İçinde Ğ geçen 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ğ" olan 5 harfli toplam 1149 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde ğ harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu ğ harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ğ harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

HEĞES

Sabanın tarlada açtığı iz.

MAĞLE

Mahalle.

SÜĞÜN

Buzağı.

TAĞAR

1.Ağzı geniş, büyük toprak küp. 2.Topraktan yapılmış kavanoz, çömlek. Toprak mangal. 4.Oturak. 5.Ateş küreği. Geniş çuval. Yarım ton tahıl alan ölçek. Mangal. İçine ateş konulup, etrafında oturularak ayaklarla birlikte üzerine bir örtü örtülen Isınma aracı. Kap, çanak, küp, çömlek.

ÇIĞRA

Taşlı yol, patika.

PAĞLA

Bakla. Fasulye.

BUĞEZ

Bu defa, bu sefer.

HÜĞUL

Tarla ve bostanlara yapılan küçük bekçi kulübesi.

YAĞAL

Yüzü kahverengi olan hayvan. Kulağı sarı hayvan. Yanardöner, parlak kırmızı. Eğri.

EĞREK

Dinlenme yeri. Hayvanların toplandığı yer. Hayvanların toplu olarak durdukları su başı. Küçük baş hayvanların gece yattıkları yer, ağıl. Köyün ya da mahallenin meydanlığı. Eğlence yeri. Misafir odası. Akar suların yataklarını meydana getiren girintili çıkıntılı topraklar. Hayvanların yazın öğle sıcağında toplanıp dinlendikleri yer. Sıcak havada hayvanların otlakta serinledikleri, dinlendikleri yer. Otlak, gezinti alanı. Su toplanan yer. Avlağı, sürü hayvanlarının istirahat ettiği yer. Dede Korkut'ta Serek'in kardeşi. Aydın ilinde, İncirliova ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

IRĞAT

İşçi, tarım işçisi.

YAZĞI

Alınyazısı.

UMMAĞ

Özenilen şeyin ele geçmemesinden dolayı lohusada meme, erkekte üreme organında olan şişlik, acı. Düş kırıklığı.

EĞNEL

Sürülecek bir tarlanın belirli kimselere ayrılan, kısım ya da parçaları. Orakla biçerken tarlanın uzunlamasına ayrılan parçalarından biri, dilimi.

ISLAĞ

Yaş, ıslak.

AYTUĞ

Ay gibi tuğ.

COĞET

Köşe bucak.

GÖĞEN

Hayvanlara zarar veren gök renkli bir çeşit sinek ya da böcek. Bir çeşit mantar. İçinde su ısıtılan büyükçe ibrik. Yeni yapılan ekmek tandırının iç yüzeyini parlatmak için kullanılan yuvarlak pürüzsüz taş. Yeşillik. Yazın hayvanlara musallat olan gök renkli bir sinek. Bir tür mantar.

DEĞİN

Dek. Sincap.

OKLAĞ

Oklava.