İçinde ÇO geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ço" olan, toplam 687 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ço bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ço ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ço olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ÇOMAKDAĞKIZILAĞAÇ, ÇORAKLAŞTIRABİLME

16 harfli kelimeler

ÇOĞULLAŞTIRILMAK, ÇOKSAÇAKLIGİLLER, ÇORAKLAŞTIRILMAK

15 harfli kelimeler

ÇOBANALDATANLAR, ÇOCUKLAŞABİLMEK, ÇOĞALTILABİLMEK, ÇOĞULLAŞTIRILMA, ÇORAKLAŞABİLMEK, ÇORAKLAŞTIRILMA, ESKİÇOKDEĞİRMEN, GÖKÇEAĞAÇOYMAĞI, KARAÇOBANPINARI, ORTAÇOKDEĞİRMEN, YENİÇOKDEĞİRMEN

14 harfli kelimeler

ÇOBANDAĞARCIĞI, ÇOCUKLAŞTIRMAK, ÇOĞULLAŞTIRMAK, ÇOPURLAŞTIRMAK, ÇORAKLAŞTIRMAK, ÇOĞALTILABİLME, ÇORAKLAŞABİLME, YUKARIALİÇOMAK, YUKARIÇOBANİSA, YUKARIÇOBANÖZÜ

13 harfli kelimeler

ALİÇOPEHLİVAN, AŞAĞIALİÇOMAK, AŞAĞIÇOBANİSA, AŞAĞIÇOBANÖZÜ, ÇOBANHAMİDİYE, ÇOCUKLAŞTIRMA, ÇOCUKSANLILIK, ÇOCUKSULAŞMAK, ÇOĞALTABİLMEK, ÇOĞALTIVERMEK, ÇOĞULLAŞTIRMA, ÇOKDOLAMLILAR, ÇOKHALKALILAR, ÇOKTANRICILIK, ÇOLAKPEHLİVAN, ÇOPURLAŞTIRMA, ÇORAKKADİRLER, ÇORAKLAŞTIRMA, ÇORAKMITIRLAR, IŞILÇOĞALTICI, KILIÇOYUNCUSU, PEKMEZLİÇORBA

12 harfli kelimeler

ÇOBANALDATAN, ÇOBANÇANTASI, ÇOBANDEĞNEĞİ, ÇOBANPÜSKÜLÜ, ÇOBANSÜZGECİ, ÇOBANTUZLUĞU, ÇOKBİLMİŞLİK, ÇOTİRAGİLLER, ÇOBANÇEŞMESİ, ÇOBANSAYVANT, ÇOBANYILDIZI, ÇOCUKLUYANIŞ, ÇOCUKSULAŞMA, ÇOĞALABİLMEK, ÇOĞALIVERMEK, ÇOĞALTABİLME, ÇOĞALTIVERME, ÇOĞALTTIRMAK, ÇOKDÜZEYLEME, ÇOKKARILILIK, ÇOKKOCALILIK, ÇOMAKKURTLAR, KARMANÇORMAN, KATIKÇORBASI, KÜÇÜKÇOBANLI, OYNAŞLIÇORBA

11 harfli kelimeler

ÇOBANDÜDÜĞÜ, ÇOBANİĞNESİ, ÇOBANTARAĞI, ÇOCUKLAŞMAK, ÇOCUKSUZLUK, ÇOPURLAŞMAK, ÇORAKLAŞMAK, ÇARIKÇORABI, ÇOBANDİVANI, ÇOBANDURAĞI, ÇOBANKAZANI, ÇOBANPINARI, ÇOBANSIZLIK, ÇOĞAÇLANMAK, ÇOĞALABİLME, ÇOĞALIVERME, ÇOĞALLAŞMAK, ÇOĞALTILMAK, ÇOĞALTTIRMA, ÇOĞONCASINA, ÇOĞŞURULMAK, ÇOĞULDAŞMAK, ÇOĞULLAŞMAK, ÇOĞUŞTURMAK, ÇOKGENLEŞME, ÇOKKATLILIK, ÇOKLUBUZSUL, ÇOKUŞTURMAK, ÇOLIKLANMAK, ÇORAKLANMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ÇOBANÜZÜMÜ, ÇOCUKSULUK, ÇOĞULLAMAK, ÇOĞUMSAMAK, ÇOĞUNLUKLA, ÇOMAKLAMAK, ÇORAPÇILIK, PALYAÇOLUK, BİRÇOKLARI, ÇOBANBEYLİ, ÇOBANCALIK, ÇOBANCILIH, ÇOBANHASAN, ÇOBANSALIK, ÇOBANSARAY, ÇOBANUŞAĞI, ÇOBANYATAK, ÇOCUKLAŞMA, ÇOĞALAŞMAK, ÇOĞALTILMA, ÇOĞEÇLEMEK, ÇOĞŞURTMAK, ÇOĞULCULUK, ÇOĞULLAŞMA, ÇOĞUMSUMAK, ÇOĞUNCALIK, ÇOĞUNSAMAK, ÇOĞUNSANAK, ÇOĞUNSUMAH, ÇOĞUNSUMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ÇOBANLAMA, ÇOĞALTICI, ÇOĞALTMAK, ÇOĞULLAMA, ÇOĞUMSAMA, ÇOKBİLMİŞ, ÇOMAKLAMA, KARAÇOBAN, ARDIÇOLUK, ÇOBANBEYİ, ÇOBANBÖRE, ÇOBANDAĞI, ÇOBANDEDE, ÇOBANDERE, ÇOBANDÜZÜ, ÇOBANKAYA, ÇOBANOĞLU, ÇOBANÖREN, ÇOBANSUYU, ÇOBANTAŞI, ÇOBANTEPE, ÇOÇUKÖREN, ÇODÜRÜÇOK, ÇOĞABİLİM, ÇOĞALAMAK, ÇOĞALTMAN, ÇOĞARTMAK, ÇOĞDÜRMEK, ÇOĞELEMEK, ÇOĞSUNMAK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ÇOBANLAR, ÇOBANLIK, ÇOCUKLUK, ÇOCUKSUZ, ÇOĞALMAK, ÇOĞALTIM, ÇOĞALTIŞ, ÇOĞALTMA, ÇOĞULLUK, ÇOĞUNLUK, ÇOĞURCUK, ÇOKÇULUK, ÇOKLUKLA, ÇOKRAĞAN, ÇOKSAMAK, ÇOKSATAR, ÇOLAKLIK, ÇOLPALIK, ÇOPURİNA, ÇOPURLUK, ÇORAKLIK, ÇORBALIK, BALAÇORA, BOÇOCOVA, ÇİLÇOCUK, ÇİLLİÇOP, ÇOBANİSA, ÇOBANKÖY, ÇOBANNIH, ÇOBANOBA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BALÇOVA, BİLANÇO, BİRÇOĞU, ÇOCUKÇA, ÇOCUKÇU, ÇOCUKLU, ÇOCUKSU, ÇOĞALIŞ, ÇOĞALMA, ÇOĞULCU, ÇOKLARI, ÇORAPÇI, ÇORBACI, ÇOTANAK, KAMANÇO, KAVANÇO, KAYINÇO, PALYAÇO, PARAÇOL, AĞAÇOBA, AKÇOMAK, ÇOAŞMAK, ÇOBANLI, ÇOBANSI, ÇOCUYUZ, ÇODÜRÜK, ÇOĞAHAN, ÇOĞALTI, ÇOĞAŞLI, ÇOĞULDU, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BİRÇOK, ÇOKGEN, ÇOKLUK, ÇOLPAN, ÇOTİRA, AKÇORA, BÜRÇOK, CİŞÇON, ÇOCULU, ÇOÇONA, ÇOĞMAK, ÇOĞMEK, ÇOĞMER, ÇOKGAL, ÇOKKAK, ÇOKKÖY, ÇOKMAK, ÇOKMAN, ÇOKMAR, ÇOKMEK, ÇOKRAK, ÇOKRAN, ÇOKSUN, ÇOKTAN, ÇOLAKA, ÇOLAPA, ÇOLBAZ, ÇOLÇAR, ÇOLGIN, ÇOLKOK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ÇOBAN, ÇOCUK, ÇOĞUL, ÇOĞUN, ÇOKAL, ÇOKÇA, ÇOKÇU, ÇOLAK, ÇOLPA, ÇOMAK, ÇOMAR, ÇOPRA, ÇOPUR, ÇORAK, ÇORAP, ÇORBA, ÇORLU, ÇOTRA, ÇOTUK, PAÇOZ, BİÇOĞ, BİÇOK, BOÇOT, BOZÇO, ÇAÇOŞ, ÇENÇO, ÇOBUK, ÇOCIG, ÇOCIH, ÇOCİK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ÇOĞU, MİÇO, MUÇO, AÇOH, BOÇO, ÇAÇO, ÇOAÇ, ÇOBA, ÇOCU, ÇOÇA, ÇOÇO, ÇOFA, ÇOGİ, ÇOĞA, ÇOĞO, ÇOHA, ÇOKU, ÇOLA, ÇOLU, ÇOMA, ÇOMU, ÇONA, ÇONÇ, ÇONT, ÇONU, ÇORA, ÇORK, GAÇO, ĞAÇO, KOÇO, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ÇOK, ÇOR, ÇOA, ÇOÇ, ÇOG, ÇOĞ, ÇOH, ÇOL, ÇOM, ÇON, ÇOP

2 harfli kelimeler

ÇO

Bazı kelimelerin anlamları

ÇO

Eşeği, hızlı yürütme ünlemi. Tepe, doruk: Çoğun başına çıkınca köy görünür. Köz.

ORTAÇOKDEĞİRMEN

Ordu ili, Kumru ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÇOMAKDAĞKIZILAĞAÇ

Muğla şehri, Milâs belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÇOĞULLAŞTIRILMAK

Bir kelime çokluk ifade edecek biçime getirilmek.

GÖKÇEAĞAÇOYMAĞI

Samsun şehrinde, Alaçam belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

ÇOĞULLAŞTIRILMA

Çoğullaştırılmak işi.

ÇORAKLAŞTIRILMAK

Çorak duruma getirilmek.

ÇORAKLAŞTIRABİLME

Çoraklaştırabilmek işi.

KARAÇOBANPINARI

Eskişehir şehrinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

ÇOBANALDATANLAR

Kuşlar (Aves) sınıfının, karinalılar (Carinatae) bölümünün, gökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımından, geniş ve yassı başlı, yumuşak tüylü, çobanaldatangiller (Caprimulgidae) familyasını da içine alan bir alt takım.

ÇORAKLAŞTIRILMA

Çoraklaştırılmak işi.

ESKİÇOKDEĞİRMEN

Ordu şehrinde, Kumru ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ÇOĞALTILABİLMEK

Çoğaltılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

ÇOKSAÇAKLIGİLLER

(Polypteridae), Senegal çok-saçaklı balığı (P. senegalus) türleri iyi bilinir.

ÇOCUKLAŞABİLMEK

Çocuklaşma olasılığı bulunmak.

ÇORAKLAŞABİLMEK

Çoraklaşma olasılığı bulunmak.

  -   -   -  

Anlamında ÇO bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ÇO geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AGUCUK

Süt çocuğunu sevmek için söylenen bir söz.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

AĞIL

Evcil küçükbaş hayvanların barındığı çit veya duvarla çevrili yer, arkaç. Hale. Bazı görüntülerdeki çok ışıklı cisimleri çevreleyen ışıklı teker.

Yemek yemesi gereken, tok karşıtı. Karnı doymamış olarak. Yiyecek bulamayan. Çok istekli, hevesli. Gözü doymaz, haris.

AĞDA

Kaynatılarak çok koyu ve yapışkan bir macun durumuna getirilen pekmez veya limonlu şeker eriyiği. Şekerle yapılmış olan ürünlerin hazırlanması veya beklemesi sırasında şekerin ulaştığı koyuluk.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

AGU

Süt çocuklarının neşelendikleri zaman çıkardıkları ses.

AĞIRBAŞLI

Davranışları ölçülü, olgun (kimse), vakur, ciddi, hoppa karşıtı. Gösterişli. Değeri çok olan, ağır.

AĞABABA

Dede, ata. Bir yerde, bir topluluk içinde etkili olan, sözü geçen, ileri gelen (kimse). Sanı "ağa" olan babaya çocuğunun sesleniş sözü.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

AĞIR

Tartıda çok çeken, hafif karşıtı. Değeri çok olan, gösterişli. Dokunaklı, insanın gücüne giden, kırıcı. Yoğun. Sindirimi güç (yiyecek). Çetin, güç. Çapı, boyutu büyük. Yavaş. Ağır sıklet. Keskin, boğucu (koku). Fiziksel sebeplerden dolayı güç işiten (kulak). Kısık, alçak. Yavaş bir biçimde. Ciddi. Ağırbaşlı, ciddi. Sıkıntı veren, bunaltan. Davranışları yavaş olan.

AĞAÇKESEN

Zar kanatlılardan, kurtçukları en çok gül fidanları üzerinde yaşayarak yapraklara zarar veren, kara renkli bir böcek (Hylotoma).

AFET

Çeşitli doğa olaylarının sebep olduğu yıkım. Çok kötü. Hastalıkların dokularda yaptığı bozukluk. Güzelliği ile insanı şaşkına çeviren, aklını başından alan kadın. Kıran.

ADAKLAMAK

Küçük çocuk yürümeye başlamak.

ADAMAKILLI

Gereğinden çok, iyice, bir güzel, bir temiz.

ADAMOTU

Patlıcangillerden, geniş yapraklı, mavi çiçekli, meyveleri sarı, çok yıllık bir bitki, kankurutan, adamkökü (Mandragora autumnalis).

AFACAN

Zeki ve yaramaz (çocuk).