İçinde ÇIBI geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "çıbı" olan, toplam 17 tane kelime bulunuyor. İçerisinde çıbı bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu çıbı ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında çıbı olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

10 harfli kelimeler

CAKÇIBIRAK, ÇIBIKLATMA, FIÇIBIÇAĞI

9 harfli kelimeler

ÇIBIĞALTI, ÇIBILECİK

8 harfli kelimeler

CISÇIBIL, ÇIBILLIK, ÇIRÇIBIL

7 harfli kelimeler

ÇIBIKÇI, ÇIBIKLI, ÇIBIŞGA

5 harfli kelimeler

ÇIBIH, ÇIBIK, ÇIBIL, ÇIBIN, ÇIBIR

4 harfli kelimeler

ÇIBI

Bazı kelimelerin anlamları

ÇIBI

Köpekleri kovalama ünlemi.

ÇIBIKÇI

Bağ kütüklerinin dibi kazılırken budamaları tutup, kırılmaktan koruyan işçi: Çıbıkçı, gazıcılardan daha usta olmalı. Çubuk hastalığına yakalanmış çocukların ayağına çubuk vurarak iyileştirdiği sanılan kimse: Bu çocuk çıbık olmuş bir çıbıkçıya çıbıklattırıverin.

ÇIBIL

Yayık. Tembellik nedeniyle yoksul kalan.

ÇIBIK

Çubuk. Killi toprak. Kumlu toprak. Ufak taşlı toprak. 50 cm. boyunda sigara içilen takım. İnce ip: Öğretmenim çıbığımı vermiyor. Pulluğun ortasındaki uzun demir. Çocukların topuğunun arkasında çıkan yara. Göz hastalığı. Bir yün ve çul motifi. inee, uzun kurşun parçaları. (Aksaray Niğde). Palaz ve çuvallar üzerindeki çubuğu andıran motif. (Yenikent Aksaray Niğde). Dolma av tüfeklerinde namluya konan barut ile saçmayı sıkıştırmağa yarayan deynek. (Akbaş Güdül Ankara). Dokuma tezgahında erişin arasındaki uzun çıta. (Kızılca Bor Niğde).

CISÇIBIL

Çırılçıplak.

ÇIBIKLI

Yol yol dokunmuş kumaş.

ÇIBIŞGA

İnce, uzun, yaş değnek: Çıbışga kesme.

ÇIBIĞALTI

Kahvaltı.

ÇIBILLIK

Pislik.

ÇIBILECİK

Çıplak, çıplak olarak.

ÇIBIN

Sinek.

ÇIBIKLATMA

Çubuk adı verilen hastalıktan yürüyemeyen çocukların tabanına çubukla yavaş yavaş vurdurmak.

ÇIRÇIBIL

Çırılçıplak.

ÇIBIH

Çubuk.

CAKÇIBIRAK

Geveze, dedikoducu.

FIÇIBIÇAĞI

Uç ve dip kısımlarında, bıçağın ağız kısmına dik, birbirine paralel iki ağaç sapı bulunan ve ağaç eşyalar yapmakta kullanılan özel bir araç. (Derekuşculu Görele Giresun).