İçinde ÖRE geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "öre" olan, toplam 615 tane kelime bulunuyor. İçerisinde öre bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu öre ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında öre olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BAŞÖRENDOĞANCILAR, GÖREVLENDİREBİLME, KARACAÖRENYAYLASI, KARAMIKKARACAÖREN, YUKARIKIZILCAÖREN

16 harfli kelimeler

GÖREVLENDİRİLMEK, AŞAĞIKIZILCAÖREN, KERTMEKARACAÖREN, SAKARIKARACAÖREN, YÖRESELLEŞTİRMEK, YUKARIKARACAÖREN

15 harfli kelimeler

GÖREVLENDİRİLME, AŞAĞIKARACAÖREN, BÜYÜKKARACAÖREN, KÜÇÜKKARACAÖREN, YENİKIZILCAÖREN, YÖRESELLEŞTİRME, YUKARIŞEHİRÖREN, YÜRÜKKARACAÖREN

14 harfli kelimeler

GÖREVLENDİRMEK, TÖRETANIMAZLIK, KUZÖRENEMİRLER, TAHTACIÖRENCİK, YALAKÇUKURÖREN, YILDIRIMELÖREN, YUKARIİKİZÖREN, YUKARIKARAÖREN, YUKARIORTAÖREN, YUKARIÖRENBAŞI, YUKARIÖRENSEKİ

13 harfli kelimeler

GÖRENEKSİZLİK, GÖREVSELCİLİK, YÖRESELLEŞMEK, AKÖRENSÖKÜLER, AŞAĞIİKİZÖREN, AŞAĞIKARAÖREN, BELKARACAÖREN, DEREÇETİNÖREN, DOĞUBELENÖREN, EĞERLİKOZÖREN, GÖREVLENDİRME, KASABAÖRENCİK, KÖRELTEBİLMEK, PASTÖRELLOZİS, TAŞKARACAÖREN, TEKGÖREVLİLİK, TÜRKMENAKÖREN, YÖRELLEŞTİRME, YUKARICANÖREN, YUKARIDALÖREN, YUKARIÖRENCİK

12 harfli kelimeler

GÖRENEKÇİLİK, YÖRESELLEŞME, AKÖRENÇARŞAK, AŞAĞICANÖREN, AŞAĞIDALÖREN, AŞAĞIKUZÖREN, BEZCİKUZÖREN, DAĞÇUKURÖREN, EĞERLİALÖREN, GÖREBEŞLEMEK, HALİTBEYÖREN, HASKIZILÖREN, KIZILÖRENCİK, KÖRELTEBİLME, KUZÖRENDAĞLI, KÜÇÜKTEKÖREN, MERCİMEKÖREN, ORTAKARAÖREN, ÖNGÖREBİLMEK, ÖRENDELENMEK, VAKIFBELÖREN, YILDIRIMÖREN, YUKARIAKÖREN

11 harfli kelimeler

ÇÖREKLENMEK, GÖRECECİLİK, GÖREVDAŞLIK, GÖREVLENMEK, GÖREVSİZLİK, TÖRETANIMAZ, AKÖRENKIŞLA, AŞAĞIAKÖREN, BÜYÜKAKÖREN, ÇAĞLICAÖREN, ÇİFTLİKÖREN, DEMİRCİÖREN, DERECİKÖREN, FRENKGÖREĞİ, GAZLIAKÖREN, GÖRELİKHALİ, KIZILCAÖREN, KÜÇÜKAKÖREN, ÖNGÖREBİLME, PASTÖRELLOZ, SAKARCAÖREN, SAMANLIÖREN, SARININÖREN, ŞEKERBÖREĞİ, TEPECİKÖREN, TÜRKMENÖREN, YÖREKLEŞMEK, YÖRENDÜRMEK, YÜRÜKBÖREĞİ

10 harfli kelimeler

BAYRAMÖREN, GÖRENEKSEL, GÖREVCİLİK, TÖRELCİLİK, TÖRESİZLİK, YÖRESELLİK, SAĞTÖRESEL, BALLIBÖREK, BOĞAZGÖREN, BÖREKÇİLİK, BUĞDAYÖREN, BURMABÖREK, DAĞBELÖREN, DENİZGÖREN, DERECEÖREN, DEVELİÖREN, DOYMUŞÖREN, DÖRELENMEK, ESKİAKÖREN, GASIKBÖREK, GÖKGÖRENLİ, GÖREBİLMEK, GÖREDURMAK, GÖREDÜŞMEK, GÖREKLEMEK, GÖREMEDİYE, GÖRENDORUK, GÖRENEKSİZ, GÖRESLEMEK, GÖREŞLEMEK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

GÖRECELİK, GÖRELİLİK, GÖRENEKÇİ, GÖRENEKLİ, GÖRESİMEK, KIZILÖREN, KÖRELTMEK, TÖRECİLİK, AKTÖRESEL, AKÇALÖREN, ALANGÖREN, AVŞARÖREN, BAYATÖREN, BEDİRÖREN, BELENÖREN, BEYBÖREĞİ, BOĞAZÖREN, BÖLÜKÖREN, BUĞURÖREN, CİBİNÖREN, CİNLİÖREN, ÇAKIRÖREN, ÇATALÖREN, ÇEŞMEÖREN, ÇETİKÖREN, ÇOBANBÖRE, ÇOBANÖREN, ÇOÇUKÖREN, DEMİRÖREN, DOĞANÖREN, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AĞAÇÖREN, BÖREKLİK, ÇÖREKLİK, GÖRECELİ, GÖRESİME, GÖREVDAŞ, GÖREVSEL, GÖREVSİZ, GÜNGÖREN, KEÇİÖREN, KÖRELMEK, KÖRELTME, TÖRELLİK, TÖRELSİZ, TÖRENSEL, YÖREKENT, ADAGÖREN, AKÇAÖREN, ALÇIÖREN, ALIÇÖREN, ARIKÖREN, ARPAÖREN, AYAZÖREN, BÖREKOTU, CAMİÖREN, CİNKÖREZ, ÇAYGÖREN, DAĞGÖREN, DANAÖREN, DARIÖREN, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BÖREKÇİ, ÇÖREKÇİ, GÖRELİK, GÖRENEK, GÖREVLİ, KÖRELİŞ, KÖRELME, TÖRENLİ, TÖRESEL, UZGÖREN, YÖRESEL, İÇGÖREÇ, ÇÖREOTU, SAĞTÖRE, ADAÖREN, ATATÖRE, BAĞÖREN, BALÖREN, BAŞÖREN, BEKTÖRE, BELÖREN, BELÖRER, BEŞÖREN, BEYÖREN, BEYTÖRE, BOZÖREN, BÖRBÖRE, BÖREKLİ, BÖREMİT, BÖREMÜT, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AKÖREN, AKTÖRE, GÖRECE, GÖRECİ, GÖRELE, GÖRELİ, KÖREBE, KÖREŞE, TÖRECİ, TÖRELİ, AYTÖRE, BÖÖREK, ELGÖRE, ELÖREN, ERTÖRE, EVGÖRE, GÖREBİ, GÖREKE, GÖREME, GÖRESİ, HÖREGE, HÖREKE, HÖRENK, İÇÖREN, İLÖREN, KÖREBİ, KÖREKE, KÖREPE, KÖREZİ, ÖNÖREM, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BÖREK, ÇÖREK, FLÖRE, GÖREV, ÖREKE, TÖREL, TÖREN, BÖREG, BÖREN, BÖREZ, DÖREK, DÖREZ, ELÖRE, GÖREÇ, GÖREK, GÖREL, GÖREN, GÖRES, GÖRET, GÖREZ, HÖREK, KÖREK, KÖREŞ, KÖREZ, NÖREK, NÖREN, ÖREÇE, ÖREDE, ÖREGÜ, ÖREĞİ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

GÖRE, ÖREK, ÖREN, TÖRE, YÖRE, HÖRE, KÖRE, MÖRE, ÖREÇ, ÖREY, SÖRE

3 harfli kelimeler

ÖRE

Bazı kelimelerin anlamları

ÖRE

Güç, erke. Çevre, dolay. Makarna. Üç yaşında dişi tay. Yün, iplik eğirme aracı, kirmen. Ora bura, kıyı köşe. Örek; bina. Gazete, dergi veya kitap gibi yazılı şeylerde sayfanın yukarıdan aşağıya doğru bölünmüş olduğu kısımlardan her biri.

YÖRESELLEŞTİRMEK

Yöresel duruma getirmek.

GÖREVLENDİREBİLME

Görevlendirebilmek işi.

BÜYÜKKARACAÖREN

Gaziantep ili, Doğanpınar bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

YUKARIKIZILCAÖREN

Karabük şehri, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

KARAMIKKARACAÖREN

Afyon ili, Çay ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

AŞAĞIKIZILCAÖREN

Karabük ili, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

SAKARIKARACAÖREN

Eskişehir şehri, Alpu ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

KARACAÖRENYAYLASI

Eskişehir kenti, Kaymaz nahiyesine bağlı bir bölge.

BAŞÖRENDOĞANCILAR

Zonguldak ilinde, Ormanlı nahiyesine bağlı bir bölge.

GÖREVLENDİRİLMEK

Görev verilmek, tavzif edilmek.

GÖREVLENDİRİLME

Görevlendirilmek işi.

KÜÇÜKKARACAÖREN

Gaziantep şehrinde, Doğanpınar bucağına bağlı bir yer. Gaziantep kenti, Oğuzeli ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

KERTMEKARACAÖREN

Sivas ilinde, Ulaş ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

YUKARIKARACAÖREN

Sinop ili, Durağan belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

AŞAĞIKARACAÖREN

Sinop ilinde, Durağan belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Şanlıurfa ili, Karakeçi bucağına bağlı bir yer.

  -   -   -  

Anlamında ÖRE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ÖRE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

AH

İlenme, beddua. (a:h) Ağrı, acı duyulduğunda söylenen bir söz. (a:h) Sesin tonuna göre pişmanlık, öfke, özlem, beğenme, sevgi vb. duygular anlatan bir söz.

ADAY

Bir görev, bir iş için kendini ileri süren veya başkaları tarafından ileri sürülen kimse. Bir iş için yetiştirilmekte, eğitilmekte olan kimse, namzet.

ADAPTÖR

Bir aletin çapları birbirinden farklı olan parçalarından birini ötekine geçirebilmek için yararlanılan bağlayıcı. Aygıtın kullanabileceği düzeye göre elektrik akımını ayarlayan alet, uyarlayıcı.

AHLAKÇA

Ahlak anlayışına göre, ahlak değerleri bakımından, ahlaken.

ADAM

İnsan. Birinin yararlandığı, kullandığı kimse. Birinin yanında bulunan ve işini yapan kimse. Bir alanı benimseyen kimse. Eş, koca. Görevli kimse. İyi huylu, güvenilir kimse. Erkek kişi. Daima birinin yanında olan, onu destekleyen, isteklerini yerine getiren kimse.

ADLİYE

Hukuk ve adalet işlerini gören devlet kuruluşları. Hukuk ve adalet işlerinin görüldüğü resmî yapı.

AĞIRLIK

Ağır olma durumu. Ağırbaşlılık. Terazilerde tartma işi yapılırken bir kefeye konulan nesne. Değerlendirmelerde herhangi bir konu veya evreye, olağanın üzerinde ve belli oranda tanınan değer. Yer çekiminin, bir cismin molekülleri üzerindeki etkisinin oluşturduğu bileşke, gravite. Uykudayken gelen ve insana boğulur gibi bir duygu veren durum. Uyuşukluk ve gevşeklik durumu. Sıkıcı, bunaltıcı, iç karartıcı durum. Orduda bir birliğin cephane, yiyecek ve eşya yükleri. Sorumluluk. Sıkıntı. Takı. Değerli olma durumu. Yük, külfet. Dikkati ve önemi bir şey üzerinde yoğunlaştırmak. Güreş, boks, halter, judo vb. spor dallarında, sporcuların kilolarına göre girdikleri kategori. Etki, baskı, güçlük. Çeyizini düzmek için damadın geline verdiği para, kalın.

AFFETMEK

Bağışlamak. Hoşgörü ile karşılamak, mazur görmek. Birinin sorumluluğundaki bir görevden veya işten çıkmasına izin vermek.

AHİLİK

Cömertlik. Kökleri eski Türk törelerine dayanan ve Anadolu'da yüksek bir gelişim gösteren esnaf, zanaatçı, çiftçi vb. bütün çalışma kollarını içine alan ocak.

ADAP

Töre. Yol yordam.

AĞIRLAŞMAK

Ağır duruma gelmek. Sıkıcı ve bunaltıcı bir durum almak. Güçleşmek, zorlaşmak. Gökyüzü bulutlu ve karanlık, iç karartıcı bir hâl almak. Ağırbaşlı olmak. Yavaşlamak. Yiyecek bozulmaya yüz tutmak. Gebe kadın doğurması yaklaşmak. Hasta tehlikeli duruma gelmek, fenalaşmak. Organ görevini yapamaz duruma gelmek.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

AHLAK

Bir toplum içinde kişilerin uymak zorunda oldukları davranış biçimleri ve kuralları, aktöre, sağtöre. Huylar.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

AĞITLAMA

Ölmüşleri anmak için düzenlenen törende okunan övgü.

AF

Bir suçu, bir kusuru veya bir hatayı bağışlama. Görevden çıkarılma.

AHİRET

Dinî inanışa göre, insanın öldükten sonra dirilip sonsuza dek kalacağı ve Tanrı'ya hesap vereceği yer, öbür dünya, öteki dünya.

ADAYLIK

Aday olma durumu, namzetlik. Bir görevde yetiştirilme.

AÇMA

Açmak işi. Bir tür susamsız, kalınca, yağlı çörek. Orman içinde ağaç kesme veya yakma yoluyla tarıma elverişli bir duruma getirilen arazi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük