HE ile başlayan 14 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "he" olan, 14 harfli toplam 30 adet kelime bulunmaktadır. he ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu he ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde he olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

HEYKELLEŞTİRME

Heykelleştirmek işi veya biçimi.

HERMAFRODİSMUS

İki cinslilik.

HEPADNAVİRİDAE

İnsanlarda hepatit B hastalığına ve karaciğer tümörlerine sebep olan, 42 nm çapında, çift iplikli DNA içeren, kılıflı, kapsidi ikozahedral şekilli, bir virüs familyası. Hepatnavirüsler.

HESAPLAYABİLME

Hesaplayabilmek işi.

HEPATOHÜCRESEL

Karaciğer hücrelerini etkileyen veya karaciğer hücrelerine ait, hepatosellüler.

HESBETENLİLLAH

‘Allah rızası için' anlamında bir söz.

HERMAFRODİTİZM

İki cinslilik.

HEMOKROMATOZİS

Vücutta fazla miktarda demir emilimi sonucu oluşan ve dokularda hemosiderin benzeri bir pigmentin aşırı derecede birikimiyle belirgin, ender rastlanan bir metabolizma hastalığı, aşırı demir yükü hastalığı.

HEPATOZOONOZİS

Köpeklerde Hepatozoon canis‘in neden olduğu, Rhipicephalus sanguineus türü kenelerle bulaşan, aralıklı ateş, hafif anemi, kaslarda aşırı duyarlılık, irinli göz ve burun akıntısı, bazen ishal gibi belirtilerin görüldüğü enfeksiyöz, bazen öldürücü hastalık.

HEPATOVİRÜSLER

İnsan hepatitis A virüsünün de bulunduğu, Picornaviridae ailesinde bir virüs cinsi.

HEVESLENDİRMEK

İsteklendirmek.

HEMATOPERİKART

Hemoperikardiyum.

HETEROZİGOTLUK

Belirli bir karaktere ilişkin belirli bir lokusta farklı allellere sahip olma durumu.

HEPATOLİTYAZİS

Karaciğerde ve safra kesesinde taş oluşumu.

HEPATOPANKREAS

Salyangozlarda bulunan ve trematodların sporokist evreden serker evresinea geçtiği glanduler organ. Birçok omurgasız hayvanlarda bulunan bir sindirim bezi olup yüksek yapılı hayvanlardaki karaciğer ve pankreasın görevine benzer bir görevi vardır.

HEDEFLEYEBİLME

Hedefleyebilmek işi.

HERPESVİRÜSLER

Sığırların enfeksiyöz rinotrahitisi/enfeksiyöz püstülervulvavajinitisi, yalancı kabarcıklı deri hastalığı, yalancı kuduz ve koriza hastalığı virüsleri gibi virüslerin yer aldığı ve pek çoğu enfekte ettiği konakta daimi enfeksiyonlara yol açan çift iplikli DNA'ya sahip, yaklaşık 150 nm büyüklükte ve zarflı virüslerin oluşturduğu virüs ailesi, Herpesviridae.

HELALLEŞEBİLME

Helalleşebilmek işi.

HEYKELTIRAŞLIK

Heykelcilik.

HEPATOSELLÜLER

Hepatohücresel.