HE ile başlayan 11 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "he" olan, 11 harfli toplam 93 adet kelime bulunmaktadır. he ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu he ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde he olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

HETEROOKSİN

İndolasetik asit.

HEMODİYALİZ

Geçirgen bir zardan süzerek zehirli artıkları ayıklamak ve kanı temizlemek için kullanılan tedavi yöntemi.

HETEROGREFT

Farklı türlerde bireylere arasında aktarılan doku parçası, heterotransplant.

HEMİPELAJİK

Hayatının büyük bir bölümünü serbest yüzerek geçiren sadece üreme veya beslenmek için zemine bağlı olan, meropelajik, yarı demersal, yarı pelajik. Hayatının büyük bir bölümünü serbest yüzerek geçiren sadece üremek ya da beslenmek için zemine bağlı olan balıklar. Meropelâjik, yarı pelâjik.

HEMATOSTEON

Kemik iliği boşluğuna kan dolması.

HEŞTİNMEMEK

İlgilenmemek.

HEMŞİREZADE

Kız kardeşin çocuğu.

HEPATOLOJİK

Hepatoloji ile ilgili.

HETEROTROFİ

Dış beslenme.

HELLELENMEK

Nişastalı yiyecekler pişerken koyulaşmak, lapalaşmak.

HECİLLENMEK

Utanmak, sıkılmak.

HEMOSİYANİN

Demir yerine bakır kapsayan ve yumuşakçaların, kabukluların ve bazı örümceklerin kanlarında bulunan solunum pigmenti. Bazı örümceklerin, yumuşakçaların ve kabukluların kanında bulunan, demir yerine bakır içeren, mavi-yeşil renkli solunum pigmenti. Omurgasızların kanında oksijen taşıyan protein. Demir yerine bakır kapsayan ve yumuşakçaların, kabukluların ve bazı örümceklerin kanında bulunan bir solunum pigmenti.

HETEROKROMİ

Göz rengi farklılığı.

HEPATEKTOMİ

Karaciğerin tümünün veya bir kısmının ameliyatla çıkarılması.

HEPATİKOLOZ

Hepaticola cinsi nematotların neden olduğu bir hastalık.

HENGERLEMEK

Yorgun düşmek.

HETEROPHYES

İnsan, kedi, köpek ve balık yiyen memelilerin ince bağırsaklarının ön üçte birlik bölümünde parazitlenen Heterophyidae ailesinden küçük bir trematod cinsi. H. heterophyes Mısır, Asya ve Türkiye'de, H. katsuradai ve H. brevicaeca Japonya ve Filipinlerde insanlarda enfeksiyona neden olmaktadır.

HERGİLLEMEK

Toprak kapları güneşte bırakarak kokusunu gidermek: Turşu küpünü hergilledim.

HEMATOSKOPİ

Kan muayenesi.

HERPETOSOMA

Kimi sınıflandırma sistemlerinde Trypanosoma lewisi, T. duttoni ve T. rangeli türlerini içeren stercorarian tripanosomaların alt cinsi.