İçinde Ğ geçen 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ğ" olan 7 harfli toplam 1713 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde ğ harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu ğ harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ğ harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

BÖĞÜRÜŞ

Böğürme işi.

BAYAĞIL

Kötü anlama gelebilecek ya da alçaltıcı anlamda kullanılabilecek (söz). Niğde ilinde, Ulukışla ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

ÖĞKENLİ

Süreğen öksürüklü, bronşitli.

AĞABABA

Dede, ata. Bir yerde, bir topluluk içinde etkili olan, sözü geçen, ileri gelen (kimse). Sanı "ağa" olan babaya çocuğunun sesleniş sözü.

AĞINCIK

Ağınım erkesi nicemi niteliğinde olduğu varsayılan, bugüne dek gözlenmemiş bir parçacık.

YIĞINAH

Toplantı, topluluk. Toplantı yeri. Su birikintisi. Tınaz, ekin yığını. Toplantı.

KAĞITÇI

Kâğıt yapan kimse. Kâğıt ve yazı gereçleri satan kimse.

TOĞRİCA

Doğruca, o istikamet.

DOROĞTU

Dereotu.

ELEĞORE

Başka zamanlardakine nisbetle, diğerlerine nazaran anlamında.

CİLBAĞA

Yaramaz çocuk. Cılız, zayıf, çelimsiz; çocuk.

BAĞIRYA

Yengeç.

ÇIĞIRTI

Çığırma sesi.

OĞMADIK

Beceriksiz. Hesabını bilmeyen, ölçüsüz.

ÇÖKEĞEN

Çok çöken, her vakit çöken.

AĞILKÖY

Diyarbakır şehri, Salat nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Erzincan ili, Kemaliye belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Gümüşhane ilinde, Kelkit belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Isparta ilinde, Eğirdir belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

SIĞINMA

Sığınmak işi, iltica. Yarış sırasında, rüzgârın etkisinden korunmak için başka bir yarışçının arkasına sinme.

DİLBAĞI

Konuşmaya engel olduğuna inanılan dil altındaki et. Birisini kendisine minnettar etmek için verilen hediye ya da yapılan fedakârlık. Nişandan önce erkek tarafının kız tarafına verdiği hediye. Nişandan sonra kız tarafına verilen para. Düğün gecesi gelini konuşturmak için damadın verdiği hediye. Öküzlerin boyunlarına geçirilen 'U' şeklindeki ağacın uçlarını birleştiren kıldan yapılmış ip. Söz kesme, nişan.

YİĞİTEL

Güçlü, korkusuz, kahraman kimse.

YAĞLILI

Geniş büyük mendil.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük