İçinde ÇI geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "çı" olan, toplam 2234 tane kelime bulunuyor. İçerisinde çı bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu çı ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında çı olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

AÇIKLAŞTIRABİLMEK, SANCAKLIUZUNÇINAR

16 harfli kelimeler

İDAREİMASLAHATÇI, AÇIKLANABİLİRLİK, AÇIKLAŞTIRABİLME, ÇILGINLAŞABİLMEK, ÇIRPIŞTIRIVERMEK, YAKALIKAMÇILILAR

15 harfli kelimeler

ÇIPLAKLAŞTIRMAK, MUKADDESATÇILIK, AÇIKLAŞTIRILMAK, ÇIKIŞTIRABİLMEK, ÇILGINLAŞABİLME, ÇIRPIŞTIRIVERME, ÇITIRDATABİLMEK, ÇITIRDAYABİLMEK, ÇITLATILABİLMEK

14 harfli kelimeler

AKARYAKITÇILIK, BALIKÇILGİLLER, ÇIRILÇIPLAKLIK, ÇIRPIŞTIRILMAK, ÇITKIRILDIMLIK, KONFERANSÇILIK, TEKNOKRATÇILIK, AÇIKLANABİLMEK, AÇIKLAŞTIRILMA, AÇIKLATABİLMEK, AÇIKLAYABİLMEK, AÇIKLAYIVERMEK, ALÇILAYABİLMEK, ALÇILAYIVERMEK, ÇIKIŞTIRABİLME, ÇILDIRTABİLMEK, ÇITIRDATABİLME, ÇITIRDAYABİLME, ÇITLATILABİLME, KASNAKÇIMERMER, KAŞIKÇIŞEYHLER, KILÇIKBAŞLILAR, YUKARIBALÇIKLI, YUKARIÇIĞILGAN

13 harfli kelimeler

AÇIKLAŞTIRMAK, AÇIKLAYICILIK, ALACABALIKÇIL, FOTOĞRAFÇILIK, HIRDAVATÇILIK, İLAHİYATÇILIK, KAÇINILMAZLIK, MEFRUŞATÇILIK, NAKLİYATÇILIK, SALTANATÇILIK, ŞARKİYATÇILIK, TEŞKİLATÇILIK, TEŞRİFATÇILIK, ZERZEVATÇILIK, AÇIKLANABİLİR, AÇIKLANABİLME, AÇIKLATABİLME, AÇIKLATTIRMAK, AÇIKLAYABİLME, AÇIKLAYIVERME, ALÇILAYABİLME, ALÇILAYIVERME, AŞAĞIBALÇIKLI, AŞAĞIÇIYRIKLI, AŞIRILIKÇILIK, BALDIRIÇIPLAK, BEYAZKIŞLAKÇI, BOŞİNANÇÇILIK, BÜYÜKÇILDIRIM, ÇILDIRABİLMEK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

AÇIKGÖZLÜLÜK, AÇIKLAŞTIRMA, AÇIKLIKÖLÇER, AĞIZLIKÇILIK, BAHARATÇILIK, BULAŞIKÇILIK, ÇIĞIRTKANLIK, ÇILGINCASINA, ÇILGINLAŞMAK, ÇINGIRDATMAK, ÇIPLAKLAŞMAK, ÇIRÇIPLAKLIK, ÇIRPIŞTIRMAK, HIRÇINLAŞMAK, ISLAHATÇILIK, ITRİYATÇILIK, İÇTİMAİYATÇI, İHRACATÇILIK, İKTİSATÇILIK, İLTİMASÇILIK, İNFİRATÇILIK, İNKILAPÇILIK, İTHALATÇILIK, İTTİHATÇILIK, KADAYIFÇILIK, KAFATASÇILIK, KALAFATÇILAR, KALAFATÇILIK, KIRÇILLANMAK, KIRÇILLAŞMAK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

AKARYAKITÇI, AKÇILLANMAK, AKÇILLAŞMAK, AŞÇIBAŞILIK, BAHÇIVANLIK, BALIKÇILLAR, BAŞMAKÇILIK, BAYRAKÇILIK, ÇAKMAKÇILIK, ÇARŞAFÇILIK, ÇIBANLAŞMAK, ÇIKARTILMAK, ÇIKIŞTIRMAK, ÇIKRIKÇILIK, ÇILDIRASIYA, ÇILGINLAŞMA, ÇINARGİLLER, ÇINGIRDAMAK, ÇINGIRDATMA, ÇIPLAKLAŞMA, ÇIRÇIRLAMAK, ÇIRILÇIPLAK, ÇIRPIŞTIRMA, ÇIRPMACILIK, ÇITÇITLAMAK, ÇITIRDATMAK, ÇITKIRILDIM, ÇITLATILMAK, FAYANSÇILIK, FINDIKÇILIK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AÇIKGÖZLÜK, AÇIKLAMALI, AÇIKLANMAK, AÇIKLAŞMAK, AÇIKLATMAK, AÇIKLAYICI, AÇIMLANMAK, AHLAKÇILIK, AKBALIKÇIL, AKÇILLANMA, AKÇILLAŞMA, ALÇILANMAK, ALÇILATMAK, ALKIŞÇILIK, ANLIKÇILIK, AYLAKÇILIK, BAĞIŞÇILIK, BALIKÇILIK, BARIŞÇILIK, BAŞKONAKÇI, BATAKÇILIK, BATTIÇIKTI, ÇARKÇIBAŞI, ÇIĞALANMAK, ÇIĞIRTMACI, ÇIKAGELMEK, ÇIKARCILIK, ÇIKARILMAK, ÇIKILANMAK, ÇIKILATMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AÇIKLAMAK, AÇIKLANAN, AÇIKLANMA, AÇIKLAŞMA, AÇIKLATMA, AÇIKLAYAN, AÇIKLAYIŞ, AÇIMLAMAK, AÇIMLANMA, AÇINSAMAK, AĞAÇÇILIK, AĞITÇILIK, AĞIZLIKÇI, ALÇILAMAK, ALÇILANMA, ALÇILATMA, APAÇIKLIK, ARAÇÇILIK, ARAKÇILIK, AYAKÇILIK, BAHARATÇI, BULAŞIKÇI, CAZBANTÇI, ÇALAKAMÇI, ÇARKÇILIK, ÇIBANBAŞI, ÇIĞALANMA, ÇIĞIRTKAN, ÇIĞIRTMAK, ÇIKAGELME, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AÇIKAĞIZ, AÇIKÇASI, AÇIKLAMA, AÇIMLAMA, AÇINSAMA, AÇIORTAY, AÇIÖLÇER, AKÇILLIK, ALÇILAMA, ARAPSAÇI, ARTÇILIK, AŞÇIBAŞI, BAÇÇILIK, BAHÇIVAN, BALÇIKLI, BALIKÇIL, BALIKÇIN, BARDAKÇI, BARIŞÇIL, BAŞAKÇIK, BAŞLIKÇI, BAŞMAKÇI, BATAKÇIL, BAYRAKÇI, BIÇILGAN, ÇAKMAKÇI, ÇARŞAFÇI, ÇIFITLIK, ÇIĞIRMAK, ÇIĞIRTMA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AÇIKGÖZ, AÇIKLIK, AÇIKTAN, AÇILAMA, AÇILMAK, AĞAÇÇIK, AHLAKÇI, ALÇIPAN, ALKIŞÇI, AŞÇILIK, ATÇILIK, AYAKÇIN, AYLAKÇI, AYLIKÇI, BAĞIŞÇI, BAĞITÇI, BALIKÇI, BARIŞÇI, BAŞAKÇI, BATAKÇI, BIÇAKÇI, BİRKAÇI, CİNSAÇI, ÇANAKÇI, ÇARIKÇI, ÇIĞILTI, ÇIĞIRIŞ, ÇIĞIRMA, ÇIĞIRTI, ÇIKACAK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AÇIKÇA, AÇIKÇI, AÇILIM, AÇILIŞ, AÇILMA, AÇINIM, AÇISAL, AĞITÇI, ALAÇIK, ALÇICI, ALÇILI, APAÇIK, ARAKÇI, ARIKÇI, AYAKÇI, BALÇIK, BAŞÇIK, ÇARKÇI, ÇIĞLIK, ÇIKKIN, ÇIKMAK, ÇIKMAZ, ÇIKRIK, ÇILBIR, ÇILDIR, ÇILGIN, ÇIMACI, ÇINGAR, ÇINLAK, ÇIPLAK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AKÇIL, ARPÇI, ARTÇI, BAÇÇI, BAŞÇI, BIÇIK, ÇIBAN, ÇIDAM, ÇIFIT, ÇIĞIR, ÇIKAK, ÇIKAN, ÇIKAR, ÇIKIK, ÇIKIN, ÇIKIŞ, ÇIKIT, ÇIKMA, ÇIKRA, ÇIKTI, ÇINAR, ÇINGI, ÇIPIR, ÇIRAĞ, ÇIRAK, ÇIRPI, ÇITAK, ÇIYAN, HAPÇI, IRKÇI, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AÇIK, AÇIM, AÇIŞ, AÇIT, ALÇI, AŞÇI, ATÇI, ÇIĞA, ÇIKI, ÇIRA, ÇITA, FIÇI, KAÇI, SAÇI, AÇIĞ, AÇIH, AÇIL, AHÇI, ASÇI, AVÇI, BAÇI, ÇIBA, ÇIBI, ÇIDA, ÇIĞI, ÇIĞU, ÇIHI, ÇIKA, ÇILH, ÇILK, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ÇIĞ, ÇIT, AÇI, ÇIG, ÇIH, ÇIK, ÇIN, ÇIV, ÇIY

2 harfli kelimeler

ÇI

Bazı kelimelerin anlamları

ÇI

Kargı, mızrak. Kargı. Çaylarda balık tutmak için taş ve çitten yapılan set.

SANCAKLIUZUNÇINAR

Manisa şehri, Karaoğlanlı bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÇILGINLAŞABİLMEK

Çılgınlaşma imkânı veya olasılığı bulunmak.

AÇIKLANABİLİRLİK

Açıklanabilir olma durumu.

AÇIKLAŞTIRABİLME

Açıklaştırabilmek işi.

ÇIKIŞTIRABİLMEK

Çıkıştırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

MUKADDESATÇILIK

Mukaddesatçı olma durumu.

ÇIRPIŞTIRIVERME

Çırpıştırıvermek işi.

AÇIKLAŞTIRABİLMEK

Daha açık bir duruma getirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ÇILGINLAŞABİLME

Çılgınlaşabilmek işi.

ÇIRPIŞTIRIVERMEK

Çabucak çırpıştırmak.

İDAREİMASLAHATÇI

Bir işi sağlam bir temele oturtmadan o günün şartlarına göre yapan kimse. İşi oluruna bırakan kimse.

YAKALIKAMÇILILAR

(Choanoflagellata), Birgözeli hayvanlardan kamçılılar (Flagellata) sınıfına giren bir familya Dibinde kasılabilen bir yaka ile çevrili bir kamçıları vardır.

AÇIKLAŞTIRILMAK

Açıklaştırma işine konu olmak.

ÇITIRDATABİLMEK

Çıtırdatma imkânı veya olasılığı bulunmak.

ÇIPLAKLAŞTIRMAK

Çıplak duruma getirmek.

  -   -   -  

Anlamında ÇI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ÇI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇIKÇI

Borsada fiyat dalgalanmalarından yararlanarak açıktan para kazanan kimse.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

AÇIKLAŞMA

Açıklaşmak durumu.

ABLATİF

Çıkma durumu.

AÇIKLAMA

Açıklamak işi, izah.

AÇIKLAMALI

Birtakım açıklamalarla anlaşılması, öğrenilmesi kolaylaştırılmış, izahlı.

AÇIKLANAN

Açıklamalar sonunda ortaya çıkması beklenen kavram, açıklayan.

AÇIKLAŞMAK

Açık duruma gelmek. Rengi açılmak.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

AÇIKGÖZLÜLÜK

Açıkgöz olanın durumu. Açıkgöze yakışacak davranış.

AÇIKLANMAK

Açıklama işi yapılmak, izah edilmek, ifşa edilmek.

AÇIKLANMA

Açıklanmak işi.

AÇIKÇASI

Açık söylemek gerekirse, Türkçesi. Düpedüz.

AÇIKLAŞTIRMA

Açıklaştırmak işi.

AÇAN

Oynak kemiklerin arasındaki açıları genişletmeye yarayan kasların genel adı, büken karşıtı.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

AÇIKGÖZLÜK

Açıkgözlülük.

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.

AÇIKGÖZ

Uyanık davranarak çıkar sağlayan, imkânlardan kurnazca yararlanmasını bilen, cingöz, uyanık, kurnaz (kimse).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük