan 4 harfli toplam 817 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde ı harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu ı harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ı harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ACDI

Çalma pekmez.

AZIG

Azık.

INIK

Şişman, semiz.

MIRI

Geveze. Konuşmayan kimse.

MAĞI

Tabaklanmış derinin iç yüzü.

KIST

Çıban kabuğu.

ISSI

Sıcaklık, hararet. Sıcak.

IKIŞ

Ağır canlı, vurdum duymaz. Şişmanlık ve benzerleri nedenlerle zor yürüyen. Mide dolgunluğuna uğrayan: Ahmet ağa helvayı yiye yiye ıkış olmuş.

AYYI

Ayı.

GIYI

Tarla ve bostanları korumak için çevresine çakılan kazık, engel: Tarlalarımıza gıyı tutamadığımızdan hayvanlar ekinlerimize giriyor. Yan, taraf (Kuşu). Kıyı. Kıyı, kenar. Tahta aralarını kapatmakta kullanılan çıta. (Kurtköy, Karaköy, Vezirhan Bilecik; İnönü Eskişehir).

IŞIN

Bir ışık kaynağından çıkarak her yöne yayılıp giden ışık demeti, şua. Işın etkin özdeklerin saçtıkları alfa, beta, gama ışınlarından her biri. Bir noktadan çıkıp sonsuza giden yarım doğrulardan her biri. Belli bir doğrultuda giden tanecikler ya da erke demeti. Isı ya da ışık erkesinin yayılma doğrultusunu gösteren çizgi. Bir çemberin ya da bir yuvarın özeğinden dışa doğru uzanan çizgilerden her biri. Belli bir doğrultuda,giden parçacıklar ya da erke demeti. Bir doğru üzerindeki bir P noktası ile söz konusu doğru üzerinde P nin bir yanında kalan tüm noktaların oluşturduğu küme. Anlamdaş. yandoğru. Herhangi bir ışınım kaynağından çıkarak herhangi bir yöne giden bir ışınımın izlediği doğru. Bu ışınımın kendisi. Bir ışık kaynağından çıkarak her yöne dağılıp giden ışık demeti.

TIRS

Sinirli, titiz.

IZGA

Cimri.

GILI

Bana bak anlamında kullanılır.

BACI

Kız kardeş. Tarikat şeyhlerinin karısı. Bir evde uzun zaman çalışmış yaşlı kadınlara verilen unvan. Büyük kız kardeş, abla. Kadınlara söylenen bir seslenme sözü.

ISGA

Tohumluk küçük soğan, arpacık soğanı.

BIBI

Hala.

MISA

Musa.

IŞIL

Işıklı. Işıldayan, parlak. Işıldayan, parlayan.

KOSI

Kuluçka.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük