İçinde ÇİF geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "çif" olan, toplam 161 tane kelime bulunuyor. İçerisinde çif bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu çif ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında çif olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BAKACAKLIÇİFTLİĞİ, ÇİFTEDUYARGALILAR, ÇİFTLEŞTİREBİLMEK, MEHMETALİÇİFTLİĞİ, SAKARÇİFTLİĞİKÖYÜ, SARACALARÇİFTLİĞİ, YUKARIÇİFTLİKKÖYÜ

16 harfli kelimeler

BÜYÜKÇİFTLİKKÖYÜ, ÇİFTLEŞTİREBİLME, ÇİFTLİKMEHMETAĞA, İLYASAĞAÇİFTLİĞİ, KADIOĞLUÇİFTLİĞİ, YUKARIÇİFTLİKKÖY

15 harfli kelimeler

AŞAĞIÇİFTLİKKÖY, ÇİFTEKANATLILAR, ÇİFTELEYEBİLMEK, ÇİFTLEŞTİRİLMEK, DAĞÇİFTLİĞİKÖYÜ, HANIMINÇİFTLİĞİ, KARALARÇİFTLİĞİ, KODALLIÇİFTLİĞİ, SOFULARÇİFTLİĞİ, YAKAÇİFTLİKKÖYÜ

14 harfli kelimeler

ÇİFTTEKERCİLİK, ALİBEYÇİFTLİĞİ, BATAKLIÇİFTLİK, ÇİFTELEYEBİLME, ÇİFTLEŞEBİLMEK, ÇİFTLEŞTİRİLME, ELMALIÇİFTLİĞİ, KAVAKLIÇİFTLİK, SULTANÇİFTLİĞİ, ÜRÜNLÜÇİFTLİĞİ

13 harfli kelimeler

ÇİFTLEŞTİRMEK, ÇAKIRÇİFTLİĞİ, ÇAVUŞÇİFTLİĞİ, ÇİFTAYAKLILAR, ÇİFTÇİİBRAHİM, ÇİFTEÇEŞMELER, ÇİFTEKERCİLİK, ÇİFTLENDİRMEK, ÇİFTLEŞEBİLME, ÇÖPLÜÇİFTLİĞİ, EVKAFÇİFTLİĞİ, HANCIÇİFTLİĞİ, KIRANÇİFTLİĞİ, KİREÇÇİFTLİĞİ, KÖŞENÇİFTLİĞİ, MUMCUÇİFTLİĞİ, OVAÇİFTLİKKÖY, TİMURÇİFTLİĞİ, YENİCEÇİFTLİK

12 harfli kelimeler

ÇİFTLEŞTİRİŞ, ÇİFTLEŞTİRME, AŞAĞIÇİFTLİK, BOĞAZÇİFTLİK, BÜYÜKÇİFTLİK, ÇİFTÇİGEDİĞİ, ÇİFTEOLUKLAR, ÇİFTFALAKASI, ÇİFTLİKALANI, ESATÇİFTLİĞİ, GÜZELÇİFTLİK, PAŞAÇİFTLİĞİ, SAKAÇİFTLİĞİ, TAŞLIÇİFTLİK, YEŞİLÇİFTLİK

11 harfli kelimeler

ÇİFTELENMEK, ÇİFTELEŞMEK, ÇİFTTEKERCİ, ÇİFTEKERCİK, ÇİFTKIRILIM, ÇİFTLİÇEVRE, ÇİFTLİKDERE, ÇİFTLİKKALE, ÇİFTLİKKÖYÜ, ÇİFTLİKÖREN, DEREÇİFTLİK, DÜZÇİFTLİĞİ, UZUNÇİFTLİK, YALIÇİFTLİK, YENİÇİFTLİK

10 harfli kelimeler

BAŞÇİFTLİK, ÇİFTELEMEK, ÇİFTLENMEK, ÇİFTLEŞMEK, ÇİFTLİKKÖY, ÇİFTETELLİ, SEKİZÇİFTE, ÇİFDELEMEK, ÇİFTÇİBAŞI, ÇİFTÇİOĞLU, ÇİFTEKAVAK, ÇİFTEKEMER, ÇİFTEKÖPRÜ, ÇİFTELENME, ÇİFTELEŞME, ÇİFTEPINAR, ÇİFTİKÖPRÜ, ÇİFTLETMEK, ÇİFTLİKLER, HASÇİFTLİK, KUMÇİFTLİK

9 harfli kelimeler

ÇİFTÇİLİK, ÇİFTEHANE, ÇİFTELEME, ÇİFTLEMEK, ÇİFTLENME, ÇİFTLEŞME, ÇİFTTEKER, DÖRTÇİFTE, ÇİFÇİDERE, ÇİFİMOTOR, ÇİFLİKKÖY, ÇİFTBİÇİK, ÇİFTÇİLER, ÇİFTEKUYU, ÇİFTEYEFİ, ÇİFTHİSAR, ÇİFTKIRAN, ÇİFTLİKÖY, TERMOÇİFT

8 harfli kelimeler

ÇİFTELER, ÇİFTLEME, İKİÇİFTE, ÇİFLEMEK, ÇİFŞİYİK, ÇİFTALAN, ÇİFTEHAN, ÇİFTEKER, ÇİFTEKOZ, ÇİFTEKÖY, ÇİFTELİK, ÇİFTESİZ, ÇİFTETAŞ, ÇİFTİĞNE, ÇİFTİLEK, ÇİFTKAPI, ÇİFTKÜME, ISILÇİFT

7 harfli kelimeler

ÇİFTELİ, ÇİFTLİK, ÇERÇİFE, ÇİFTBAĞ, ÇİFTESU, ÇİFTEVİ, ÇİFTLER

6 harfli kelimeler

ÇİFTÇİ, AKÇİFT, ÇİFTER, ÇİFTLİ

5 harfli kelimeler

ÇİFTE, ÇİFCİ, ÇİFÇİ, ÇİFEK, ÇİFİN, ÇİFLİ, ÇİFNE, ÇİFNİ

4 harfli kelimeler

ÇİFT

3 harfli kelimeler

ÇİF

Bazı kelimelerin anlamları

ÇİF

Çift. Çift, çiftçilik. Çift, ikiz, karşılığı çit. Çift, iki.

ÇİFTEKANATLILAR

Tam başkalaşma gösteren ve gelişkin bir çift kanadından başka, denge sağlayıcı bir çift kanadı daha bulunan, ağız yapısı emici, yalayıcı ya da sokucu nitelikte böcekler dizisi. (Bütün kanatları körelmiş türleri de vardır.).

ÇİFTLİKMEHMETAĞA

Kırşehir kenti, Akpınar ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

YUKARIÇİFTLİKKÖYÜ

Kırşehir kenti, Kaman belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

BAKACAKLIÇİFTLİĞİ

Çanakkale şehri, Biga belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÇİFTLEŞTİREBİLMEK

Çiftleştirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

SAKARÇİFTLİĞİKÖYÜ

Kayseri ili, Hacılar ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KADIOĞLUÇİFTLİĞİ

Kahramanmaraş ili, Türkoğlu ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

SARACALARÇİFTLİĞİ

Ankara şehrinde, Akyurt ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ÇİFTEDUYARGALILAR

Kabuklular sınıfını da içine alan ve genel olarak sularda yaşayan eklembacaklılar topluluğu; solungaçlılar.

MEHMETALİÇİFTLİĞİ

Çorum kenti, Sungurlu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

BÜYÜKÇİFTLİKKÖYÜ

Rize şehri, İyidere belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

YUKARIÇİFTLİKKÖY

Iğdır ili, Aralık belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Karabük ilinde, Safranbolu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

İLYASAĞAÇİFTLİĞİ

Çanakkale ili, Çan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

AŞAĞIÇİFTLİKKÖY

Iğdır ili, Aralık ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÇİFTLEŞTİREBİLME

Çiftleştirebilmek işi.

  -   -   -  

Anlamında ÇİF bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ÇİF geçen kelimeler listesi verilmiştir.

CEYLAN

Çift parmaklılardan, boynuzlugiller familyasından, çöllerde yaşayan, çok hızlı koşan, gözlerinin güzelliği ile tanınan, ince bacaklı, zarif, memeli hayvan, ahu, gazal (Gazella dorcas).

BİSİKLETÇİ

Bisiklet sporu yapan kimse, çifttekerci.

BAĞLAMA

Bağlamak işi. Yapılarda duvarları birbirine bağlayan kiriş, putrel vb. Üç çift telli olan ve mızrapla çalınan bir saz. Ulama.

AYIBACAĞI

Çift yan yelkenlerden birini sağdan, birini soldan kullanma biçimi.

BEŞLİ

Beş parçadan oluşan, kendinde herhangi bir şeyden beş tane bulunan. İskambil, domino vb. oyunlarda üzerinde beş işareti bulunan kâğıt veya taş. Beş müzisyenin çaldığı caz orkestrası. Divan edebiyatında beş dizeli bölümlerden oluşmuş manzume, muhammes. Beş ses veya beş müzik aracı için yazılan müzik eseri, kentet, kuintet. Halk edebiyatında üçlemeli bir bende, konu ile ilgili aynı ölçüde bir çift dizenin bağlanmasıyla oluşan manzume.

BARDO

Aygır ile dişi eşek çiftleşmesinden üretilen hayvan.

BOYUNDURUK

Çift süren veya arabaya koşulan hayvanların birlikte yürümelerini sağlamak için boyunlarına geçirilen bir tür ağaç çember. Zulüm ve zorbalık baskısı, esaret. Güreşte hasmın başını koltuk altına alıp boynuna kol dolama oyunu. Kapı veya pencere vb. açıklıkların üzerine konulan ağaç, taş veya beton kiriş, lento. Mengenenin üst yanındaki kemer biçimli bölüm.

BİSİKLET

Tekerlekleri pedal aracılığıyla ayakla döndürülen binek aracı, çiftteker, derrace, velespit. Bu araçla yapılmış olan bir spor türü.

AYAKÇAK

Merdiven, merdiven basamağı. Çocukların, cambazların ayaklarına takıp yürüdükleri çifte sırık. Dokuma tezgâhı ayaklığı, ayaklık.

ALPAKA

Çift parmaklılar takımının devegiller sınıfından, Güney Amerika'da yaşayan, uzun tüylü, memeli bir hayvan (Lama glama pacos). Bu yünden dokunan kumaş. Alman gümüşü. Bu hayvanın yumuşak, hafif, dayanıklı ve parlak olan yünü.

AGRONOMİ

Çiftçilikle ilgili bilgilerin araştırıldığı bilim dalı.

BİYOMİKROSKOP

Kendine özgü bir ışık ile kullanılan çift göz mercekli mikroskop.

BALDIRSOKAN

Çift kanatlıların sinekgiller familyasından, karasineğe çok benzeyen, kan emen, hastalık bulaştıran, hayvan sağlığı yönünden zararlı bir tür sinek (Stomaxys calcitrans).

BAŞYILDIZ

Çift yıldızlarda kütlesi büyük olan yıldız. Sinema, tiyatro veya müzikhol sanatçılarının en önde geleni.

BÖBREK

Kandaki zararlı maddeleri süzüp idrar olarak salan, omurganın sağ ve sol yanında bulunan çift organdan her biri.

AZAP

Büyük sıkıntı, eziyet, ezinç. Yeniçeriler zamanında gerektikçe sancaklardaki gençlerden toplanıp ordu ve donanmaya katılan asker. İslam inanışına göre dünyada günah işlemiş olanlara ahirette verilecek ceza. Anadolu'nun birçok bölgesinde çiftlik uşağı.

AHİLİK

Cömertlik. Kökleri eski Türk törelerine dayanan ve Anadolu'da yüksek bir gelişim gösteren esnaf, zanaatçı, çiftçi vb. bütün çalışma kollarını içine alan ocak.

BÖCEKLER

Vücutları baş, göğüs ve karın olarak üç bölgeye ayrılan, duyargaları birer, kanatları ikişer, ayaklarıyla ağız parçaları üçer çift olan eklem bacaklılar sınıfı, haşerat.

ADAYAVRUSU

İki veya üç çifte kürekli küçük balıkçı teknesi.

APIŞTIRMAK

Hayvanı çok yorarak yürüyecek güç bırakmamak. Çifte demir atarak döndükçe geminin bir alan içinde kalmasını sağlamak.