İçinde ÖR geçen 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ör" olan 4 harfli toplam 52 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde ör bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu ör ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ör olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DÖRÜ

Gelinlerin damat ve akrabalarına, damatların da gelin ve akrabalarına verdikleri hediyeler.

DÖRT

Dört sayısının adı. Bu sayıyı gösteren 4 ve IV rakamlarının adı. Üçten bir artık.

ÖREÇ

Sac üstünde pişirilen ekmeği çevirmeye yarayan tahta araç.

ÖRYE

Dişi tay.

ÖRGÜ

Örme işi ya da biçimi. Örülerek yapılan, örme. Örülmüş saç bölüğü, belik. İletişim, ulaşım vb.nin ülke yüzeyinde yayılmış biçimi, ağ. Tığ, şiş veya özel makineyle ilmiklerin yan yana getirilmesiyle örülerek yapılmış şey. Dokumacılıkta atkı ve çözgü ipliklerinin, dokumayı oluşturacak biçimde belli bir desene göre kesişmesi. Konunun ana çizgisi, oyunun işlenişi veya çatısı. Her türlü eylem ve olaydan oluşan akış. Bazı sinir veya damarların birbirine geçip dolaşmasından ortaya çıkan oluşum. Yapı.

ÖREK

Duvar.

BÖRT

Böcek, akrep, çıyan, örümcek v.s. Çürük. Yarı kurumuş meyve, zerdali. Yarı hazırlanmış pekmez.

HÖRF

Korku.

HÖRÇ

Piramit biçimindeki toprak ya da taş yığını. Kayanın ya da tepenin yüksek yeri. Karısını şart ederek boşayan bir kimsenin tekrar karısını alabilmesi için kadının bir başkası ile evlenmesi.

GÖRÜ

Görme yetisi. Bir yerin çevreyi görme özelliği, nezaret. Dolaysız kavrama, birden kavrama.

KÖRE

Karınca yuvası. Demirci körüğünün, kömürlerin yandığı bölüme açılan deliği. Tahıllarda görülen sürme hastalığı. Karınca kümesi. Kuru egzama, temriye. Yuva: Karınca köresi. Üzüm türü.

ÖRÜK

Örülmüş olan yer. Saç örgüsü.

ÖRÜM

Sürünün gece veya sabaha karşı otlaması.

GÖRK

Güzellik, gösteriş.

TÖRÜ

Yol, düzen. Töre.

ÖREN

Kalıntı.

KÖRS

Kütahya ili, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ÖRSÜ

Ucu yanmış odun parçası.

HÖRE

Onbeş yirmi santimetre boyundaki sopalarla oynanan bir çeşit oyun. Küçük.

KÖRT

Dağların tepelerindeki çukur, çukur tarla. Güreşte yere yatırma, yenme. Kesme özelliği, sivriliği kaybolmuş kesici araç.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük