İçinde IĞ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ığ" olan, toplam 885 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ığ bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ığ ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ığ olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

FULYABALIĞİGİLLER, GÜMÜŞBALIĞIGİLLER, KAĞITBALIĞIGİLLER, KILIÇBALIĞIGİLLER, KUSMAULLHASTALIĞI, ŞEYTANNAMAZLIĞASI, TURNABALIĞIGİLLER, YAYINBALIĞIGİLLER, YILANBALIĞIGİLLER, YUNUSBALIĞIGİLLER

16 harfli kelimeler

CUMHURBAŞKANLIĞI, ADDİSONHASTALIĞI, AFRİCANDERSIĞIRI, GUMBOROHASTALIĞI, KAYABALIĞIGİLLER, POSADASHASTALIĞI, SİVRİBURUNBALIĞI, TANGİERHASTALIĞI

15 harfli kelimeler

SIĞIRDİLİGİLLER, BEEFMAKERSIĞIRI, DELİOĞLANSARIĞI, HODKİNHASTALIĞI, KUMBALIĞIGİLLER, LAFORAHASTALIĞI, SIĞIRSAZIGİLLER, SIĞIŞTIRABİLMEK, TYZZERHASTALIĞI

14 harfli kelimeler

ÇOBANDAĞARCIĞI, AYBALIĞIGİLLER, BONSMARASIĞIRI, CARREHASTALIĞI, DERZYHASTALIĞI, JOHNEHASTALIĞI, KÖSLERİKKIZIĞI, SIĞIRCIKGİLLER, SIĞIŞTIRABİLME, TERBİYEBAŞLIĞI, TOKMAKLICIĞCIK, YALIMALÇAHLIĞI, YUKARIÇIĞILGAN

13 harfli kelimeler

DENİZŞAKAYIĞI, KARŞITLIĞIMSI, KENTMİMARLIĞI, LEGGHASTALIĞI, LYMEHASTALIĞI, MIĞIRIKARMUDU, MİSLEROVACIĞI, NİŞADIRKAŞIĞI, NORLANDSIĞIRI, ÖĞSÜZYAMALIĞI, ÖKSÜZYAMALIĞI, SIĞDIRABİLMEK, SIĞDIRIVERMEK, SÜMÜKLÜBALIĞI

12 harfli kelimeler

ARACILIĞIYLA, ÇIĞIRTKANLIK, SIĞINMACILIK, SIĞIRKUYRUĞU, TAVŞANBIYIĞI, YILANYASTIĞI, BUNDALIĞIMIZ, CEPHASTALIĞI, ÇIĞIRABİLMEK, ÇIĞRIŞTURMAK, DİREKYASTIĞI, FALAKAÇARIĞI, GÖCENOVACIĞI, KAŞKARANNIĞI, KEKLİKBALIĞI, OĞLANBAŞLIĞI, SIĞDIRABİLME, SIĞDIRIVERME, SIĞINABİLMEK, SIĞINIVERMEK, SIĞIRCIUŞAĞI, SIĞIRGUYRUĞU, SIĞIRSİYDİĞİ, SIĞLAŞTIRMAK, ŞIRLIĞANYAĞI, TERHASTALIĞI, UCCALIĞINDAN, USSALIĞINDAN, YIĞILIVERMEK, YIĞLINDIRMAK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

GÜNEYBALIĞI, SARIĞIBURMA, SIĞDIRILMAK, SIĞIŞTIRMAK, VENÜSÇARIĞI, NİSANBALIĞI, CIĞAZLANMAK, ÇALIÇITLIĞI, ÇAPAKBALIĞI, ÇEKERKAZIĞI, ÇIĞDIKLAMAK, ÇIĞIRABİLME, ÇIĞIRDEŞMEK, ÇIĞIRTMALIK, ÇIĞITLANMAK, ÇIĞŞIRILMAK, DENİZKAŞIĞI, DIĞILDANMAK, DIĞILLANMAK, DIĞIRLANMAK, DONUZBALIĞI, ELAZIĞLILIK, GEYCEĞALIĞI, GÖLGEBALIĞI, GÜMÜŞBALIĞI, HAFTALIĞINA, HASANBALIĞI, HIDIĞLANMAK, IĞRANDIRMAK, ILIĞIVERMEK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BAŞSAĞLIĞI, ÇIĞALANMAK, ÇIĞIRTMACI, İMAMKAYIĞI, SIĞDIRILMA, SIĞINILMAK, SIĞIRCILIK, SIĞIŞTIRMA, YIĞILIŞMAK, SIĞINMAEVİ, AYARKAZIĞI, BAŞKILTIĞI, CIĞALANMAK, CIĞALLAMAK, CIĞARAALTI, CIĞAZLAMAK, CIZIĞLAMAĞ, ÇIĞILATMAK, ÇIĞINDIRIK, ÇIĞIRDAMAK, ÇIĞIRIŞMAK, ÇIĞIŞLAMAK, ÇIĞMALAMAK, DANDARLIĞI, DEDEKAZIĞI, DIĞILDAMAH, DIĞILDAMAK, DIĞIRDAMAK, DIĞIRGAMAK, DIĞIRRAMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ÇIĞALANMA, ÇIĞIRTKAN, ÇIĞIRTMAK, KARASIĞIR, KIĞILAMAK, LIĞLANMAK, SIĞDIRMAK, SIĞINILMA, SIĞINMACI, SIĞIRDİLİ, SIĞIRGÖZÜ, SIĞIRTMAÇ, SIĞLAŞMAK, YIĞDIRMAK, YIĞILIŞMA, AHACIĞINA, ANAŞTALIĞ, ATICIDIĞI, ATIĞETMEK, AVADANLIĞ, AZIĞZIMAK, BALIĞAĞZI, BAŞARIĞÇI, BIÇILIĞAN, BIĞIDIMAK, CAZIĞARSI, CIĞALAMAH, CIĞALAMAK, ÇABIĞIMAK, ÇATIAŞIĞI, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ATBALIĞI, ÇIĞIRMAK, ÇIĞIRTMA, ÇIĞRALIK, KARCIĞAR, KIĞILAMA, LIĞLAMAK, LIĞLANMA, SIĞAMSAL, SIĞDIRIŞ, SIĞDIRMA, SIĞINMAK, SIĞIRCIK, SIĞIRÖDÜ, SIĞIŞMAK, SIĞLAŞMA, YIĞDIRMA, YIĞILMAK, YIĞIŞMAK, AÇIĞIRAK, ALDIĞINA, BAGCILIĞ, BAĞARSIĞ, BAĞCIĞAZ, BALLIĞIM, BIĞARSIĞ, BIĞILCIM, BIĞIRMAK, BIĞIYCIK, BIĞLAMAK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ÇIĞILTI, ÇIĞIRIŞ, ÇIĞIRMA, ÇIĞIRTI, DIĞDIĞI, LIĞLAMA, SIĞINAK, SIĞINIK, SIĞINIŞ, SIĞINMA, SIĞINTI, SIĞIRCI, SIĞIŞMA, YIĞILCA, YIĞILMA, YIĞINAK, YIĞINLA, YIĞINTI, YIĞIŞIK, YIĞIŞIM, YIĞIŞMA, ACIĞARA, ADAMLIĞ, AKÇIĞIR, AKSIĞIN, ALACIĞI, ATAŞLIĞ, ATCIĞAZ, AYIĞIŞİ, AYIŞIĞI, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ÇIĞLIK, DIĞDIK, SIĞLIK, SIĞMAK, TIĞLIK, YIĞILI, YIĞMAK, ACIĞAN, ACIĞAZ, ACIMIĞ, ALAÇIĞ, ALIĞIN, AMANIĞ, ARAÇIĞ, ARALIĞ, ARIĞAN, ARTIĞA, BAŞLIĞ, BIĞILI, BIĞIRI, BIRDIĞ, CIĞALI, CIĞARA, CIĞCIĞ, CIĞCIK, ÇIĞÇIĞ, ÇIĞDAÇ, ÇIĞGIN, ÇIĞIRT, ÇIĞLAN, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ÇIĞIR, DIĞAN, IĞDIR, IĞRIP, LIĞLI, SIĞIN, SIĞIR, SIĞLA, SIĞMA, YIĞIN, YIĞIŞ, YIĞMA, ACCIĞ, ADLIĞ, ALIĞI, ATLIĞ, AZIĞA, BALIĞ, BARIĞ, BIĞAZ, BIĞCI, BIĞÇI, BIĞIR, BIĞIŞ, CIĞAL, CIĞAN, CIĞAZ, ÇIĞAL, ÇIĞIL, ÇIĞIM, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ÇIĞA, IĞIL, SIĞA, ABIĞ, ACIĞ, AÇIĞ, ARIĞ, ASIĞ, AYIĞ, CIĞA, ÇIĞI, ÇIĞU, DIĞA, DIĞI, IĞAÇ, IĞAL, IĞIM, IĞIŞ, IĞLI, KIĞA, KIĞI, LIĞA, MIĞI, OŞIĞ, SIĞI, TIĞA, YIĞA, YIĞI, ZIĞI, ZIĞİ

3 harfli kelimeler

ÇIĞ, KIĞ, SIĞ, TIĞ, BIĞ, CIĞ, DIĞ, GIĞ, LIĞ, MIĞ, ŞIĞ, VIĞ, YIĞ, ZIĞ

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Duman.

YUNUSBALIĞIGİLLER

(Delphinidae),iyi bilinen türleridir.

KAĞITBALIĞIGİLLER

(Trachypterida), kayış balığı (Regalecus glesne) iyi bilinirler.

AFRİCANDERSIĞIRI

Güney Afrika'da yerli ırklardan geliştirilen, orta irilikte, büyük sarkık kulaklı, boğaları tipik hörgüçlü, beyaz yana doğru uzayan boynuzlu, ısıya dirençli sığır ırkı.

GUMBOROHASTALIĞI

Enfeksiyöz bursal hastalık.

KUSMAULLHASTALIĞI

Poliarteritis nodoza.

GÜMÜŞBALIĞIGİLLER

Asalakbilimde, yassı solucanlara arakonakçı türleri dolayısıyle adı geçen kemikli balıklar familyası.

KAYABALIĞIGİLLER

Asalakbilimde, yaprak solucanlara arakonakçı türleri dolayısıyle adı geçen kemikli balıklar familyası. (Gobiidae):, Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının kemikli-balıklar (Teleostei) takımının geri-kemikli-omuzlular (Catosteomi) alt-takımına giren bir familyası. Büyük başlı, basık ve uzun yapılı küçük balıklardır. Karın yüzgeçleri ventral bir disk yapacak biçimde birleşmiştir. Genel olarak denizlerde ve haliçlerde yaşarlar. Birçok türü tatlı suda yaşar. Pekçok türü vardır. Kömürcin kayası (Gobius niger), hurma kayası (G. minutus), azman kaya (G. jose), salyangoz kayası (G. elongatus), tekir kayası (G. cruentatus), tokmak-baş kaya (G. ophiocephalus), akın kayısı (G. quadrimaculatus), sarı kaya balığı (G. auratus), tatlı-su kayası (G. fluviatilis) iyi bilinirler.

KILIÇBALIĞIGİLLER

(Xiphiidae),( Yun. xiphos = kılıç) Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının kemikli-balıklar (Teleostei) takımının dikenliyüzgeçliler (Acanthopterygii) alt-takımına giren bir familyası. Dişleri ve pulları yoktur. Tek türü vardır: Kılıç balığı (Xiphias gladius).

ŞEYTANNAMAZLIĞASI

Örümcek ve ağı.

YAYINBALIĞIGİLLER

Arakonakçı olarak önemli türleri de bulunan balıklar familyası. (Siluridae),türleri iyi bilinirler.

YILANBALIĞIGİLLER

Kimi türleri, asalak solucanlara arakonakçılık yapan ince uzun vücutlu, çoğunluğu pulsuz balıklar familyası. (Anguillidae),iyi bilinen türüdür.

CUMHURBAŞKANLIĞI

Cumhurbaşkanı olma durumu. Cumhurbaşkanı ve diğer görevlilerin bulunduğu bina. Cumhurbaşkanının makamı.

FULYABALIĞİGİLLER

(Myliobatidae),iyi bilinen türüdür.

ADDİSONHASTALIĞI

Birincil hipoadrenokortisizm.

TURNABALIĞIGİLLER

Örnek türü turnabalığı, geniş tenyaya ikinci arakonakçılık eden çok yırtıcı balıklar familyası. (Esocidae),iyi bilinen türüdür.

  -   -   -  

Anlamında IĞ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde IĞ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ACENTELİK

Acentenin yaptığı iş. Acente kuruluşu.

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.

AÇMAZ

Satranç oyununda şahı koruyan taşlardan birinin yerinden oynatılamaması durumu. Tuluatta karşısındakine bir nükte veya tekerleme söyleme kolaylığını veren söz. İçinden zor çıkılır durum.

AÇMACILIK

Açmacının yaptığı iş.

ADAM

İnsan. Birinin yararlandığı, kullandığı kimse. Birinin yanında bulunan ve işini yapan kimse. Bir alanı benimseyen kimse. Eş, koca. Görevli kimse. İyi huylu, güvenilir kimse. Erkek kişi. Daima birinin yanında olan, onu destekleyen, isteklerini yerine getiren kimse.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

ABAJURCULUK

Abajurcunun yaptığı iş.

ABACILIK

Abacının yaptığı iş.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

AÇIKLIKÖLÇER

Bir mikroskobun açıklığını ölçmeye yarayan alet.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACIMAK

Tadı acı duruma gelmek, acılaşmak. Başkasının uğradığı veya uğrayacağı kötü bir duruma üzülmek. Merhamet etmek. Acılı, ağrılı olmak.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük