HE ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "he" olan, 4 harfli toplam 58 adet kelime bulunmaktadır. he ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu he ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde he olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

HEBE

Heybe. Nişan töreninde oğlan tarafının kız tarafına verdiği para: Eminenin hebesini aldık. Çobanların omuzuna aldıkları giysi, kebe.

HEYR

Hayır.

HEKÜ

İpliklerin dokuma tezgahlarında bıraktığı pamukçuklar.

HETA

Arapça kökenli hata: Hata.

HEMO

Kana işaret eden ön ek, hemosiyanin, hemoglobin gibi.

HEVE

Halı dokuma tezgâhında kullanılan demir ya da ağaç araç. Halı ve kilim dokunurken kullanılan demir tarak. (Amasya; Baykara Selim Kars).

HERR

Eşekleri çiftleşmeye kışkırtma ünlemi.

HECİ

Değil mi? anlamında kullanılır: Halit benim kitap sende heci?. Kızkardeş ya da kızkardeş gibi yakın tutulan kişi. Sorma değil mi? (Özbağ kas.), karşılığı heji.

HEKİ

Evet anlamında gerçekleme edatı olup soruların olumlu olduğunu belirtir. Derinin üzerindeki tüy, yağ ve pislik.

HELİ

Ceviz içi.

HELA

Tuvalet.

HEES

Sabanın tarlada açtığı iz.

HENK

Oyun, cümbüş, eğlence: Henk zamanları yavaş yavaş geliyor. Dokumacılıkta atkıların geçirildiği uzunlamasına ip, çözgü. Seyir: Ali, atın hengine bakacağına kovalayıver. Uyum. Dostluk.

HENA

Kına.

HEYE

Evet anlamında gerçekleme edatı olup soruların olumlu olduğunu belirtir. Meyve ya da sebze taşımaya yarayan büyük sepet, küfe. Bir şeyin bol olduğu yer, yığınak.

HEBA

Hiçbir işe yaramadan yok olma, boşa gitme.

HEYT

Disiplin.

HEHE

Evet anlamında gerçekleme edatı olup soruların olumlu olduğunu belirtir.

HECE

Bir solukta çıkarılan ses veya ses birliği, seslem. Hece ölçüsü.

HERA

Hastalıktan zayıf düşen güçsüz çocuk: Bu hera çocuğa da iş gördürülür mü?.