Sonu H ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "h" olan 3 harfli toplam 95 adet kelime bulundu. Sonu h harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında h harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde h harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

VİH

Üzüntü, şaşma bildiren ünlem.

NAH

İşte.

MOH

Meydan okuma sözcüğü : Moh gel döşek.

ITH

Tedavi indeksi.

HAH

Olması istenen veya beklenen bir şey olur olmaz duyulan sevinci ve onama duygusunu anlatan bir söz.

KIH

Koyun, keçi gübresi. İnsan dışkısı, pislik.

ASH

Zeytingillerden, kerestesi sert ve pür gitar gövdesi olarak kullanılan tonu parlak karakterli, orta ağırlıkta ve yüksek maliyetli bir ağaç.

BOH

Soğanın ince, yeşil kısmı. Dışkı.

GAH

Elma, armut kurusu. Gâh. Eski türkçe kak: Armut elma kurusu (Erzincan Merkez). Eski türkçe kak: elma, erik ve benzerleri kurusu. Kurutulmuş meyve; elma armut gibi meyvelerin kurutulmuşu. Koşum hayvanlarını çağırma ünlemi. Duvar, kapı ve benzerleri şeylerin keskin kenarı. Bazen, kimi vakit, bazı bazı, kâh.

BUH

Tomurcuk.

TÖH

Yazık anlamında ünlem. Dökmek.

IIH

Hayır.

TAH

Bozulmuş, çürümüş üzüm : Bu yıl tiyeklerde tah çok. İşte. Gösterme ünlemi.

ZIH

Giysilerin kol, yaka, etek vb. kenarlarına dikilen şerit veya kaytan. Sayfa çevresine çekilen çizgi. Marangoz işlerinde ince kenar pervazı.

EŞH

Aşk.

BÖH

Böcek, akrep, çıyan, örümcek v.s.

POH

Pislik. Dışkı, pislik. Bok. Bir çözeltide bulunan hidroksil iyon konsantrasyonunun negatif logaritması.

BEH

Şaşma, korku, pişmanlık, beğenmeme, öfke, acıma bildirir ünlem. Bir şey satın alınırken veya yaptırılırken, önceden verilen bir miktar para, pey. Korkutma ünlemi. Köpekleri çağırma ünlemi. Her halde, ne olursa olsun, ne yapıp yapıp: Ben buradan gideceğim beh. Evlenirken veya nişanlanmadan önce oğlan ve kız taraflarının birbirlerine yolladıkları hediyeler. Anlaşma, söz: Bu gizin behini aldıh. Alışverişte önceden verilen para, pey. Depozito; beh vermek.

TEH

İşte. 1.Çürük üzüm. 2.Kütüğünde kendiliğinden kuruyan üzüm. 3.Ak üzümle pekmezden yapılan bir çeşit reçel. Öz, içyüzü, asıl : Sen bunun tehine varmamışsın. Tek, yalnız. 1.Olumsuzluk bildirir : Teh, o, işi yapmam. Sanki. Tek, yalnız, sadece, yeter ki; teh sede.

RUH

Dinlerin ve dinci felsefelerin insanda vücuttan ayrı bir varlık olarak kabul ettiği öz, tin, can kuşu. Esans. En önemli nokta, öz. Duygu. Bedeni etkin kılan canlılık ilkesi, bedenin hayat gücü.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük