HA ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ha" olan, toplam 3324 adet kelime bulunmaktadır. ha ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ha ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ha olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

HATİPLİKETENCİLER, HAVALANDIRABİLMEK

16 harfli kelimeler

HAMİYETPERVERLİK, HARARETLENDİRMEK, HAREKETLENDİRMEK, HAYVANOĞLUHAYVAN, HACIALİPALANGASI, HACIİBRAHİMUŞAĞI, HACIKABASAKALLAR, HARHARİYASGİLLER, HARMANCIKDEMİRCİ, HAVALANDIRABİLME, HAYVANBİÇİMCİLİK

15 harfli kelimeler

HARARETLENDİRME, HAREKETLENDİRME, HARHARYASGİLLER, HAVALANDIRILMAK, HAYVANLAŞTIRMAK, HABERLEŞEBİLMEK, HACIAHMETDERESİ, HACIAHMETPINARI, HACIMAHMUTUŞAĞI, HACISÜLEYMANBEY, HADİMÜLHAREMEYN, HAEMOBARTONELLA, HAFIZHÜSEYİNBEY, HAFİFLETEBİLMEK, HAFİFLEYEBİLMEK, HAMPSHİREDOMUZU, HANIMINÇİFTLİĞİ, HANYERİSARIKAYA, HARMANCIKAKALAN, HARMANYUVARLAĞI, HASTALANABİLMEK, HATIRLANABİLMEK, HATIRLATABİLMEK, HATIRLATIVERMEK, HATIRLAYABİLMEK, HATIRLAYIVERMEK, HAYVANİÇİNCİLİK, HAZIRLANABİLMEK, HAZIRLAYABİLMEK, HAZIRLAYIVERMEK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

HADIMLAŞTIRMAK, HAFİFMEŞREPLİK, HAMBURGERCİLİK, HANIMELİGİLLER, HASBETENLİLLAH, HAYALPERESTLİK, HAYVANSEVERLİK, HANIMEFENDİLİK, HABERLEŞEBİLME, HABERLEŞTİRMEK, HABRONEMATİDAE, HACIHALİLARPAÇ, HACIHÜSEYİNLER, HACIİBRAHİMLER, HACIMUSTAFAKÖY, HACIÖMERDERESİ, HACIRAMAZANLAR, HAEMOGREGARİNA, HAEMOPHORUCTUS, HAFİFLEŞTİRMEK, HAFİFLETEBİLME, HAFİFLEYEBİLME, HALİFEKUYUCAĞI, HALKALIKURTLAR, HALORAGİDACEAE, HAMAMBÖCEKLERİ, HAMAMKARAHİSAR, HAMİTBEYBUCAĞI, HAPAZLAMACILIK, HAPŞIRTABİLMEK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

HACILARKUŞAĞI, HADIMLAŞTIRMA, HAKİKATSİZLİK, HAKKIMÜKTESEP, HAMİYETPERVER, HAMİYETSİZLİK, HAREKETSİZLİK, HARİCİYECİLİK, HARİKULADELİK, HATIRŞİNASLIK, HAVALANDIRMAK, HAYIRSEVERLİK, HAZIRCEVAPLIK, HADEMEİHAYRAT, HABERLEŞİLMEK, HABERLEŞTİRME, HACIAHMETOĞLU, HACIARSLANLAR, HACIBAŞTANLAR, HACIBAYRAMLAR, HACIBILDIRCIN, HACIDANİŞMENT, HACIDERVİŞLER, HACIHALİLOĞLU, HACIHATİPOĞLU, HACIOSMANOĞLU, HACIVELİUŞAĞI, HAEMAPHYSALİS, HAEMATOSİPHON, HAFİFLEŞTİRME, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

HACAMATLAMAK, HADDİZATINDA, HAFAZANALLAH, HAHAMBAŞILIK, HAKPERESTLİK, HALÜSİNASYON, HAMARATLAŞMA, HANÇERLENMEK, HANIMPARMAĞI, HANTALLAŞMAK, HAPSETTİRMEK, HARARETLENME, HARARETLİLİK, HAREKETLENME, HAREKETLİLİK, HARFENDAZLIK, HARMANLANMAK, HARMANLATMAK, HASEKİKÜPESİ, HAŞARILAŞMAK, HATTIHAREKET, HAVALANDIRMA, HAYLAZLAŞMAK, HAYSİYETİYLE, HAYVANLAŞMAK, HAZİNEDARLIK, HABERLEŞİLME, HABRONEMOZİS, HACAMATÇILIK, HACIABDULLAH, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

HABERDARLIK, HABERLEŞMEK, HABERSİZLİK, HACAMATLAMA, HACILARYOLU, HACİMSİZLİK, HADDİKİFAYE, HAFIZIKÜTÜP, HAFİFLEŞMEK, HAFİFLETMEK, HAFİFMEŞREP, HAKARETAMİZ, HAKSEVERLİK, HAKŞİNASLIK, HAKTANIRLIK, HALKALANMAK, HALLOLUNMAK, HALTERCİLİK, HAMBURGERCİ, HAMSİGİLLER, HAMURLANMAK, HAMURLAŞMAK, HANÇERLEMEK, HANÇERLENME, HANIMEFENDİ, HANIMGÖBEĞİ, HANTALLAŞMA, HAPSEDİLMEK, HAPSETTİRME, HARABATİLİK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

HABERLEŞME, HABERLİLİK, HABERSİZCE, HACIAĞALIK, HACIBEKTAŞ, HACIYATMAZ, HADDECİLİK, HADDELEMEK, HAFİFSEMEK, HAFTALIKÇI, HAFTALIKLI, HAKİKATSİZ, HAKKANİYET, HAKKIHIYAR, HAKKISÜKUT, HALAYIKLIK, HALİSÜDDEM, HALKACILIK, HALKALILAR, HALKAPINAR, HALVETHANE, HAMARATLIK, HAMİLİKART, HAMİYETSİZ, HAMLECİLİK, HANBELİLİK, HANEDANLIK, HANUTÇULUK, HAPAZLAMAK, HAPSEDİLME, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

HACAMATÇI, HACCETMEK, HACİMLİCE, HACZETMEK, HADDEHANE, HADDELEME, HADEMELİK, HADİSESİZ, HAFIZASIZ, HAFIZLAMA, HAFİFLEME, HAFİFSEME, HAFİYELİK, HAHAMBAŞI, HAHAMHANE, HAİNLEŞME, HAKİKATEN, HAKİKATLİ, HAKKETMEK, HAKLAŞMAK, HAKPEREST, HAKSIZLIK, HALAYIKLI, HALELENME, HALICILIK, HALİFELİK, HALKALAMA, HALKÇILIK, HALLAÇLIK, HALLETMEK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

HABANERA, HABERDAR, HABERLİK, HABERSİZ, HABİSLİK, HACCETME, HACIYOLU, HACİMSİZ, HACZETME, HAÇLAMAK, HADIMLIK, HADİSELİ, HADİSENE, HAFIZALI, HAFIZLIK, HAFİFLİK, HAFİFTEN, HAFNİYUM, HAFRİYAT, HAFTALIK, HAHAMLIK, HAKANLIK, HAKEMLİK, HAKİMANE, HAKKETME, HAKKINDA, HAKKIYLA, HAKLAMAK, HAKLAŞMA, HAKLILIK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

HABASET, HABERCİ, HABERLİ, HABİTAT, HABİTUS, HACAMAT, HACIAĞA, HACILAR, HACILIK, HACİMLİ, HACİVAT, HACİZLİ, HAÇVARİ, HADDECİ, HAFAKAN, HAFİFÇE, HAİNLİK, HAKARET, HAKASÇA, HAKÇASI, HAKİKAT, HAKLAMA, HALAÇÇA, HALAVET, HALAYIK, HALFETİ, HALKACI, HALKALI, HALKAVİ, HALKEVİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

HADEME, HADİSE, HAFIZA, HAFİYE, HAİNCE, HAKEZA, HAKİKİ, HAKSIZ, HALAZA, HALELİ, HALHAL, HALICI, HALİFE, HALİLE, HALİTA, HALKÇI, HALLAÇ, HALTER, HALVET, HAMASİ, HAMİLE, HAMLAÇ, HAMLIK, HAMSİN, HAMULE, HANÇER, HANDAN, HANEFİ, HANELİ, HANGAR, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

HABBE, HABER, HABEŞ, HABİP, HABİS, HACET, HACİM, HACİR, HACİZ, HAÇLI, HADDE, HADIM, HADİS, HAFIZ, HAFİF, HAFİK, HAFİT, HAFTA, HAHAM, HAİLE, HAKAN, HAKAS, HAKÇA, HAKEM, HAKİM, HAKİR, HAKLI, HALAÇ, HALAS, HALAT, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

HACI, HADİ, HAFİ, HAİL, HAİN, HAİZ, HAJE, HALA, HALE, HALI, HALK, HALT, HAMİ, HAMT, HANE, HANİ, HARA, HARÇ, HARE, HARF, HARP, HARS, HART, HASA, HATA, HAVA, HAVİ, HAYA, HAZA, HABA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

HAB, HAC, HAD, HAF, HAH, HAK, HAL, HAM, HAN, HAP, HAR, HAS, HAT, HAV, HAY, HAZ, HAÇ, HAG, HAĞ, HAO, HAŞ

2 harfli kelimeler

HA

Bazı kelimelerin anlamları

HA

İstek uyandırmak için kullanılan bir söz. Evet. (ha:) Dikkati çekmek, uyarmak için kullanılan bir söz. Tekrarlanarak kullanıldığında eşitlik anlamı veren bir söz. (ha:) Şaşma anlatan bir söz. (ha:) Soru bildiren bir söz. Hahniyum elementinin simgesi. Bazen tekrarlanan bir emir kipinin tekrarları arasında yer alarak fiil ile anlatılan işin uzadığı ve bundan bıkıldığı bildirilir. (ha:) Bir şeyin birdenbire hatırlandığını veya kavrandığını anlatan bir söz.

HAREKETLENDİRMEK

Hareketlenmesine yol açmak.

HARARETLENDİRME

Hararetlendirmek işi.

HATİPLİKETENCİLER

Düzce ili, Konuralp bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

HARARETLENDİRMEK

Hararetlenmesine yol açmak.

HAVALANDIRABİLMEK

Havalandırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

HACIİBRAHİMUŞAĞI

Aksaray ili, Ortaköy ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kahramanmaraş ili, Süleymanlı nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

HACIKABASAKALLAR

Aydın kenti, Çine ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

HARHARİYASGİLLER

Balıklar (Pisces) sınıfının, köpek balıklan (Selachii) takımının, yıldız omurlular (Asterospondyli) alt takımından, solungaç yarıkları ve dişleri küçük, derileri saydam olan, doğuran, bütün denizlerde yaşayan bir familya. Harhariyas (Carcharhinus lamia), pamuk balığı (Carcharias glauca) türleri iyi bilinir. (Carchariidae, anlamdaş. Galeidae, pamuk balığı (Carcharias glauca) türleri iyi bilinir.

HAREKETLENDİRME

Hareketlendirmek işi.

HARMANCIKDEMİRCİ

Bursa ilinde, Keles ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

HAYVANOĞLUHAYVAN

Kurnaz, işini bilen, düzenbaz, açıkgöz, uyanık kimse. Hakaret içeren bir seslenme sözü.

HAMİYETPERVERLİK

Hamiyet sahibi olma.

HAVALANDIRABİLME

Havalandırabilmek işi.

HACIALİPALANGASI

Erzincan ili, Çatalarmut bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

HAYVANBİÇİMCİLİK

İnsan davranışını, onun altındaki düzeylerde bulunan yaratıklara özgü olan kavramlarla betimleyip yorumlayan ve insanı hayvanlardan ayırt eden nitelik ve özelliklerin varlığını yadsıyan görüş.

  -   -   -  

Anlamında HA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde HA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ACAYİPLİK

Acayip olma durumu, yabansılık, gariplik, tuhaflık.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABAZACA

Abhazca.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ABAT

Bayındır. Şen, rahat.

ACEMLEŞMEK

Kültür ve medeniyet bakımından İran halkını örnek almak veya etkisi altında kalmak.

ABAZA

Abhaz.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ACIMA

Acımak durumu. Başka bir kimsenin veya canlının mutsuzluğuna karşı duyulan üzüntü, merhamet.

ACIMAK

Tadı acı duruma gelmek, acılaşmak. Başkasının uğradığı veya uğrayacağı kötü bir duruma üzülmek. Merhamet etmek. Acılı, ağrılı olmak.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük