İçinde ÜYÜ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "üyü" olan, toplam 412 tane kelime bulunuyor. İçerisinde üyü bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu üyü ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında üyü olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

BÜYÜKÇİFTLİKKÖYÜ, BÜYÜKKONAKGÖRMEZ, TÜRKMENKARAHÜYÜK, YAĞMURLUBÜYÜKOBA

15 harfli kelimeler

BÜYÜKALTINBULAK, BÜYÜKASLIHANLAR, BÜYÜKKARACAÖREN, BÜYÜKKARIŞTIRAN, BÜYÜKLENEBİLMEK, DAVUTPAŞAHÜYÜĞÜ, KARAHÜYÜKAFŞARI, SAVCILIBÜYÜKOBA, SIDIKLIBÜYÜKOBA

14 harfli kelimeler

BÜYÜKABDİUŞAĞI, BÜYÜKBURHANİYE, BÜYÜKBURUNAĞIL, BÜYÜKKABAKTEPE, BÜYÜKKARAKARLI, BÜYÜKKARAMANLI, BÜYÜKKARAMUKLU, BÜYÜKKARAPINAR, BÜYÜKKEMERDERE, BÜYÜKKÖSEBALCI, BÜYÜKLENEBİLME, BÜYÜTÜLEBİLMEK, ÇİLOĞLANHÜYÜĞÜ, ELBİSTANHÜYÜĞÜ, KÖRAHMETHÜYÜĞÜ, SÜLEYMANHÜYÜĞÜ

13 harfli kelimeler

BAYINDIRHÜYÜK, BÜYÜKAKÇAALAN, BÜYÜKAKÇAKESE, BÜYÜKALTIAĞAÇ, BÜYÜKANAFARTA, BÜYÜKBARDACIK, BÜYÜKBEŞKAVAK, BÜYÜKBOĞAZİYE, BÜYÜKBOSTANCI, BÜYÜKBÜRÜNGÜZ, BÜYÜKÇAKIRMAN, BÜYÜKÇILDIRIM, BÜYÜKÇÖMLEKÇİ, BÜYÜKDAMLACIK, BÜYÜKDAVDANLI, BÜYÜKDURDURAN, BÜYÜKGELENGEÇ, BÜYÜKGERDELLİ, BÜYÜKGÜMÜŞGÜN, BÜYÜKGÜRLEYEN, BÜYÜKİSMAİLCE, BÜYÜKKARAAĞAÇ, BÜYÜKKARAKUYU, BÜYÜKKATRANCI, BÜYÜKKIZILCIK, BÜYÜKKIZILKUM, BÜYÜKKÖMARMUT, BÜYÜTÜLEBİLME, ÇİÇEKLİHÜYÜĞÜ, İNNAPLIHÜYÜĞÜ, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

BÜYÜKÇEKMECE, BÜYÜKELÇİLİK, ALİBEYHÜYÜĞÜ, BÜYÜKARMUTLU, BÜYÜKAVULCUK, BÜYÜKBAHÇELİ, BÜYÜKBALIKLI, BÜYÜKBOYALIK, BÜYÜKÇALAĞIL, BÜYÜKÇAMURLU, BÜYÜKÇAVUŞLU, BÜYÜKÇİFTLİK, BÜYÜKDAĞDERE, BÜYÜKDELİLER, BÜYÜKDERBENT, BÜYÜKDOĞANCA, BÜYÜKEYNELLİ, BÜYÜKGÖKÇELİ, BÜYÜKGÖRÜMLÜ, BÜYÜKGÜLÜCEK, BÜYÜKGÜMÜŞLÜ, BÜYÜKHACIBEY, BÜYÜKHACILAR, BÜYÜKHATAPLI, BÜYÜKIŞIKLAR, BÜYÜKİNCİRLİ, BÜYÜKKALECİK, BÜYÜKKARABAĞ, BÜYÜKKARAYÜN, BÜYÜKKARGILI, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

BÜYÜKLENMEK, AĞAÇLIHÜYÜK, BAŞIBÜYÜKLÜ, BATTALHÜYÜK, BOSTANHÜYÜK, BUĞDAYHÜYÜK, BÜYÜKAKÖREN, BÜYÜKAKSEKİ, BÜYÜKAKÜZÜN, BÜYÜKALANLI, BÜYÜKAŞLAMA, BÜYÜKBAĞLAR, BÜYÜKBURNAK, BÜYÜKCAMİLİ, BÜYÜKCECELİ, BÜYÜKDALYAN, BÜYÜKDİKİLİ, BÜYÜKDÖLLÜK, BÜYÜKDÜZLÜK, BÜYÜKELMALI, BÜYÜKERİKLİ, BÜYÜKESENCE, BÜYÜKFINDIK, BÜYÜKİNCESU, BÜYÜKKABACA, BÜYÜKKAPILI, BÜYÜKKARDEŞ, BÜYÜKKAYALI, BÜYÜKKAYAPA, BÜYÜKKEŞLİK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BÜYÜKLENME, BÜYÜKORHAN, BÜYÜKSEMEK, BÜYÜLENMEK, BÜYÜMSEMEK, BÜYÜTÜLMEK, BÜYÜKPEDER, BÜYÜKŞEHİR, ALACAHÜYÜK, AŞAĞIHÜYÜK, AYAĞIBÜYÜK, BOZCAHÜYÜK, BÜYÜKAFŞAR, BÜYÜKAĞACI, BÜYÜKAYRIK, BÜYÜKBELEN, BÜYÜKBIYIK, BÜYÜKBOLAT, BÜYÜKCANLI, BÜYÜKÇAKIR, BÜYÜKÇALTI, BÜYÜKÇATAK, BÜYÜKÇATMA, BÜYÜKÇAVUŞ, BÜYÜKÇAYLI, BÜYÜKÇİMİŞ, BÜYÜKÇUKUR, BÜYÜKDİVAN, BÜYÜKDOĞAN, BÜYÜKDÜŞES, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BÜYÜCÜLÜK, BÜYÜKSEME, BÜYÜLEMEK, BÜYÜLENİŞ, BÜYÜLENME, BÜYÜLEYİŞ, BÜYÜLTMEK, BÜYÜMSEME, BÜYÜTÜLME, YALIHÜYÜK, BÜYÜKANNE, BÜYÜKBABA, BÜYÜKELÇİ, BAŞIBÜYÜK, BÜYÜKAÇMA, BÜYÜKAKÖZ, BÜYÜKALAN, BÜYÜKBURÇ, BÜYÜKDEDE, BÜYÜKDERE, BÜYÜKDONA, BÜYÜKGÜVE, BÜYÜKKADI, BÜYÜKKALE, BÜYÜKKAYA, BÜYÜRTLEN, BÜYÜTÜLÜŞ, DARIHÜYÜK, DÜYÜLEMEK, EVCİHÜYÜK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

BÜYÜKAYI, BÜYÜKBAŞ, BÜYÜKLÜK, BÜYÜLEME, BÜYÜLTEÇ, BÜYÜLTME, BÜYÜTKEN, BÜYÜTMEK, BÜYÜKANA, BAŞHÜYÜK, BOZHÜYÜK, BÜYÜKADA, BÜYÜKBAĞ, BÜYÜKBEY, BÜYÜKÇAĞ, BÜYÜKÇAT, BÜYÜKÇAY, BÜYÜKÇİT, BÜYÜKDAĞ, BÜYÜKDÜK, BÜYÜKDÜZ, BÜYÜKGÖL, BÜYÜKHAN, BÜYÜKKOÇ, BÜYÜKKÖY, BÜYÜNMEK, BÜYÜRLÜK, DAMBÜYÜK, DAZHÜYÜK, DEVETÜYÜ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BOZÜYÜK, BÜYÜCEK, BÜYÜKÇE, BÜYÜKSÜ, BÜYÜMEK, BÜYÜSEL, BÜYÜTEÇ, BÜYÜTME, BÜYÜTÜŞ, BÜYÜYÜŞ, ÇÜRÜYÜŞ, YÜRÜYÜŞ, BÜRÜYÜŞ, BÜYÜKAY, BÜYÜREK, BÜYÜSÜZ, BÜYÜTÜM, DÜYDÜYÜ, DÜYÜLEG, DÜYÜLEK, DÜYÜNCÜ, DÜYÜNÇE, DÜYÜRCÜ, ENBÜYÜK, HÜYÜKLÜ, KÜYÜRTÜ, SÜYÜMCÜ, SÜYÜMLÜ, SÜYÜRBE, TÜYÜLEN, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BÜYÜCÜ, BÜYÜLÜ, BÜYÜME, ÖLÜYÜK, SÜYÜNG, SÜYÜNK, TÜYÜSÜ, ÜYÜCEK, ÜYÜMEK, ÜYÜNÜK, YÜRÜYÜ

5 harfli kelimeler

BÜYÜK, HÜYÜK, SÜYÜM, BÜYÜG, BÜYÜT, DÜYÜL, DÜYÜM, DÜYÜN, DÜYÜS, GÜYÜK, GÜYÜL, GÜYÜM, KÜYÜK, KÜYÜŞ, MÜYÜŞ, SÜYÜK, SÜYÜN, SÜYÜR, ŞÜYÜK, ŞÜYÜT, TÜYÜM, TÜYÜŞ, ZÜYÜT

4 harfli kelimeler

BÜYÜ, ÇÜYÜ, DÜYÜ, SÜYÜ, ÜYÜK, ÜYÜR

3 harfli kelimeler

ÜYÜ

Bazı kelimelerin anlamları

ÜYÜ

Tavukları kapıp kaçan bir gece kuşu. Gövdesi etli, gözleri yumuk köpek. Tavuk kolerası.

BÜYÜKKONAKGÖRMEZ

Ankara şehrinde, Haymana ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

BÜYÜKÇİFTLİKKÖYÜ

Rize şehri, İyidere belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

TÜRKMENKARAHÜYÜK

Konya ili, Çumra ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

YAĞMURLUBÜYÜKOBA

Kırşehir şehrinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

SIDIKLIBÜYÜKOBA

Kırşehir şehri, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

BÜYÜKASLIHANLAR

Kütahya ili, Dumlupınar ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

BÜYÜKBURHANİYE

Adana kenti, Ceyhan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

KARAHÜYÜKAFŞARI

Denizli şehri, Acıpayam ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

SAVCILIBÜYÜKOBA

Kırşehir kenti, Savcılı nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

BÜYÜKABDİUŞAĞI

Kırşehir kenti, Akpınar belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

BÜYÜKLENEBİLMEK

Büyüklenme imkânı veya olasılığı bulunmak.

BÜYÜKALTINBULAK

Ardahan ili, Göle belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

BÜYÜKKARIŞTIRAN

Kırklareli şehri, Büyükkarıştıran bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

DAVUTPAŞAHÜYÜĞÜ

Hatay ilinde, Reyhanlı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

BÜYÜKKARACAÖREN

Gaziantep ili, Doğanpınar bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

  -   -   -  

Anlamında ÜYÜ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ÜYÜ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AHIR

Evcil büyükbaş hayvanların barındığı kapalı yer, hayvan damı.

AFSUNLANMAK

Büyülenmek.

AGRANDİSMAN

Büyültme.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

AFSUNLAMAK

Büyülemek.

AFSUNLAMA

Büyüleme.

AGRANDİSÖR

Büyülteç.

AFSUNLANMA

Büyülenme.

AÇKI

Bir cismin yüzeyi üzerinde sert bir madde veya bir araç sürterek onu düzleştirip parlatma, perdah. Her türlü açma aracı. Anahtar. Demircilikte delik büyütmekte kullanılan araç.

AĞIR

Tartıda çok çeken, hafif karşıtı. Değeri çok olan, gösterişli. Dokunaklı, insanın gücüne giden, kırıcı. Yoğun. Sindirimi güç (yiyecek). Çetin, güç. Çapı, boyutu büyük. Yavaş. Ağır sıklet. Keskin, boğucu (koku). Fiziksel sebeplerden dolayı güç işiten (kulak). Kısık, alçak. Yavaş bir biçimde. Ciddi. Ağırbaşlı, ciddi. Sıkıntı veren, bunaltan. Davranışları yavaş olan.

AFSUN

Büyü.

AĞIT

Ölenin iyi niteliklerini, ölümünden duyulan acıyı dile getiren söz veya ezgi. Gelinin arkasından niteliklerini anlatan söz veya ezgi. Ölen bir kimsenin gençliğini, güzelliğini, iyiliklerini, değerlerini, arkada bıraktıklarının acılarını, büyük felaketlerin acılı etkilerini dile getiren söz veya okunan ezgi, yazılan yazı, sagu, mersiye.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

AFSUNLU

Büyülü.

AFSUNCULUK

Büyücülük.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

AĞABEY

Büyük erkek kardeş, ağa, aka, ede, efe. Saygı ve sevgi göstermek üzere yaşça büyük olan erkeklere söylenen bir seslenme sözü.

AKBABAGİLLER

Gündüz yırtıcıları alt takımının, kanatları geniş ve büyük olan, iyi uçan büyük kuşları içine alan bir familyası.

AFSUNCU

Büyücü.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük