İçinde İÇ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "" olan, toplam 1010 tane kelime bulunuyor. İçerisinde iç bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu iç ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında iç olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BİÇİMSELLEŞTİRMEK, BİÇİMLENDİREBİLME, BİÇİMSİZLEŞEBİLME, BİÇİMSİZLEŞTİRMEK, ÇEKİÇLETİLEBİLMEK, MEHMETALİÇİFTLİĞİ, YUMURTAPİÇİGİLLER

16 harfli kelimeler

BİÇİMLENDİRİLMEK, BİÇİMSELLEŞTİRME, BİÇİMSİZLEŞTİRME, ÇEKİÇLETİLEBİLME, HAYVANBİÇİMCİLİK, ÖKSÜZOĞLANÇİÇEĞİ

15 harfli kelimeler

BİÇİMLENDİRİLME, İMPARATORİÇELİK, BİÇİMLENEBİLMEK, BİÇİMLENİVERMEK, ÇEKİÇLENEBİLMEK, ÇEKİÇLETEBİLMEK, ÇEKİÇLEYEBİLMEK, ÇEKİÇLEYİVERMEK, ESKİÇOKDEĞİRMEN, HAYVANİÇİNCİLİK, İNSANBİÇİMCİLİK, KRALİÇEKELEBEĞİ, ŞEYTANİŞİÇİVİSİ, TOPLUMİÇİNCİLİK, YENİÇOKDEĞİRMEN

14 harfli kelimeler

BİÇİMLENDİRMEK, BİÇİMSİZLEŞMEK, ÇİÇEKLENDİRMEK, İÇSELLEŞTİRMEK, İNSANİÇİNCİLİK, AYRIBİÇİMLENME, BİÇİMLENEBİLME, BİÇİMLENİVERME, ÇEKİÇLENEBİLME, ÇEKİÇLETEBİLME, ÇEKİÇLEYEBİLME, ÇEKİÇLEYİVERME, DOMANİÇKARAKÖY, DOMANİÇKOZLUCA, İÇBÜKEYİMSİLİK, İÇERİKLEŞTİRME, İÇTENLİKSİZLİK, SİLİNDİRÇİÇEĞİ, YUKARIALİÇOMAK

13 harfli kelimeler

BİÇİMLENDİRME, ÇİÇEKSEVERLİK, İÇSELLEŞTİRME, ALİÇOPEHLİVAN, AŞAĞIALİÇOMAK, BİÇİMLENDİRİŞ, BİÇİMLEŞTİRME, BİÇİMSİZLEŞME, BİÇTİREBİLMEK, BİÇTİRİVERMEK, BİRBİÇİMLİLİK, ÇEKİÇLETİLMEK, ÇİÇEKLİHÜYÜĞÜ, ÇİÇEKLİKELLER, DOMANİÇERİKLİ, İÇBASINÇÖLÇER, İÇEBAKIŞÇILIK, İÇEYÖNELİKLİK, İÇYAPIŞKANLIK, İÇYAPİŞKANLIK, KARAGÖZCİÇEĞİ, KAYADİBİÇAVUŞ, MUSDAFAÇİÇEĞİ, PEKMEZLİÇORBA, TEKBİÇİMLİLİK, YENİÇERİAĞASI, YUKARIÇİÇEKLİ, YUKARIYENİÇAĞ

12 harfli kelimeler

BENİÇİNCİLİK, ENVAİÇEŞİTLİ, HİÇLEŞTİRMEK, İÇTİMAİYATÇI, İMPARATORİÇE, KERPİÇLEŞMEK, TOPLUMİÇİNCİ, BİÇİLEBİLMEK, BİÇİMBİLGİSİ, BİÇİNÇİZILKI, BİÇTİREBİLME, BİÇTİRİVERME, ÇEKİÇLETİLME, DİREZİÇUBUĞU, EKSİÇEKERLİK, EŞBİÇİMCİLİK, EŞBİÇİMLİLİK, İÇAYDINLATMA, İÇDEĞERBİÇİM, İÇGERÇEKLEME, İÇİNDENKOLLU, İÇTUTARLILIK, KANDİLÇİÇEĞİ, MİSKİÇELMASI, OSURUKÇİÇEĞİ, PATLAKÇİÇEĞİ, PEYNİRÇİÇEĞİ, SANDVİÇÇİLİK, STREPTOMİÇES, YALANBİÇİMLİ, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

BİÇERBAĞLAR, BİÇİMLENMEK, BİÇİMSELLİK, BİÇİMSİZLİK, ÇİÇEKLENMEK, ÇİÇEKLEŞMEK, HİÇLEŞTİRME, İÇİNDEKİLER, İÇLENDİRMEK, İÇTENLİKSİZ, İÇTENSİZLİK, KERPİÇLEŞME, YENİÇERİLİK, AKTİNOMİÇES, AŞAĞIİÇKARA, BAKLAÇİÇEĞİ, BİÇİLEBİLME, BİÇİMBOZUMU, BİÇİMLEYİCİ, BİÇTİRİLMEK, ÇEKİÇLENMEK, ÇEKİÇLETMEK, ÇİÇEKLİDERE, ÇİÇEKLİYURT, ÇİÇEKPINARI, ÇİFTLİÇEVRE, FEVZİÇAKMAK, GİYSİÇİBAŞI, GÜNEŞÇİÇEĞİ, GÜNEŞŞİÇEĞİ, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BİÇERDÖVER, BİÇİMCİLİK, BİÇİMLENME, BİÇKİCİLİK, ÇEKİÇLEMEK, ÇİÇEKLEMEK, ÇİÇEKSEVER, ÇİÇEKSİMEK, ENVAİÇEŞİT, İÇTENLİKLE, İÇTENLİKLİ, İÇTİMAİYAT, KRALİÇELİK, MÜTEHEYYİÇ, ABDİÇIKMAZ, ACEMÇİÇEĞİ, ALTINÇİÇEK, BİÇAHLAMAK, BİÇEBİLMEK, BİÇEMLEMEK, BİÇİMDICAK, BİÇİMLEMEK, BİÇİMLENİM, BİÇİMLENİŞ, BİÇİMLEŞME, BİÇİMLİLİK, BİÇİMSİZCE, BİÇİVERMEK, BİÇTİRİLME, BİRBİÇİMLİ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BALÇİÇEĞİ, BENİÇİNCİ, BİÇARELİK, BİÇİMLEME, BİÇTİRMEK, BİLGİÇLİK, BİZLENGİÇ, ÇEKİÇHANE, ÇEKİÇLEME, ÇİÇEĞİMSİ, ÇİÇEKDAĞI, ÇİÇEKLEME, ÇİÇEKSİME, İÇERLEMEK, İÇERLEYİŞ, İÇGÜDÜSEL, İÇİRİLMEK, İÇKİCİLİK, İSVİÇRELİ, NARÇİÇEĞİ, PİÇLEŞMEK, SANDVİÇÇİ, SARIÇİÇEK, İÇDENETİR, AĞIÇİÇEĞİ, ALİÇEYREK, AYRIBİÇİM, BİÇEBİLME, BİÇEMLEME, BİÇİVERME, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AYÇİÇEĞİ, BAYRAMİÇ, BİÇİLMEK, BİÇİMSEL, BİÇİMSİZ, BİÇTİRME, ÇİÇEKLİK, ÇİÇEKSİZ, HİÇÇİLİK, HİÇLEMEK, İÇERİKLİ, İÇERLEME, İÇGÜDÜLÜ, İÇİCİLİK, İÇİRİLME, İÇİRTMEK, İÇKİNLİK, İÇLENMEK, İÇTENLİK, İÇTENSİZ, KANAVİÇE, KAPANİÇE, KAPRİÇYO, KAVUNİÇİ, KERPİÇÇİ, MÜHEYYİÇ, MÜNDEMİÇ, MÜNDERİÇ, MÜREVVİÇ, PİÇLEŞME, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BİÇENEK, BİÇİLME, BİÇİMCİ, BİÇİMLİ, BİGADİÇ, ÇAREVİÇ, ÇİÇEKÇİ, ÇİÇEKLİ, DOMANİÇ, HİÇBİRİ, HİÇLEME, İÇBÜKEY, İÇERLEK, İÇERMEK, İÇİLMEK, İÇİMLİK, İÇİRMEK, İÇİRTME, İÇKİSİZ, İÇLENİŞ, İÇLENME, İÇLİLİK, İÇTİHAT, İÇTİMAİ, İÇTİNAP, KARFİÇE, KRALİÇE, SANDVİÇ, SELVİÇE, İÇGÖREÇ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BAZİÇE, BİÇARE, BİÇMEK, BİLGİÇ, BOLİÇE, ÇARİÇE, DELGİÇ, DÜZİÇİ, GELMİÇ, HİÇBİR, HİÇLİK, HİÇTEN, İÇECEK, İÇERİK, İÇERME, İÇGÖRÜ, İÇGÜDÜ, İÇİLİŞ, İÇİLME, İÇİMLİ, İÇİNDE, İÇİRİK, İÇİRİŞ, İÇİRME, İÇKİCİ, İÇKİLİ, İÇMECE, İÇTEPİ, İÇTİMA, İÇYAĞI, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BİÇEM, BİÇİM, BİÇİŞ, BİÇME, ÇEBİÇ, ÇEKİÇ, ÇEMİÇ, ÇİÇEK, EZGİÇ, HALİÇ, HARİÇ, HİÇÇİ, İÇERİ, İÇİCİ, İÇKİN, İÇLEM, İÇLİK, İÇMEK, İÇREK, İÇSEL, İÇSİZ, İÇTEN, MERİÇ, MİÇEL, MÜZİÇ, NESİÇ, NİÇİN, PEÇİÇ, PİLİÇ, RAYİÇ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

BRİÇ, EĞİÇ, EVİÇ, İÇİM, İÇİN, İÇİŞ, İÇİT, İÇKİ, İÇLİ, İÇME, İÇRE, İLİÇ, MİÇO, BİÇA, BİÇE, BİÇİ, ÇİÇİ, EBİÇ, EGİÇ, ELİÇ, ENİÇ, EPİÇ, ERİÇ, GİÇİ, HİÇİ, İÇAR, İÇCU, İÇEK, İÇEL, İÇER, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

HİÇ, PİÇ, BİÇ, GİÇ, İÇE, İÇİ, KİÇ, MİÇ, TİÇ

2 harfli kelimeler

İÇ

Bazı kelimelerin anlamları

İÇ

Herhangi bir durumun, cismin veya alanın sınırları arasında bulunan bir yer, dâhil, dış karşıtı. Muhteva. Bir ülke, şehir, topluluk vb.nde olan veya yapılan. Kabuğu olan veya dışı kabuk durumunda bulunan yiyeceklerde kabuğun sardığı bölüm. Değişik yemeklerde kullanılmak üzere et ile sebzelerin ince kıyımının karıştırılması ve yoğrulmasıyla meydana getirilen karışım. Cisimlerin yüzeyleri arasında kalan her nokta. Mide, bağırsak, karın. Ten ile dış giysiler arası. Oyuk şeylerin boşluğu. Akıl, gönül, irade gibi insanın manevi varlığını oluşturan şeylerden herhangi biri. Nesnelerin veya kimselerin arasında bulunan nesne veya kimse, ara. Pirinç, soğan ve baharatla hazırlanan, dolmalarda kullanılan karışım. İnsanın manevi varlığıyla ilgili olan. Somut kavramlarda iki veya ikiden çok şeyde merkeze daha yakın olan.

İMPARATORİÇELİK

İmparatoriçe olma durumu.

BİÇİMSİZLEŞTİRMEK

Biçimsiz duruma getirmek, biçimini bozmak.

MEHMETALİÇİFTLİĞİ

Çorum kenti, Sungurlu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

BİÇİMSİZLEŞTİRME

Biçimsizleştirmek işi.

BİÇİMSİZLEŞEBİLME

Biçimsizleşebilmek işi.

BİÇİMLENDİREBİLME

Biçimlendirebilmek işi.

ÇEKİÇLETİLEBİLMEK

Çekiçletme imkânı veya olasılığı bulunmak.

BİÇİMSELLEŞTİRMEK

Biçimsel duruma getirmek. Bir kuramı biçimsel bir kurama dönüştürmek.

BİÇİMSELLEŞTİRME

Biçimselleştirmek işi.

ÖKSÜZOĞLANÇİÇEĞİ

Çorap boğazbağı gibi elörgülerinde görülen bir motif. (Yenikent Aksaray Niğde).

HAYVANBİÇİMCİLİK

İnsan davranışını, onun altındaki düzeylerde bulunan yaratıklara özgü olan kavramlarla betimleyip yorumlayan ve insanı hayvanlardan ayırt eden nitelik ve özelliklerin varlığını yadsıyan görüş.

BİÇİMLENDİRİLME

Biçimlendirilmek işi, şekillendirilme.

ÇEKİÇLETİLEBİLME

Çekiçletilebilmek işi.

BİÇİMLENDİRİLMEK

Bir şeye biçim verilmek, şekillendirilmek.

YUMURTAPİÇİGİLLER

Kuşlar (Aves) sınıfının, dalgıç kuşları (Pygopodes) takımından, bacakları vücutlarının çok gerisinde, ayakları yarı perdeli, kuyrukları körelmiş, böcek, balık ve benzerleri yiyen türleri olan bir familya.

  -   -   -  

Anlamında İÇ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İÇ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ACIMASIZCA

Acımasız olarak, acımasız bir biçimde, acımasızcasına, zalimce, zalimcesine, zalimane.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ACYOCU

Borsa veya piyasada tahvil için çeşitli hileler uygulayan, dolaplar çeviren kimse.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

AÇACAK

Şişelenmiş bazı içeceklerin kapaklarını açmaya yarayan araç. Anahtar. Teneke kutu içinde korunmuş yiyeceklerin kapağını açmaya yarayan araç.

AÇILIM

Açılma işi. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapma. Yeni bir bakış açısı getirme. Sağ açıklık. Bir kısaltma veya formülün açık biçimi.

AÇIKÇA

Gizli bir yönü kalmaksızın, kolay anlaşılır bir biçimde, alenen, aşikâre.

AÇGÖZLÜ

Mala, yiyeceğe ve içeceğe doymak bilmeyen, açgöz, gözü aç, doymaz, gözü doymaz, tamahkâr, haris, hırslı, tokgözlü karşıtı.

AÇELYA

Kokusuz, güzel renkli çiçekler açan bir bitki (Rhododendron).

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABES

Gereksiz, yersiz, boş. Akla ve gerçeğe aykırı. Gereksiz bir biçimde.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük