İçinde ÖR geçen 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ör" olan 8 harfli toplam 413 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde ör bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu ör ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ör olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KÖRÜKSÜZ

Körüğü olmayan.

ÜSTÜNKÖR

Yüzeyden, gelişigüzel.

YÖRÜKLER

Samsun ilinde, Ondokuzmayıs ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Tekirdağ ilinde, Dambaslar bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

KÖRZÜVAL

Saban okunun ucunda bulunan ve okun boyunduruktaki halkadan çıkmamasını sağlayan eğri bir ağaç.

YÖRDEMLİ

Becerikli, eli uz, yoluyla yordamıyla iş yapan.

HÖRÜŞMEK

Öküzler bağırmak, böğürmek.

AKÇAÖREN

Ağrı ili, Patnos belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Ankara kenti, Kazan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Ankara şehrinde, Yenikent nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Bitlis şehrinde, Ovakışla nahiyesine bağlı bir yer. Burdur şehrinde, Kemer ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Çankırı ili, Eldivan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Düzce kenti, Yığılca belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Eskişehir şehrinde, Mihalıççık ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Niğde şehrinde, Altunhisar belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Şanlıurfa şehri, Hilvan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Van ilinde, Timar nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

SAKAÖREN

Bingöl ili, Karlıova belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

MÜLKÖREN

Şanlıurfa kenti, Yaylak bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

GÖLGÖREN

Bitlis kenti, Ovakışla bucağına bağlı bir yer.

ÖRÜBİLİM

Bir dili, yazıl belgelere, yapıtlara dayanarak inceleyen bilim dalı.

KÖRPECİK

Çok körpe, çok taze. Çok genç.

TÖRENSEL

Törenle ilgili.

AMATÖRCE

Amatör gibi. (amatö'rce) Amatörün yapabileceği bir biçimde.

KÖRTÜLEZ

Büyük.

TÖRELLİK

Topluluk yaşamını, insan davranışlarını düzenleyerek insanların birbirlerine ve topluma karşı ödevlerini belirleyen kural ve ölçüler bütünü, ahlakilik.

KÖRSEMÇİ

Serçe.

YÖRÜKKÖY

Karabük kenti, Safranbolu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ÖLÜNKÖRÜ

Ocaklarda, yakılan odunları dayamaya yarayan üç ayaklı büyük, demir sacayak. Küçük lamba, idare lambası. Kötü, yaramaz: Bu kimse çok ölünkörü.

ÖRGÜTSEL

Örgütle ilgili.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük