İçinde ÖLÇÜŞ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ölçüş" olan, toplam 7 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ölçüş bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ölçüş ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ölçüş olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

12 harfli kelimeler

ÖLÇÜŞEBİLMEK

11 harfli kelimeler

ÖLÇÜŞTÜRMEK, ÖLÇÜŞEBİLME

10 harfli kelimeler

ÖLÇÜŞTÜRME

8 harfli kelimeler

ÖLÇÜŞMEK

7 harfli kelimeler

ÖLÇÜŞME

5 harfli kelimeler

ÖLÇÜŞ

Bazı kelimelerin anlamları

ÖLÇÜŞ

Ölçme işi.

ÖLÇÜŞMEK

Biriyle yan yana gelerek boy bakımından ölçülmek. Karşılaştırmak, mukayese etmek. Yarışmak, müsabaka yapmak.

ÖLÇÜŞEBİLMEK

Ölçüşme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ÖLÇÜŞTÜRME

Ölçüştürmek işi.

ÖLÇÜŞTÜRMEK

Ölçüşme işini yaptırmak. Aradaki farkı bulmak için iki şeyi yan yana getirmek, karşılaştırmak, mukayese etmek.

ÖLÇÜŞEBİLME

Ölçüşebilmek işi.

ÖLÇÜŞME

Ölçüşmek işi.

  -   -   -  

Anlamında ÖLÇÜŞ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ÖLÇÜŞ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

DADAŞMAK

Ölçüşmek.

BOYLAŞMAK

Boy ölçüşmek.

VURUŞTURMAK

Vuruşma işini yaptırmak. Oyunda berabere kalındığında, son bir oyunla yeneni seçmek. Karşılaştırıp, ölçüştürmek: Vuruşturalım bakalım, hangimizin saati daha güzel. Ölçüştürmek, karşılaştırmak.

ÇIKMAK

İçeriden dışarıya varmak, gitmek. Süresi dolduğunda ayrılmak. Gerçekleşmek. Yayılmak, duyulmak. Yerinden oynamak. Görünür ya da belli bir durumda bulunmak. Bir iddia ile ortalıkta görünmek. Belirmek, tanınmak. Meydana gelmek. Yayılmak. Niteliği sonradan anlaşılmak. Gelmek. Giderilmek, yok olmak. Yetkili birinin makamına iş için gitmek. Bir şeyin yukarısına doğru yürümek. Artırmak, fiyatı yükseltmek. Bir konu yetkililerce karara bağlanmak. Mal olmak. Bir durumla ilgili niteliklerini yitirmek, bir durumdan başka bir duruma geçmek. Büyük abdest bozmak. Karaya ayak basmak. Oyunda herhangi bir rolü oynamak. Elde edilmek, sağlanmak, istihsal edilmek. Yükselmek, artmak. Herhangi bir durumda olduğu anlaşılmak. Yetişecek ölçüde olmak. Harcamak zorunda kalmak. Eksilmek. Ay veya mevsim geçmek. Bir inceleme, bir araştırma sonucu bulmak. Binaya kat eklemek. Erişmek, görmek. Bulunduğu yerden fırlamak, kopmak. Sıyrılmak, ayrılmak. Olmak, bulunmak, var olmak. Bulunduğu yeri bırakıp başka yere geçmek, taşınmak, ayrılmak, ilgisini kesmek. Yapılmak, yürümek. Bitmek, büyümek, sürmek. Karşı gelebilmek, boy ölçüşmek. Bir yere ulaşmak, varmak. Bir sebeple bulunulan yerden ayrılmak. Talihine veya payına düşmek, isabet etmek, vurmak. Piyasaya sürülmek. Oluşmak, olmak. Sesini yükseltmek. Bir şeyin düzeni bozulmak, eskisinden daha değişik, kötü bir duruma girmek. Bulaşmak. Ay, Güneş görünmek. Bir meslek veya bilim kurumunda okuyup yetişmek, mezun olmak. Verilmek. Vermeye katlanmak. Flört etmek. Davranışta herhangi bir niteliği bulunmak. Unutmak. Yayımlanmak. Yeni yetişip satışa sunulmak.

KIYPIŞMAK

Kıskançlık nedeniyle birisiyle yarışmak, boy ölçüşmek.